Od najmłodszych lat mamy i babcie mawiały nam, że powinniśmy […]
arytmia serca
Arytmię serca uznaje się za jedną z najczęściej diagnozowanych chorób serca. Niektóre jej postacie są niezwykle groźne dla zdrowia i życia pacjenta.
Rytmiczne bicie serca
Bicie serca, które wyczuwamy w naszej piersi, to następstwo rytmicznego skurczu przedsionków i następujących po nich skurczów komór serca. Owe skurcze zależne są od chwili pobudzenia mięśnia przez impulsy elektryczne powstałe w węźle zatokowym. Serce człowieka bije z częstotliwością 60-100 uderzeń na minutę, podczas odpoczynku nocnego spowalnia do 40-60 uderzeń na minutę. Przy ciężkiej pracy fizycznej, stanie zdenerwowania, lub forsownym wysiłku bicie serca znacznie przyspiesza. Czasami zdarza się jednak, że serce przyspiesza lub zwalania bez żadnego konkretnego powodu. Właśnie wtedy mówimy o występowaniu arytmii serca.
Przyczyny arytmii serca. Arytmia a stres i alkohol
Arytmię może wywoływać wiele chorób: miażdżyca naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, a nawet astma czy zaburzenia pracy tarczycy. Nie bez wpływu na to schorzenie pozostają także: niedobory ważnych mikroelementów – magnezu, potasu, wapnia – a także długotrwały stres, intensywne bieganie, ciąża, gorączka, niektóre leki, zaburzenia rytmu serca mogą pojawiać się również po wypiciu alkoholu, herbaty, kawy czy napojów energetycznych, które w swoim składzie zawierają środki pobudzające. Nie można zapominać, że na ryzyko wystąpienia arytmii wielki wpływ ma tryb życia człowieka. Palenie tytoniu, częste spożywanie alkoholu czy folgowanie sobie w kwestii ciężkich potraw, znacznie wpływa na stan zdrowia serca.
Objawy arytmii serca
Chorobie towarzyszą charakterystyczne objawy: duszności, kołatanie, ból lub szczypanie w klatce piersiowej, uczucie przelewania się za mostkiem. Zdarza się, że skurcze powodują zawroty głowy, uczucie dławienia, zasłabnięcia, a nawet prowadzą do utraty przytomności. Ten rodzaj arytmii jest szczególnie groźny, gdyż prowadzi do migotania przedsionków i komór. Migotanie przedsionków można kontrolować odpowiednio dobranymi lekami, migotanie komór jest jednak bardzo groźne, prowadzi do zatrzymania akcji serca i do śmierci klinicznej. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć występujących zaburzeń, stanowi to zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Specjaliści ostrzegają: nawet jeśli zaburzenia pojawiają się rzadko i nie zakłócają rytmu życia pacjenta, i tak wymagają konsultacji, gdyż trzeba odkryć powód ich występowania. Jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy, takie jak: duszności, kołatanie, czy ból, należy udać się do lekarza i dokładnie mu je opisać. Dla rozpoznania schorzenia kluczowe jest wykrycie, w jakiej sytuacji zdarzają się zaburzenia i co ma na nie wpływ. Podczas badania lekarz osłucha serce, zmierzy tętno, a także podłączy EKG. Jeśli nie pomoże to zdiagnozować przyczyny arytmii, doktor może zlecić szczegółową kontrolę serca za pomocą Holtera.
Czym się interesujemy poszukując informacji na temat arytmii? Czym jest:
- arytmia serca komorowa,
- arytmia serca przyczyny i objawy,
- arytmia serca u dzieci,
- arytmia serca a bieganie, alkohol, stres, ciąża.
Jak leczyć arytmię? Leczenie i podawane leki
Sposoby leczenia schorzenia są ściśle zależne od przypadku pacjenta: rodzaju zaburzeń i symptomów im towarzyszących. Zwykle stosuje się leki regulujące rytm serca, jednak czasami lekarze sięgają po zabiegi, które usuwają przyczynę w samym sercu. W szczególnie ciężkich przypadkach konieczne może okazać się wszczepienie rozrusznika, który zadba o właściwe bicie serca.
- arytmia serca leczenie i leki
Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie […]
Źródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy […]
Witamina B5 – skuteczna na wszystko? W przypadku większości witamin, […]
Został odkryty już w roku 1801 przez hiszpańskiego minerologa Andresa […]
Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki […]
Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów, które znajdują się w […]
Suplementy diety zawierające miedź stosowane są w celu poprawy myślenia, […]
Nie bez powodu nazywany pierwiastkiem życia. Jego rola zaznacza się […]
Wśród makroelementów, które pełnią istotną rolę w naszym ciele znajduje […]
Opinie użytkowników