Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych bakterii jelitowych. Jej rola w organizmie jest znaczna. Bierze udział w procesach syntezy kwasów tłuszczowych, odpowiada za procesy przemiany białek, uczestniczy w tworzeniu hemoglobiny. Wpływa na odpowiednią przemianę materii. Kontrolując pracę gruczołów, zapobiega łojotokowi.
Jej obecność wpływa korzystnie na pozbywanie się stanów zapalnych skóry i wyprysków. Odgrywa rolę w procesie odczuwania bólu, łagodząc m.in. bóle mięśniowe. Witamina B7 pozwala regulować poziom glukozy we krwi, wpływa na wydzielanie insuliny. Ma spory wpływ na kondycję włosów i paznokci, a także na odpowiedni stan naszego układu nerwowego.
Źródła witaminy B7 i jej występowanie
Witamina B7 powstaje w naszym organizmie przy udziale bakterii jelitowych, ale możemy ją znaleźć w sporej ilości produktów spożywczych. Zalecana dzienna dawka dla dorosłego człowieka to 30 µg. Większą ilość zaleca się kobietom karmiącym piersią. Mimo, że znajduje się w wielu produktach, to są to niewielkie ilości, dlatego niejednokrotnie zaleca się suplementację lub zmianę diety.
Gdzie występuje witamina B7? Bogatym źródłem biotyny jest wątróbka. Ponadto warto wprowadzić do diety mięso wieprzowe, cielęce, drobiowe oraz nerki. Cenne źródło biotyny to mleko, sery, jaja czy masło. Znajdziemy ją też w orzechach ziemnych, włoskich, nasionach słonecznika i orzechach nerkowca. Starajmy się też jeść brzoskwinie, banany, grejpfruty, arbuzy, buraki, kalafior, marchew i szpinak. Jeśli lubimy ryby, stawiajmy na łososia i sardynki. W diecie warto umieścić produkty pełnoziarniste.
Niedobór biotyny
Niedobór witaminy B7 to rzadkie zjawisko, które zdarza się zazwyczaj wskutek długotrwałego pobytu w szpitalu lub intensywnej kuracji antybiotykami. Leki mogą bowiem wpłynąć na ilość bakterii, które odpowiadają za syntezę witaminy B7 w naszym organizmie.
Skutki niedoboru to między innymi:
- apatia,
- depresja,
- poważne zaburzenia układu nerwowego – mogą pojawić się halucynacje i stany lękowe.
Efektem niedoboru są również:
- bóle mięśniowe,
- rozdrażnienie,
- podniesienie się poziomu cholesterolu we krwi,
- nudności i brak apetytu,
- zdarzające się cierpnięcie dłoni i stóp.
Odpowiedniego poziomu biotyny powinny pilnować również kobiety w ciąży, ponieważ niedobór może doprowadzić do pojawienia się wad płodu. Lepsze wchłanianie uzyskamy, gdy połączymy witaminę B7 z innymi witaminami z grupy B oraz magnezem.
Wpływ niedoboru na skórę
Ponieważ biotyna ma wpływ na kondycję skóry, włosów oraz paznokcie, jej niedobór objawia się pogorszeniem ich stanu. Może pojawić się zapalenie skóry, traci ona barwę. Naskórek ulega złuszczeniu, pojawia się łojotok, a także łupież. Często rozpoczyna się wypadanie włosów, które tracą połysk. Wskutek niedoboru witaminy B7 skóra staje się tłusta i szarawa. Paznokcie ulegają rozdwojeniu. Witamina B7 nazywana jest „witaminą urody”, ponieważ bez niej nasza cera, paznokcie i włosy byłyby w kiepskim stanie.
Witamina B7 w suplementach diety
Biotyna dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.
Skutki nadmiaru witaminy B7
Trudno doprowadzić do przedawkowania witaminy B7. W przypadku, gdy wystąpi taka sytuacja, objawami są:
- wymioty,
- biegunki,
- nudności,
- pogorszenie samopoczucia.