choroba alzheimera

Wśród chorób neurodegeneracyjnych najwięcej emocji wywołuje choroba Alzheimera. Jej pojawienie się prędzej czy później prowadzi do wystąpienia otępienia, czyli demencji, która upośledza w istotny sposób wyższe czynności korowe. Wpływa więc nie tylko na pamięć, ale również na myślenie, rozumienie, orientację w czasie i miejscu, zdolność uczenia się i porozumiewania.

Diagnostyka i opis choroby Alzheimera

Typowe dla choroby Alzheimera jest upośledzenie sprawności intelektualnej. Nie następuje to jednak nagle, a narasta stopniowo, czasem nawet przez kilka lat. Początkowo nasilenie objawów jest niewielkie, z czasem pojawia się całkowita niesprawność w zakresie funkcjonowania intelektualnego.

Etapy i objawy choroby Alzheimera


Początek choroby może mieć charakter nagły. W takim wypadku bliscy osoby dotkniętej Alzheimerem niemalże z dnia na dzień dostrzegą zmianę. Zdecydowanie częściej jednak choroba rozpoczyna się w sposób podstępny, który uniemożliwia dostrzeżenie pierwszych symptomów. W takim wypadku to często sam chory zauważa, że zaczyna dziać się z nim coś złego. Typowe dla pierwszych stadiów choroby jest poczucie gubienia czy zapominania wyrazów. Prowadzenie rozmowy wiąże się z coraz większym wysiłkiem. Te pierwsze kłopoty z pamięcią są zazwyczaj przez chorych ukrywane. Niektórzy próbują sobie z nimi radzić, sięgając po karteczki, na których zapisują najważniejsze rzeczy.

Wielu chorych na Alzheimera zmaga się również ze zmianą osobowości. Osoby, które dotąd były ciepłe, miłe i spokojne nagle zaczynają zachowywać się w sposób agresywny. Typowe są również objawy depresyjne, do których zalicza się drażliwość, bierność, niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Płacz może pojawiać się zupełnie bez powodu i być trudny do opanowania.

Choroba Alzheimera opieka nad chorym


Początkowy okres choroby to czas, kiedy osoby chore są w stanie radzić sobie z obowiązkami domowymi. Czasami muszą jedynie wspomóc się karteczkami przyklejonymi na przykład na kuchence. Wraz jednak z postępem schorzenia samodzielna egzystencja staje się coraz trudniejsza. Zapominanie o zakręceniu kurka od kuchenki gazowej czy zdjęcie czajnika z ognia to często przypadki, które zagrażają nie tylko osobie chorej, ale również jej najbliższym. Dlatego tak ważne jest, aby chorzy na Alzheimera nie pozostawali bez opieki.

Końcowe stadium choroby wiąże się już nie tylko z upośledzeniem funkcjo umysłowych, ale również motorycznych. Pacjenci są na ogół przykuci do łóżka i pozbawieni jakiejkolwiek zdolności porozumiewania się z otoczeniem. Typowa jest utrata kontroli nad własnymi zwieraczami. Pojawia się w związku z tym konieczność zapewnienia fachowej opieki.

Choroba Alzheimera leczenie i dieta

Opis poszczególnych etapów leczenia dostępny jest na stronie http://www.chorobaalzheimera.pl/index.php5?strona=leczenie. Główną ideą jest podawanie w początkowej i średniej fazie rozwoju choroby inhibitorów acetylocholinoesterazy. W przypadku żywienia osoby cierpiące na chorobę Alzheimera nie muszą przestrzegać żadnej specjalnej diety, natomiast dobrze jest stosować się do pewnych nawyków żywieniowych – szczegóły na http://www.chorobaalzheimera.pl/index.php5?strona=zywienie.

Czego dowiedzieli się użytkownicy o chorobie?
  • Choroba Alzheimera diagnostyka i opis,
  • Choroba Alzheimera objawy i leczenie,
  • Choroba Alzheimera dieta i opieka.

Publikacje powiązane z hasłem choroba alzheimera. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
szpinak Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu
Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu animowanego. Dzielny Popeye po zjedzeniu puszki szpinaku nabierał niezwykłej siły i był w stanie bez problemu pokonywać nawet większych od siebie rywali. Bajka ... Więcej ... →
Cholina i jej właściwości Cholina dla zdrowia i pamięci
Źródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy żółtku jajka. Jej obecność w diecie jest istotna chociażby dla naszego mózgu. Niedobór choliny objawia się nudnościami, problemami ze snem, bólami ... Więcej ... →
Witamina B4 - cholina Witamina B4 – gdzie jej szukać?
Witamina B4, zwana także choliną, jest bardzo ważna między innymi dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jedną z jej funkcji jest wspomaganie pamięci jako niezbędny element w produkcji lecytyny. Ze względu na takie działanie wykorzystywana ... Więcej ... →