Brukselka jeszcze do niedawna kojarzyła nam się niezbyt przyjemnie, podobnie […]
rak jelita grubego
Rak to choroba, o której nikt nie chce usłyszeć podczas wizyty u lekarza. Niejednokrotnie doprowadza do śmierci pacjenta, a szansę na wyzdrowienie daje tylko szybkie podjęcie leczenia. Nie każdy jednak orientuje się odpowiednio szybko, że w jego organizmie rozwija się nowotwór. Do chorób nowotworowych zaliczany jest też rak jelita grubego, który stanowi ponad siedem procent nowotworów złośliwych, jakie rozpoznawane są w naszym kraju przez specjalistów.
Rak jelita grubego grupy ryzyka
Badania pokazują, że na pojawienie się raka jelita grubego najbardziej narażeni są pacjenci pomiędzy czterdziestym piątym a siedemdziesiątym rokiem życia. Nowotwór rozwija się w odbytnicy, woreczku żółciowym lub okrężnicy. Jest dość często pojawiającym się nowotworem. Każdego roku na raka jelita grubego umiera ponad sześćset tysięcy ludzi na całym świecie. Wczesne wykrycie może zatem okazać się zbawienne i uratować nas przed najgorszym scenariuszem.
Objawy raka jelita grubego
Istnieje szereg objawów, które nie muszą oznaczać rozwijającego się raka jelita grubego, ale powinny wzbudzić naszą czujność. Jeśli zauważymy je u siebie, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność choroby nowotworowej. Naszą uwagę powinny wzbudzić przede wszystkim częste zaparcia. Jeśli rak się rozwija, jelito staje się coraz węższe, a w zaawansowanym stadium możemy mieć do czynienia nawet z jego niedrożnością. Jeśli dopadnie nas biegunka trwająca kilkanaście lub kilkadziesiąt dni, nie zastanawiajmy się i szybko udajmy się do lekarza. Alarmujące powinny być też tajemnicze bóle brzucha oraz powracające nudności i wymioty.
Na początku rozwoju choroby nie pojawiają się żadne sygnały, które mogłyby w porę poinformować nas o obecności nowotworu. Jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań, powinniśmy wzmocnić naszą czujność i częściej umawiać się na wizyty kontrolne u specjalisty. Gdy zauważamy bóle, nudności i problemy z zaparciami czy wypróżnieniem, rak zwykle jest już w bardziej zaawansowanym stadium. Leczenie nie zawsze przynosi wtedy efekt, dlatego dbałość o zdrowie i kontrola u lekarza to podstawa, aby w porę zareagować i podjąć odpowiednie leczenie.
Rak jelita grubego a dieta
Do pojawienia się objawów może przyczynić się genetyka, ale też tryb życia. Jeśli często spożywamy krwiste mięso, a w naszej diecie brakuje wapnia i witamin, powinniśmy częściej odwiedzać lekarza i kontrolować stan naszego jelita grubego. Ryzyko zachorowania i śmierci z powodu raka jelita grubego wzrasta też u osób, które palą papierosy. Badania pokazują też, że na pojawienie się i przebiegi choroby wpływa wiek pacjenta.
Badania w kierunku raka jelita grubego
Wykrycie choroby możliwe jest dzięki przeprowadzeniu szeregu badań, wśród których pojawia się kolonoskopia. Pobrany i przebadany wycinek staje się dowodem na obecność choroby lub jej brak. Możemy też wykonać test na krew utajoną. Jeśli w stolcu pojawia się krew, istnieje ryzyko, że w naszym jelicie rozwija się nowotwór. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem. Ryzyko zwiększa też zapalenie jelita grubego, które przechodziliśmy lub przechodzimy. W kierunku raka jelita grubego wykonuje się również badanie per rectum, rezonans magnetyczny (NMR) i tomografię komputerową (TK), wlew doodbytniczy, RTG płuc i USG jamy brzusznej.
Rak jelita grubego rokowania i leczenie
Rokowania w przypadku raka jelita grubego:
- I stopnia – 70 procent przypadków przeżycia 5 lat,
- II stopnia – 63 procent przypadków przeżycia 5 lat,
- III stopnia – 46 procent przypadków przeżycia 5 lat,
- IV stopnia – 12 procent przypadków przeżycia 5 lat.
W terapii leczniczej raka jelita grubego stosuje się chemioterapię (leczenie adjuwantowe, dootrzewnowa chemioterapia) oraz leczenie chirurgiczne. Więcej szczegółów dotyczących podejmowanego leczenia w przypadku raka jelita grubego i raka okrężnicy znaleźć można na http://www.onkonet.pl/dp_npp_rakokreznicy.html.
Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i niezbędna do prawidłowego […]
Witamina B17, czyli amigdalina, to związek organiczny, którego właściwości mają […]
Jeśli po przeczytaniu nazwy „witamina B17” Twoją pierwszą reakcją było […]
Witamina B6, należąca do rozpuszczalnej w wodzie grupy witaminowej B, […]
Opinie użytkowników