W naszym ciele kobalt występuje jako pierwiastek w ilości śladowej (mikroelement). Mimo niewielkiej ilości pełni on bardzo ważne funkcje. Jest bowiem jednym ze składników witaminy B12, ma także postać kobaltu nieorganicznego. Mimo że jest go niewiele, to jednak jest obecny w każdej tkance naszego ciała. Największe stężenie kobaltu przypada na takie organy i tkanki, jak wątroba, nerki oraz kości. Szacuje się, że w ciele człowieka mamy około 1,1 miligrama tego pierwiastka. Kobalt, ściśle powiązany z witaminą B12, wpływa na syntezę kwasów nukleinowych, otoczki mielinowej oraz komórek nerwowych. To właśnie dzięki działaniu jonów kobaltu dochodzi do biosyntezy erytrocytów glikoproteiny. Reguluje ona tworzenie się krwinek czerwonych.
Zastosowanie i znaczenie kobaltu dla ludzkiego organizmu
Kobalt pełni w naszym ciele różne funkcje i z całą pewnością jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i zdrowia. Najlepiej jest jednak przyjmować go wraz z pożywieniem, niźli stosować dodatkową suplementację:
- działa pobudzająco na procesy syntezy krwinek czerwonych,
- hamuje rozwój nowotworów,
- dzięki niemu tworzone są zupełnie nowe ciałka krwi oraz komórki tworzące otoczki mielinowe neuronów. To również kobalt decyduje o odtworzeniu istniejącego już kodu genetycznego w tych komórkach, które dopiero powstają,
- kobalt jest absolutnie niezbędny do tego, by powstały neuroprzekaźniki.
Źródła kobaltu
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz prawdziwego wspomagania w układzie nerwowym i chcesz wesprzeć swoje funkcje umysłowe – zacznij wprowadzać do swojej diety pokarm bogaty w kobalt. Przykładowe produkty to zboża, sałata, warzywa zielone, mleko, wątroba, mięso, nerki, szpinak czy też kapusta. Zarówno niedobory, jak i nadmiar kobaltu może okazać się dla nas niebezpieczny.
Niedobór i nadmiar kobaltu
Czym objawia się niedobór kobaltu? Po czym możemy poznać, że nadszedł najwyższy czas na zmianę diety na bardziej zdrową i wartościową?
Niedobór kobaltu jest ściśle powiązany z brakiem odpowiedniej ilości witaminy B12. Z tego powodu chorzy cierpią na niedokrwistość, są wychudzeni, apatyczni i bladzi, muszą radzić sobie z różnymi chorobami powiązanymi z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Ogólnie niedobory te nie są zjawiskiem częstym i z reguły dotyczą wegetarian. To oni unikają produktów pochodzenia zwierzęcego oraz mleczarskiego, a co za tym idzie – dwóch głównych źródeł tego jakże ważnego pierwiastka. Bardzo często z powodu niedoborów mogą pojawić się także różne zaburzenia z obrębu układu nerwowego. Dochodzi do ograniczenia oraz zaburzeń procesów anabolicznych. Dana osoba jest zdezorientowana, jej nastroje szybko się zmieniają – raz jest bardzo pobudzona, raz przygaszona. Może dojść również do zaburzeń widzenia oraz halucynacji.
Jakie są objawy w przypadku nadmiaru kobaltu, czyli wówczas, kiedy w naszym ciele doszło do zmagazynowania zdecydowanie zbyt dużej ilości kobaltu? Jak się okazuje, pierwiastek ten skumulowany w dużych ilościach jest toksyczny. Nasila on czynność tarczycy oraz szpiku kostnego. Z tego powodu w naszym ciele produkowana jest zdecydowanie nadmierna ilość czerwonych ciałek krwi. Ciekawą rzeczą może być fakt dużej ilości kobaltu w niektórych gatunkach … piwa. Dzięki niemu napój nie pieni się, a my przyjmujemy zdecydowanie za dużo tego pierwiastka i musimy radzić sobie ze zbyt dużą ilością krwinek.
Zapotrzebowanie organizmu na kobalt
Należy podkreślić, że ogólnie zapotrzebowanie na kobalt jest niewielkie. Tak naprawdę wystarczy chociażby 2 mg rocznie, by nasze ciało funkcjonowało prawidłowo. Jest on pierwiastkiem, którego koniecznie potrzebują do życia rośliny motylkowe. Żyją one w dużej symbiozie z bakteriami brodawkowymi.