alergia

Badania pokazują, że już nawet osiemdziesiąt milionów mieszkańców Europy może cierpieć z powodu alergii, a liczba ta z roku na rok będzie nadal rosnąć. Wszystko dlatego, że skłonność do alergii jest uwarunkowana genetycznie. Co gorsza, wystarczy, aby tylko jedno z rodziców zmagało się z alergią, a możliwość zachorowania przez ich dziecko (alergia u dzieci) jest często spotykana) wzrasta do trzydziestu, czterdziestu procent. Jeżeli zaś chorują oboje – możliwość ta wzrasta do nawet sześćdziesięciu pięciu procent.

Alergia – co to jest?

Alergia to – najprościej mówiąc – niewłaściwa reakcja organizmu. Wystarczy, że źle odczyta on pewien komunikat, a zacznie walkę z urojonym wrogiem. Tak dzieje się chociażby z pyłkami, cząsteczkami kurzu, pewnymi pokarmami. Kiedy rozpozna je w błędny sposób, zachowuje się tak, jak w przypadku dostania się do organizmu wirusów czy bakterii i wysyła w ich kierunku swoje przeciwciała. Problem w tym, że czasem jest to działanie nadgorliwe i nieuzasadnione. Pół biedy, jeśli reakcja ta odbywa się w sposób łagodny i daje objawy w postaci kataru czy łzawienia. Gorzej, jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, mogącego prowadzić nawet do śmierci.

Co powoduje alergię? Jakie są objawy alergii?

Możliwości wydają się tutaj nieograniczone. Alergiczne reakcje organizmu i występujące objawy alergii mogą być spowodowane choćby pyłkami roślinnymi, co tłumaczy występowanie u niektórych osób kataru siennego. Inna grupa alergii dotyczy produktów spożywczych, z których najsłynniejsze to orzechy (to dlatego na opakowaniach umieszczana jest zwykle informacja o możliwości zawierania śladowych ilości orzechów), a także ryby i owoce morza, mleko, zboża, białko jaj, ale także owoce (takie jak choćby cytrusy czy truskawki) bądź przyprawy. Uczulać mogą także konserwanty, takie jak azotany i azotyny, kwas benzoesowy oraz benzoesany. Dalej na liście znajdziemy jad owadów (szczególnie jad pszczeli), wszelkiego rodzaju roztocza i zwierzęcą sierść (np. kocia). Do tego dochodzą przeróżnego typu produkty chemiczne, od kremów, szamponów czy farb do włosów, po proszki i lateks.

Alergia co pyli? Co brać?

Najprostszym sposobem wyeliminowania przykrych skutków alergii jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. O ile w przypadku zwierząt, pokarmów czy środków chemicznych jest to jeszcze możliwe, o tyle w przypadku chociażby pyłków roślinnych wydaje się jednak absolutnie niewykonalne. Stosuje się wtedy zwykle leczenie farmakologiczne, mające na celu łagodzić objawy.

Kolejnym wyjściem jest przeprowadzenie immunoterapii swoistym antygenem, nazywane także odczulaniem. Polega ono na systematycznym, najczęściej podskórnym podawaniu choremu wzrastających dawek antygenu i w efekcie prowadzić ma do zmniejszenia nasilenia bądź też całkowitego ustąpienia objawów uczuleniowych. Jak dotąd metoda ta sprawdza się zwłaszcza w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i spojówek, astmy atopowej oraz alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.

Alergia pokarmowa i jej objawy

Specyficznym rodzajem alergii jest alergia pokarmowa, która objawia się alergicznym oddziaływaniem organizmu na niektóre produkty spożywcze. Często towarzyszy jej wysoka temperatura, nudności, wymioty, a także ogólne osłabienie po spożyciu wywołującego alergię produktu.

Naukowcy pracują jednak nad bardziej zaawansowaną metodą leczenia. Mają oni nadzieję, że w przyszłości walka z alergiami opierać się będzie na przeprogramowaniu układu odpornościowego chorego tak, aby możliwe było panowanie nad zachodzącymi w nim procesami.

Użytkownicy serwisu najczęściej interesują się takimi zagadnieniami w kontekście alergii jak:
  • co to jest alergia?
  • alergia objawy?
  • alergia a temperatura?
  • alergia u dzieci?
  • alergia co pyli?
  • alergia pokarmowa?
  • alergia co powoduje?
  • alergia co brać?

Z naszej strony możemy polecić kompleksowy serwis ze szczegółowymi informacjami o różnych typach alergii – http://alergie.mp.pl/.

Publikacje powiązane z hasłem alergia. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
witamina B9 - kwas foliowy Witamina B9 niezbędna dla organizmu
Witamina B9, czyli kwas foliowy, to jeden z najważniejszych składników, jakie organizmowi powinny dostarczać kobiety planujące ciążę oraz spodziewające się dziecka. Zalecana dawka dla osoby dorosłej to 400 µg dziennie. W czasie ciąży ... Więcej ... →
Pestki moreli cennym źrodłem amigdaliny Amigdalina. Walka z rakiem przy użyciu witaminy?
Witamina B17, czyli amigdalina, to związek organiczny, którego właściwości mają wspierać walkę z rakiem. Mimo, że nie mówi się o tym głośno, stosowanie amigdaliny jest uznawane przez niektórych za element skutecznie eliminujący ... Więcej ... →
orzechy źródłem niklu Nikiel – pierwiastek śladowy o dużym znaczeniu
Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki organizm wykazuje dzienne zapotrzebowanie względem tego składnika poniżej 100mg. Na temat dokładnej ilości niklu, jaka powinna trafiać do ciała człowieka, wciąż ... Więcej ... →
dzika róza Bardzo zdrowa dzika róża
Jednym z częściej spotykanych w Polsce krzewów jest dzika róża (Rosa canina L.). Dorasta ona do około czterech metrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są gałęzie, które pokryte są kolcami mającymi kształt haczyków. Liście ... Więcej ... →