Witamina B9, czyli kwas foliowy, to jeden z najważniejszych składników, […]
alergia
Badania pokazują, że już nawet osiemdziesiąt milionów mieszkańców Europy może cierpieć z powodu alergii, a liczba ta z roku na rok będzie nadal rosnąć. Wszystko dlatego, że skłonność do alergii jest uwarunkowana genetycznie. Co gorsza, wystarczy, aby tylko jedno z rodziców zmagało się z alergią, a możliwość zachorowania przez ich dziecko (alergia u dzieci) jest często spotykana) wzrasta do trzydziestu, czterdziestu procent. Jeżeli zaś chorują oboje – możliwość ta wzrasta do nawet sześćdziesięciu pięciu procent.
Alergia – co to jest?
Alergia to – najprościej mówiąc – niewłaściwa reakcja organizmu. Wystarczy, że źle odczyta on pewien komunikat, a zacznie walkę z urojonym wrogiem. Tak dzieje się chociażby z pyłkami, cząsteczkami kurzu, pewnymi pokarmami. Kiedy rozpozna je w błędny sposób, zachowuje się tak, jak w przypadku dostania się do organizmu wirusów czy bakterii i wysyła w ich kierunku swoje przeciwciała. Problem w tym, że czasem jest to działanie nadgorliwe i nieuzasadnione. Pół biedy, jeśli reakcja ta odbywa się w sposób łagodny i daje objawy w postaci kataru czy łzawienia. Gorzej, jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, mogącego prowadzić nawet do śmierci.
Co powoduje alergię? Jakie są objawy alergii?
Możliwości wydają się tutaj nieograniczone. Alergiczne reakcje organizmu i występujące objawy alergii mogą być spowodowane choćby pyłkami roślinnymi, co tłumaczy występowanie u niektórych osób kataru siennego. Inna grupa alergii dotyczy produktów spożywczych, z których najsłynniejsze to orzechy (to dlatego na opakowaniach umieszczana jest zwykle informacja o możliwości zawierania śladowych ilości orzechów), a także ryby i owoce morza, mleko, zboża, białko jaj, ale także owoce (takie jak choćby cytrusy czy truskawki) bądź przyprawy. Uczulać mogą także konserwanty, takie jak azotany i azotyny, kwas benzoesowy oraz benzoesany. Dalej na liście znajdziemy jad owadów (szczególnie jad pszczeli), wszelkiego rodzaju roztocza i zwierzęcą sierść (np. kocia). Do tego dochodzą przeróżnego typu produkty chemiczne, od kremów, szamponów czy farb do włosów, po proszki i lateks.
Alergia co pyli? Co brać?
Najprostszym sposobem wyeliminowania przykrych skutków alergii jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. O ile w przypadku zwierząt, pokarmów czy środków chemicznych jest to jeszcze możliwe, o tyle w przypadku chociażby pyłków roślinnych wydaje się jednak absolutnie niewykonalne. Stosuje się wtedy zwykle leczenie farmakologiczne, mające na celu łagodzić objawy.
Kolejnym wyjściem jest przeprowadzenie immunoterapii swoistym antygenem, nazywane także odczulaniem. Polega ono na systematycznym, najczęściej podskórnym podawaniu choremu wzrastających dawek antygenu i w efekcie prowadzić ma do zmniejszenia nasilenia bądź też całkowitego ustąpienia objawów uczuleniowych. Jak dotąd metoda ta sprawdza się zwłaszcza w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i spojówek, astmy atopowej oraz alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.
Alergia pokarmowa i jej objawy
Specyficznym rodzajem alergii jest alergia pokarmowa, która objawia się alergicznym oddziaływaniem organizmu na niektóre produkty spożywcze. Często towarzyszy jej wysoka temperatura, nudności, wymioty, a także ogólne osłabienie po spożyciu wywołującego alergię produktu.
Naukowcy pracują jednak nad bardziej zaawansowaną metodą leczenia. Mają oni nadzieję, że w przyszłości walka z alergiami opierać się będzie na przeprogramowaniu układu odpornościowego chorego tak, aby możliwe było panowanie nad zachodzącymi w nim procesami.
Użytkownicy serwisu najczęściej interesują się takimi zagadnieniami w kontekście alergii jak:
- co to jest alergia?
- alergia objawy?
- alergia a temperatura?
- alergia u dzieci?
- alergia co pyli?
- alergia pokarmowa?
- alergia co powoduje?
- alergia co brać?
Z naszej strony możemy polecić kompleksowy serwis ze szczegółowymi informacjami o różnych typach alergii – http://alergie.mp.pl/.
Witamina B17, czyli amigdalina, to związek organiczny, którego właściwości mają […]
Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki […]
Opinie użytkowników