Miedź na lepszą pamięć i poprawę koncentracji

1

Suplementy diety zawierające miedź stosowane są w celu poprawy myślenia, zapewnienia zdrowego serca oraz sprawniejszego układu odpornościowego. Jej właściwości pozwalają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz rozwoju niebezpiecznych bakterii. Jeżeli w twoim ciele jest za mało miedzi, to możesz to łatwo poznać po takich nieprzyjemnych objawach jak: problemy z koncentracją oraz pamięcią, występowanie częstych przeziębień. Miedzi w naszym ciele nie ma dużo, jednakże jej ilość jest kluczowa. Znajdziemy cząsteczki tego metalu w wątrobie, mózgu, sercu, nerkach, kościach czy mięśniach.

Jaką rolę miedź pełni w naszym ciele?

 • usprawnia proces syntezy hemoglobiny i wspomaga żelazo w dostarczaniu tlenu do komórek organów i tkanek, szczególnie do tych należących do układu nerwowego,
 • im bardziej zbilansowana ilość miedzi, tym lepiej pracuje mózg, jest w stanie szybciej zapisać w pamięci więcej informacji, stymulując kreatywność i nowe pomysły,
 • miedź odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych oraz za ilość neuroprzekaźników,
 • dzięki miedzi żelazo jest o wiele łatwiej transportowane oraz wchłaniane.

Miedź bardzo często znajduje się w produktach kosmetycznych przez wzgląd na to, że chroni przed wpływem wolnych rodników. Ta właściwość nie tylko warunkuje piękną, zdrową i młodą skórę, ale także opóźnia starzenie się wszystkich komórek nerwowych w mózgu. Jest ona niezbędna w procesie tworzenia melaniny – czyli pigmentu, mającego decydujący wpływ na koloryt skóry i włosów. Wolne rodniki nie tylko uszkadzają neurony, ale także mogą doprowadzić do ich obumierania. Spożywając produkty bogate w miedź tworzysz naturalną barierę względem chorób serca oraz układu krążenia.

Inne Rankingi i Publikacje:  Wanad. Pierwiastek toksyczny, ale pożyteczny

Poznajmy teraz źródła pokarmowe miedzi!

Gdzie znaleźć miedź? Bogate w nią są zarówno produkty roślinne jak i zwierzęce. Jedz więcej orzechów, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych czy awokado. Bardzo dużo miedzi zawiera wątroba a nawet woda pitna, w zależności od kwasowości materiału przeznaczonego na rury. Im woda jest bardziej miękka, tym więcej miedzi w niej znajdziemy.

Zapotrzebowanie dzienne na miedź

Optymalna dawka miedzi nie jest uniwersalna dla każdego. Jej ilość zależna jest przede wszystkim od wieku oraz stanu zdrowia. Niemowlętom należy podawać 0,4-0,7 mg, dzieciom do lat 10 -1-2mg, a dorosłym – 1,5-3mg. Tak naprawdę wystarczy zjeść jedno żółto dziennie, by w pełni pokryć zapotrzebowanie swojego ciała na miedź. Należy jednak brać pod uwagę stan zdrowia – zdecydowanie więcej miedzi powinny spożywać te osoby, które walczą z uporczywymi biegunkami oraz innymi problemami układu trawienia. By poprawić przyswajalność miedzi, wystarczy włączyć do swojej diety więcej węglowodanów – takich jak glukoza oraz skrobia, a także witaminę C.

Jak objawiają się niedobory oraz nadmiary miedzi?

Niedobór miedzi rozpoznamy po:

 • problemach z koncentracją oraz nauką i pamięcią,
 • nadpobudliwością ruchową,
 • kruchych, bardzo często łamiących się paznokciach oraz powtarzających się często chorobach i przeziębieniach,
 • w przypadku stałego niedoboru miedzi możemy spodziewać się anemii.
Inne Rankingi i Publikacje:  Żelazo. Zapotrzebowanie i przyswajalność pierwiastka przez organizm

Nadmiary miedzi także nie są korzystne dla naszego organizmu, występują jednakże zdecydowanie rzadziej:

 • bóle mięśni oraz żołądka,
 • mdłości,
 • zaburzona praca organów, takich jak wątroba, serce czy płuca.

Zanim zaczniesz spożywać suplementy diety zawierające w swoim składzie miedź, musisz porozumieć się z lekarzem. Bardzo istotne jest bowiem dobranie stałych pór zażywania preparatu oraz robienie tego podczas posiłku – by nie podrażnić wrażliwych ścian żołądka.

Poznaliśmy zatem odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Miedź pierwiastek – jego rola dla organizmu i właściwości miedzi,
 • Objawy niedoboru i nadmiaru miedzi,
 • Miedź pierwiastek – zastosowanie i źródła miedzi,
 • Miedź na poprawę koncentrację i lepszą pamięć.

Wasze zapytania witaminowe:

 • miedź właściwości

One thought on “Miedź na lepszą pamięć i poprawę koncentracji

 1. Miedź jest nie tylko ważnym mikroelementem, ale także materiałem o niezwykłych właściwościach. Istnieje odmiana miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która pod względem trwałości i wytrzymałości równać się ze stalą. Odmiana miedzi Cu+ to świetny materiał do wykorzystania jako powierzchnie dotykowe, np. w komunikacji miejskiej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, miedź Cu+ użyta jako materiał powierzchniowy likwiduje ponad 99,9% bakterii* w ciągu dwóch godzin od wystawienia na ich działanie. Jeżeli interesuje Cię ten temat to zapraszam po więcej merytorycznej więcej tutaj antimicrobialcopper.org/pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Żelazo. Zapotrzebowanie i przyswajalność pierwiastka przez organizm

pt. lip 4 , 2014
Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów, które znajdują się w […]
produkty bogate w żelazo

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY