Cholina dla zdrowia i pamięci

4

Cholina i jej właściwościŹródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy żółtku jajka. Jej obecność w diecie jest istotna chociażby dla naszego mózgu. Niedobór choliny objawia się nudnościami, problemami ze snem, bólami głowi, kłopotami z pamięcią. Brak tego składnika w organizmie przyczynia się do powstawania miażdżycy, pojawiania się problemów z wątrobą oraz sercem. Zdarzają się też kłopoty ze strony układu pokarmowego i wydalniczego. Zachowanie odpowiedniego poziomu choliny w organizmie jest zatem bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i pracy mózgu.

Przyjmowanie sporej dawki choliny i korzystanie z suplementów zaleca się osobom, u których stwierdzono depresję, stany lękowe, a także wysoki poziom cholesterolu. Stosuje się ją przy wystąpieniu problemów z wątrobą. Ponadto cholina wykorzystywana jest podczas leczenia kłopotów z pamięcią i choroby Alzheimera.


Cholina i objawy niedoboru

Skutki niedoboru choliny w organizmie to:

  • problemy ze snem i pamięcią,
  • nudności,
  • bóle głowy,
  • powstawanie zmian miażdżycowych,
  • kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem serca i wątroby,
  • problemy z układem pokarmowym i wydalniczym.

Cholina – działanie i funkcje w naszym organizmie

Jednym z zadań choliny jest usuwanie tłuszczu z wątroby. Zapobiega ona też osadzaniu się tłuszczu w ścianach naczyń krwionośnych, co może spowodować poważne problemy z sercem. Cholina to antyutleniacz. Jej rola jest więc neutralizowanie wolnych rodników odpowiedzialnych za szkodliwy wpływ na nasz organizm. Cholina poprawia również przyswajanie niektórych witamin. Zaliczymy do nich witaminę A, D, E i K.

Inne Rankingi i Publikacje:  Selen jako wyjątkowy antyoksydant

Stosowanie choliny wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim działa ona na włosy, zapobiegając ich elektryzowaniu się i nadając połysku. Ponadto wpływa korzystnie na naskórek. Chroni go przed utratą wody i poprawia jego kondycję nadając elastyczności i miękkości. Właściwy poziom choliny w diecie to zatem piękne włosy i miękka, zdrowa skóra.


Pomoc w leczeniu Alzheimera

Ogromne znaczenie choliny w leczeniu choroby Alzheimera nie powinno nikogo dziwić. Substancja ta odpowiedzialna jest za produkcję lecytyny, odpowiadającej za dobra pamięć i podniesioną koncentrację. Dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości choliny przyczynia się do opóźnienia problemów z pamięcią, które wynikają z zaawansowanego wieku.

Jeśli w naszym sposobie żywienia brakuje choliny, nawet przed czterdziestym rokiem życia mogą pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją. Rozwój choroby Alzheimera może odbywać się znacznie szybciej, jeśli w naszym organizmie wciąż występują niedobory choliny.


Zadbajmy o jej obecność w naszej diecie

Cholina wspomaga produkcję wielu hormonów. Przyczynia się też do zachowania właściwej lepkości krwi. Stosowana jest ponadto w przypadku wystąpienia problemów trawiennych i niestrawności. Jeśli w naszej diecie znajduje się spora ilość roślin strączkowych, kapusty, kalafiora, mleka i produktów mlecznych, może się okazać, że dodatkowe suplementy są zbędne.

Jeżeli jednak unikamy warzyw, nabiału, jaj i wątróbki, warto sprawdzić, czy nie grożą nam objawy spowodowane niedoborem choliny. Osoby, które cierpią na bezsenność, narażone są na stres lub mają problemy z wątrobą powinny zwrócić uwagę na obecność choliny w codziennej diecie. Lepszym rozwiązaniem są oczywiście naturalne produkty, ale zabieganym osobom poleca się też sięganie po suplementy z apteki.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B17 – medyczny mit czy lekarstwo na raka?

Cholina powinna być przyjmowana z wapniem ze względu na fakt, że jest on niezbędnym minerałem do zrównoważenia poziomu samego wapnia oraz fosforu w naszym organizmie. Niedobór choliny może spowodować znaczące obniżenie zdolności funkcjonowania mózgu już po 40. roku życia, czego skutkiem mogą być pogłębiające się problemy z koncentracją oraz zaniki pamięci.

Preparaty i suplementy zawierające cholinę to m.in. suplementy grupy Vital, Stress Management czy też Full Spectrum. Zalecane dzienne dawkowanie choliny waha się od 200 mg/dzień w przypadku dzieci do lat 3 do 550 mg/dzień w przypadku kobiet karmiących piersią. Przyjmuje się także maksymalne dawki, które nie powinny powodować występowania efektów ubocznych – od 1000 mg/dzień do 3500 mg/dzień.


Cholina w suplementach diety

Cholina dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Wasze zapytania witaminowe:

  • cholina
  • cholina działanie
  • co to jest cholina
  • cholina preparaty
  • lecytyna słonecznikowa
  • cholina właściwości
  • Cholina Dzialanie
  • cholina suplement

4 thoughts on “Cholina dla zdrowia i pamięci

  1. Cholina dobrze wpływa na rozwój płodu, zgadza się. Czytałam już o tym
    w kilku artykułach. Rozmawiałam też o tym z ginekologiem, zaczął coś
    mówić o programowaniu żywieniowym i polecił suplementację w ciąży

  2. Bardzo fajnie, że cholina jako suplement działa równie dobrze co normalnie stosowana a przede wszystkim, jest łatwo dostępna i nie ma problemu z jej kupnem. Jak poprzedniczka, polecił mi ją ginekolog i od tego czasu nie miałam już problemów 😉

  3. Cholina i inozytol to dwa bardzo fajne rzeczy, które przez jakiś czas stosowałem jako suplement. Są stosunkowo tanie i dają bardzo dobre efekty, plus nie trzeba wykładać dużo pieniędzy jak na niektóre w dzisiejszych czasach leki czy witaminy. Ciekawy materiał, pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witamina D i jej funkcje, właściwości oraz skutki niedoboru

pon. kwi 16 , 2018
Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie […]
Witamina D - właściwości i źródła witaminy

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY