Cholina dla zdrowia i pamięci

Cholina i jej właściwościŹródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy żółtku jajka. Jej obecność w diecie jest istotna chociażby dla naszego mózgu. Niedobór choliny objawia się nudnościami, problemami ze snem, bólami głowi, kłopotami z pamięcią. Brak tego składnika w organizmie przyczynia się do powstawania miażdżycy, pojawiania się problemów z wątrobą oraz sercem. Zdarzają się też kłopoty ze strony układu pokarmowego i wydalniczego. Zachowanie odpowiedniego poziomu choliny w organizmie jest zatem bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i pracy mózgu.

Przyjmowanie sporej dawki choliny i korzystanie z suplementów zaleca się osobom, u których stwierdzono depresję, stany lękowe, a także wysoki poziom cholesterolu. Stosuje się ją przy wystąpieniu problemów z wątrobą. Ponadto cholina wykorzystywana jest podczas leczenia kłopotów z pamięcią i choroby Alzheimera.


Cholina i objawy niedoboru

Skutki niedoboru choliny w organizmie to:

 • problemy ze snem i pamięcią,
 • nudności,
 • bóle głowy,
 • powstawanie zmian miażdżycowych,
 • kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem serca i wątroby,
 • problemy z układem pokarmowym i wydalniczym.

Cholina – działanie i funkcje w naszym organizmie

Jednym z zadań choliny jest usuwanie tłuszczu z wątroby. Zapobiega ona też osadzaniu się tłuszczu w ścianach naczyń krwionośnych, co może spowodować poważne problemy z sercem. Cholina to antyutleniacz. Jej rola jest więc neutralizowanie wolnych rodników odpowiedzialnych za szkodliwy wpływ na nasz organizm. Cholina poprawia również przyswajanie niektórych witamin. Zaliczymy do nich witaminę A, D, E i K.

Stosowanie choliny wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim działa ona na włosy, zapobiegając ich elektryzowaniu się i nadając połysku. Ponadto wpływa korzystnie na naskórek. Chroni go przed utratą wody i poprawia jego kondycję nadając elastyczności i miękkości. Właściwy poziom choliny w diecie to zatem piękne włosy i miękka, zdrowa skóra.


Pomoc w leczeniu Alzheimera

Ogromne znaczenie choliny w leczeniu choroby Alzheimera nie powinno nikogo dziwić. Substancja ta odpowiedzialna jest za produkcję lecytyny, odpowiadającej za dobra pamięć i podniesioną koncentrację. Dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości choliny przyczynia się do opóźnienia problemów z pamięcią, które wynikają z zaawansowanego wieku.

Jeśli w naszym sposobie żywienia brakuje choliny, nawet przed czterdziestym rokiem życia mogą pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją. Rozwój choroby Alzheimera może odbywać się znacznie szybciej, jeśli w naszym organizmie wciąż występują niedobory choliny.


Zadbajmy o jej obecność w naszej diecie

Cholina wspomaga produkcję wielu hormonów. Przyczynia się też do zachowania właściwej lepkości krwi. Stosowana jest ponadto w przypadku wystąpienia problemów trawiennych i niestrawności. Jeśli w naszej diecie znajduje się spora ilość roślin strączkowych, kapusty, kalafiora, mleka i produktów mlecznych, może się okazać, że dodatkowe suplementy są zbędne.

Jeżeli jednak unikamy warzyw, nabiału, jaj i wątróbki, warto sprawdzić, czy nie grożą nam objawy spowodowane niedoborem choliny. Osoby, które cierpią na bezsenność, narażone są na stres lub mają problemy z wątrobą powinny zwrócić uwagę na obecność choliny w codziennej diecie. Lepszym rozwiązaniem są oczywiście naturalne produkty, ale zabieganym osobom poleca się też sięganie po suplementy z apteki.

Cholina powinna być przyjmowana z wapniem ze względu na fakt, że jest on niezbędnym minerałem do zrównoważenia poziomu samego wapnia oraz fosforu w naszym organizmie. Niedobór choliny może spowodować znaczące obniżenie zdolności funkcjonowania mózgu już po 40. roku życia, czego skutkiem mogą być pogłębiające się problemy z koncentracją oraz zaniki pamięci.

Preparaty i suplementy zawierające cholinę to m.in. suplementy grupy Vital, Stress Management czy też Full Spectrum. Zalecane dzienne dawkowanie choliny waha się od 200 mg/dzień w przypadku dzieci do lat 3 do 550 mg/dzień w przypadku kobiet karmiących piersią. Przyjmuje się także maksymalne dawki, które nie powinny powodować występowania efektów ubocznych – od 1000 mg/dzień do 3500 mg/dzień.


Cholina w suplementach diety

Cholina dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Warto poczytać także o ...

Wasze zapytania witaminowe:

 • cholina
 • cholina działanie
 • co to jest cholina
 • cholina preparaty
 • lecytyna słonecznikowa
 • Cholina Dzialanie
 • cholina suplement
 • lecytyna słonecznikowa szkodliwość

4 komentarze na temat “Cholina dla zdrowia i pamięci”

 1. sandrakiełko

  Lis 30. 2015

  Cholina dobrze wpływa na rozwój płodu, zgadza się. Czytałam już o tym
  w kilku artykułach. Rozmawiałam też o tym z ginekologiem, zaczął coś
  mówić o programowaniu żywieniowym i polecił suplementację w ciąży

  Reply to this comment
 2. Jolanta

  Kwi 25. 2018

  Bardzo fajnie, że cholina jako suplement działa równie dobrze co normalnie stosowana a przede wszystkim, jest łatwo dostępna i nie ma problemu z jej kupnem. Jak poprzedniczka, polecił mi ją ginekolog i od tego czasu nie miałam już problemów 😉

  Reply to this comment
 3. witek

  Kwi 26. 2018

  Cholina i inozytol to dwa bardzo fajne rzeczy, które przez jakiś czas stosowałem jako suplement. Są stosunkowo tanie i dają bardzo dobre efekty, plus nie trzeba wykładać dużo pieniędzy jak na niektóre w dzisiejszych czasach leki czy witaminy. Ciekawy materiał, pozdrawiam 😉

  Reply to this comment
 4. Edyta A

  Lip 31. 2019

  Zastanawiam się, czy kobiety mogą albo powinny po okresie rozrodczym suplementować cholinę?

  Reply to this comment

Zostaw opinię