miażdżyca

Czym jest miażdżyca? Miażdżyca to inaczej stwardnienie i zwężenie tętnic. Ten postępujący proces sukcesywnie i powoli blokuje tętnice, co prowadzi do niedrożności przepływu krwi (całkowitego lub częściowego).

Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną ataków serca, udarów mózgu i chorób naczyń obwodowych (ogólnie chorób układu krążenia).

Przyczyny miażdżycy

Tętnice są naczyniami krwionośnymi, które rozprowadzają krew z serca po całym organizmie. Są one pokryte cienką warstwą komórek śródbłonka. Śródbłonek pracuje, aby utrzymać wewnątrz tętnic odpowiednią gładkość ścian.

Według ekspertów miażdżyca rozpoczyna uszkodzenie śródbłonka poprzez wysokie ciśnienie krwi, palenie lub wysoki poziom cholesterolu. To uszkodzenie powoduje powstawanie blaszki miażdżycowej.

W przypadku złego cholesterolu przecina uszkodzony śródbłonek, a następnie wchodzi w ścianę tętnicy. Przez lata zakumulowany cholesterol przyczynia się do powstania blaszki miażdżycowej w ścianie tętnicy.

Czym jest blaszka miażdżycowa?


Blaszka miażdżycowa jest mieszanką cholesterolu, komórek i zanieczyszczeń, które tworzy swoisty guz na ścianie tętnicy. Wraz z postępem zmian miażdżycowych guz się powiększa, co prowadzić może do zatoru. W rezultacie nie tylko serce jest zagrożone, ale może dojść także do udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych.

Miażdżyca zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów w początkowym i średnim stadium. W przypadku wyraźnego zwężenia tętnic objawy nasilają i mogą powodować ból. Zatory mogą nagle pękać, powodując krzepnięcie krwi wewnątrz tętnicy w miejscu pęknięcia.

Bezpośrednimi przyczynami miażdżycy są pochodne otyłości, czyli podwyższony cukier, cholesterol, insulina oraz triglicerydy. Prowadzi to podwyższenia ciśnienia krwi. Grupą podwyższonego ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych są także osoby palące papierosy, poddawane permanentnemu stresowi, nadużywające spożycia alkoholu oraz innych używek.

Objawy miażdżycy

Blaszki miażdżycowe mogą zachowywać się różnie.
 • Mogą pozostać w ścianie tętnicy. Blaszka rośnie do pewnej wielkości i nie blokuje przepływ krwi, nie dając z reguły objawów bólowych.
 • Blaszka miażdżycowa może narastać powoli, w kontrolowany sposób, na drodze przepływu krwi. Ostatecznie powoduje to znaczne zatory. Ból podczas wysiłku (w klatce piersiowej lub nogach) jest zwykle objawem.
 • W najgorszym stadium blaszki miażdżycowe mogą przerwać ściankę tętnic, co prowadzi do krzepnięcia krwi wewnątrz tętnicy. Prowadzi to do udaru mózgu i zawału serca.

Blaszki miażdżycowe mogą powodować trzy główne rodzaje chorób układu krążenia:
 • Choroba wieńcowa. Stabilne blaszki w tętnicach serca jest przyczyną dusznicy bolesnej (ból w klatce piersiowej podczas wysiłku). Nagłe pęknięcie płytki miażdżycowej i krzepnięcie krwi powoduje obumarcie części mięśnia sercowego. Jest to atak serca lub zawał mięśnia sercowego.
 • Choroby naczyń mózgowych. Pęknięta blaszka miażdżycowa w tętnicy mózgu powoduje udar z możliwością trwałego uszkodzenia mózgu. Blokady tymczasowe w tętnicy mogą również powodować przemijające ataki niedokrwienne mózgu, które dają ostrzegawcze objawy udaru mózgu. Nie dochodzi jednak do uszkodzenia mózgu.
 • Choroby tętnic obwodowych. Zwężenie w tętnicach nóg spowodowane blaszkami miażdżycowymi powoduje słabe krążenie. To powoduje ból podczas spacerów i słabsze gojenie się ran. Ciężka postać miażdżycy kończyn dolnych może prowadzić do amputacji.

Miażdżyca dieta

Profilaktyka i leczenie miażdżycy nakazuje, aby stosować dietę ubogą w tłuszcze, cukry proste i cholesterol. Wskazane jest natomiast zwiększenie zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych.

Nasza dieta:
 • tłuszcze – 15-30% dziennego zapotrzebowania na energię,
 • nasycone kwasy tłuszczowe – 6-7% dziennego zapotrzebowania na energię,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – ok. 8% dziennego zapotrzebowania na energię,
 • cholesterol – poniżej 300 mg/dzień,
 • kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię,
 • białko – 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię,
 • węglowodany (głównie złożone) – 55-75% dziennego zapotrzebowania na energię.

Szczegółowe informacje dotyczące doboru odpowiedniego jadłospisu znaleźć można na stronie http://www.jadlospisy.pl/wiecej-o-zywieniu/113-dieta-w-miazdzycy.

Miażdżyca leczenie

Terapia lecznicza to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych oraz prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia. W skrajnych przypadkach usunięcie zmian miażdżycowych wymaga interwencji chirurgicznej, której celem jest udrożnienie tętnic. W leczeniu miażdżycy stosuje się także terapię farmakologiczną, podając leki przeciwzakrzepowe, statyny (obniżają poziom cholesterolu LDL), leki rozszerzające tętnice, sterole i stanole (ich stosowanie przyczynia się do hamowania wchłaniania cholesterolu z jelit).

Publikacje powiązane z hasłem miażdżyca. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
szpinak Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu
Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu animowanego. Dzielny Popeye po zjedzeniu puszki szpinaku nabierał niezwykłej siły i był w stanie bez problemu pokonywać nawet większych od siebie rywali. Bajka ... Więcej ... →
berberys Berberys. Na zdrowie
W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a choroby leczone były wyłącznie za pomocą naturalnych metod, jednymi z najbardziej zasłużonych były właśnie owoce berberysu. Krzew ten, rosnący głównie w lasach, ... Więcej ... →
czerwona papryka Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni
Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące odmian papryki. Różnią się one kolorem, kształtem, a także zróżnicowanym smakiem – od słodkiego i łagodnego, przez stonowany i intensywny, aż po niezwykle ostry i piekący. ... Więcej ... →
ergokalcyferol - funkcje witaminy D2 Ergokalcyferol i jego funkcje oraz właściwości
Witamina D odpowiada w naszym organizmie za: regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej, stan układu nerwowego, regulację wydzielania insuliny, łagodzenie stanów zapalnych skóry, zapobieganie skurczom mięśni. Jej obecność jest więc ... Więcej ... →
witamina D1 - tran bogatym jej źródłem Witamina D1 i jej obecność w tranie
Od najmłodszych lat mamy i babcie mawiały nam, że powinniśmy pić tran, aby dopisywało nam zdrowie. Miały rację. Tran jest źródłem witaminy D1, która ma ogromny wpływ na nasz organizm. Witamina D zawarta jest w produktach spożywczych, ... Więcej ... →
witamina C Witamina C w walce z przeziębieniem
Witamina C od zawsze uznawana jest za jeden z najcenniejszych składników, jakie możemy znaleźć w produktach spożywczych. Występuje obficie w owocach cytrusowych i jagodowych. Warto więc wprowadzić do diety cytryny, pomarańcze, truskawki ... Więcej ... →
witamina E Witamina E – sięgnij po witaminę młodości
Witamina E powszechnie występuje w naturze, a swoje zastosowanie znajduje również w przemyśle kosmetycznym ze względu na jej przeciwutleniające właściwości chroniące skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina ... Więcej ... →
Cholina i jej właściwości Cholina dla zdrowia i pamięci
Źródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy żółtku jajka. Jej obecność w diecie jest istotna chociażby dla naszego mózgu. Niedobór choliny objawia się nudnościami, problemami ze snem, bólami ... Więcej ... →
Owoce aceroli to potężne źródło witaminy C. W 100g owoców może znajdować się nawet do 4500mg kwasu askorbinowego. Owoce dojrzałe posiadają do 40% mniej witaminy C niż te mające ok. 2 tygodnie. Acerola potężnym źródłem witaminy C
Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g owoców dawka może być nawet do 4500mg kwasu askorbinowego, co jest absolutnym rekordem. To powoduje, że owoc aceroli zawiera 10 razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka, a także ... Więcej ... →
występowanie wanadu Wanad. Pierwiastek toksyczny, ale pożyteczny
Został odkryty już w roku 1801 przez hiszpańskiego minerologa Andresa Manuela del Rio, a następnie 1830 roku wyizolowany przez szwedzkiego chemika Nilsa Gabriela Sefstroma, oraz nazwany przez niego na cześć skandynawskiej bogini Vanadis. ... Więcej ... →