W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a […]
choroba niedokrwienna serca
Serce jest najważniejszym narządem, o który dbać należy wyjątkowo. Niestety, wielu z nas zmaga się z chorobami serca. Do najczęściej spotykanych chorób serca zalicza się choroba wieńcowa (inaczej znana także jako dławica piersiowa), której przyczyną jest zwężenie tętnic wieńcowych, a tym samym mniejszy dopływ krwi do serca. Nieleczona choroba wieńcowa może prowadzić do dalszych komplikacji, jak zastoinowa niewydolność krążenia powodująca nieprawidłową pracę serca i jego mniejszą wydolność. Choroba wieńcowa może prowadzić również do zawału oraz do nagłego zgonu.
Choroba niedokrwienna (wieńcowa) serca przyczyny
Obok czynników dziedzicznych chorobę wieńcową „wspomagają” takie czynniki, jak nadciśnienie tętnicze oraz zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Palenie papierosów również jest częstą przyczyną pojawienia się choroby wieńcowej. Znajdujące się w tytoniu toksyny mogą prowadzić do uszkodzeń serca, zaś sama nikotyna, przyspieszając pracę tego narządu, stanowi dla niego dodatkowe, zbędne obciążenie.
Choroba wieńcowa zagraża również osobom otyłym, gdyż nadwaga jest dla serca dodatkowym obciążeniem. Brak ruchu i siedzący tryb życia to kolejne zagrożenie, niekorzystny wpływ na serce ma również stres.
Zalecenie lekarzy jest proste. Należy ograniczać te czynniki, które mogą powodować chorobę wieńcową. Im zdrowszy tryb życia – tym większa szansa na zdrowe serce.
Dlaczego walka z chorobą niedokrwienną serca jest tak ważna?
Jest jedną z najpoważniejszych chorób współczesnego świata, a ogromna ilość zgonów spowodowanych przez nią przeraża lekarzy na całym globie. Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa, jest problemem poważnym. Co warto wiedzieć na jej temat? Jak można chronić się przed tym schorzeniem mogącym stać się przyczyną przedwczesnej śmierci? Głównym problemem w przypadku tej choroby jest niedokrwienie serca, spowodowane zazwyczaj zwężeniem tętnic wieńcowych. Miażdżyca staje się zatem kolejnym czynnikiem, który może zagrażać sercu i życiu. Nic dziwnego zatem, że zdrowa dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna odgrywają tak ważną rolę w profilaktyce chorób serca. Dzięki nim można znacznie poprawić krążenie oraz stan tętnic, na czym korzysta cały organizm – w tym i serce.
Choroba wieńcowa objawy
Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca, dławica piersiowa) może rozwijać się przez wiele lat, a jej objawy albo pozostają niezauważone, albo (co zdarza się bardzo często) są lekceważone. Im później wykryta choroba, tym trudniejsze staje się leczenie. Trudniej jest również naprawić szkody, które już zostały wyrządzone.
Jakie objawy powinny wzbudzać szczególne zaniepokojenie? Duszności oraz bóle w klatce piersiowej to bardzo charakterystyczne objawy, których zignorowanie może się okazać poważnym błędem. Ból taki zazwyczaj pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego, choć czasem czynnikiem wywołującym jego pojawienie się może być stres lub inna, teoretycznie niegroźna sytuacja. Nudności, drętwiejące ręce czy irracjonalne lęki, omdlenia oraz zawroty głowy to kolejne objawy, których nie należy lekceważyć. Im szybciej problem zostanie omówiony z lekarzem, im szybciej rozpoczęta zostanie profesjonalna terapia – tym większe szanse na uniknięcie poważnych problemów.
Dławica piersiowa leczenie farmakologiczne
Osobom chorym na dławicę piersiową podawane są preparaty kwasu acetylosalicylowego, obniżające w sposób znaczący ryzyko zawału serca u osób ze stabilną dławicą. Ponadto chorym po zawale podawane są beta-adrenolityczne leki, aspiryna, a przy ostrych napadach bólu wieńcowego także nitrogliceryna, należąca do grupy nitratów.
Został odkryty już w roku 1801 przez hiszpańskiego minerologa Andresa […]
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów, które znajdują się w […]
Suplementy diety zawierające miedź stosowane są w celu poprawy myślenia, […]
Fosfor to pierwiastek, którego stężenie w organizmie jest jednym z […]
Wapń to najważniejszy składnik tworzący nasz układ kostny. Kiedy zaczyna […]
Opinie użytkowników