Bor – wsparcie dla ciała

źródła pokarmowe boruPrawidłowa, pełnowartościowa dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne do życia składniki. Oczywiście jednych składników, takich jak minerały, witaminy, węglowodany czy białka, potrzebujemy więcej, a innych mniej. Jest to uwarunkowane w znacznej mierze ich rolą w naszym organizmie oraz indywidualnymi potrzebami, aktualnym stanem zdrowia czy nawet warunkami, w jakich żyjemy. Należy także pamiętać o tym, że inne zapotrzebowanie występuje u dzieci, inne u dorosłych, różne jest też w przypadku kobiet i mężczyzn.

Aby nie dopuścić do powstania niedoborów jakiegoś pierwiastka, warto dbać o różnorodność pokarmów. Czasami konieczna jest również zmiana niektórych przyzwyczajeń. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, iż suplementacja jednym pierwiastkiem może przyczynić się do wypłukiwania z organizmu innego albo do ograniczenia jego przyswajania lub wchłaniania. Dlatego też nawet w tak – zdawałoby się – błahej sprawie jak wybór łatwo dostępnego suplementu warto zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka. Pomoże nie tylko określić, czy naprawdę mamy zwiększone zapotrzebowanie, ale także odpowiednio skonfigurować dietę i przyjmowane preparaty uzupełniające.

Przypadkiem wchodzenia w taki konflikt może być długotrwałe przyjmowanie magnezu. Magnez blokuje wchłanianie boru, co po pewnym czasie może skutkować powstawaniem niedoboru. Głównym winowajcą jest tu zawarty w suplementach magnezowych mleczan magnezu, będący silnym antacydem, czyli związkiem organicznym zmniejszającym kwasowość w żołądku.

Zapotrzebowanie i źródła boru

Bor jest pierwiastkiem śladowym. Dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na bor wynosi jedynie dwa do czterech miligramów. Zazwyczaj jest on dostarczany w postaci pokarmu. Do najbardziej bogatych w bor należą niektóre owoce, na przykład jabłka, winogrona, gruszki czy brzoskwinie, nie brakuje go też w daktylach i morelach, które często spożywane są w postaci bakalii. Warto także sięgać po fasolę, inne warzywa strączkowe i orzechy. Jest też zawarty w jajach kurzych. Regularne spożywanie tych produktów bardzo skutecznie zabezpiecza organizm przed niedoborem. Dodatkowa suplementacja jest potrzebna jedynie wtedy, gdy długotrwale przyjmujemy leki mogące zaburzać jego przyswajanie albo przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na ubogą dietę.

Inne Rankingi i Publikacje:  Borowik ceglastopory i jego właściwości, cechy szczególne oraz składniki odżywcze

Niedobór boru – jak się objawia?

Objawy niedoboru boru nie są łatwe do odnotowania, często są mylone z innymi dolegliwościami, a także bagatelizowane. Najczęściej zaczynają się niewinnie, a mogą skończyć nawet nowotworem prostaty, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Dlatego też jego rola w ludzkim organizmie jest tak istotna.

Wpływ boru na ludzki organizm

Badania naukowców potwierdziły bardzo korzystny wpływ tego mikroelementu na funkcje intelektualne oraz na pamięć. Pamięć – i ta krótko-, i długotrwała – po suplementacji borem zdecydowanie się poprawia, nawet w przypadku występowania wcześniejszych kłopotów. Lekarze zaobserwowali także progres w sferze koordynacji ruchowej i zdolności manualnych, poprawia się też zdolność koncentracji. Ciekawym efektem, który może borowi zyskać wielu sprzymierzeńców, jest wzrost aktywności testosteronu i estrogenów. Oznacza to, iż jego wpływ na gospodarkę hormonalną może być nawet bardzo istotny.

Bor ma do odegrania w naszym organizmie przynajmniej jeszcze jedną niezwykle ważną rolę. Mianowicie to on warunkuje poziom wapnia, miedzi i magnezu, decyduje też o przyswajalności niektórych witamin oraz ich przekształcaniu. O tym, jak ważny jest prawidłowy poziom wapnia, nie trzeba nikogo przekonywać. Oczywiście powiązań tego typu może być jeszcze więcej, a zależności te potwierdzają jedynie tezę, że najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jest kompletna i pełnowartościowa dieta, która reguluje potrzeby organizmu.

Inne Rankingi i Publikacje:  Fluor. Jego wpływ na zdrowe zęby i powstawanie próchicy

Bor w suplementach diety

Bor pierwiastek dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.

Wasze zapytania witaminowe:

  • bor pierwiastek
  • pierwiastek bor
  • bor właściwości
  • niedobor boru
  • bor wlasciwosci
  • bor pierwiastek działanie
  • bor pierwiastek zastosowanie
  • bor w pożywieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Cyna. Sprzymierzeniec czy wróg?

śr. lip 23 , 2014
Często słyszymy o tym, jak ważne jest przyjmowanie w codziennej […]
źródła pokarmowe cyny

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY