atopowe zapalenie skóry

Wśród schorzeń dermatologicznych, które pojawiają się coraz częściej znajduje się atopowe zapalenie skóry popularnie określane jako AZS. Przyjmuje się, że obecnie około 10% populacji zmaga się z tą chorobą. Najczęściej zapadają na nią dzieci. Zazwyczaj pojawia się ona przed ukończeniem piątego roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie może wystąpić później. W literaturze medycznej można natknąć się na przypadki mówiące o pierwszym ataku AZS w wieku pięćdziesięciu lat.

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak się objawia?

Atopowe zapalenie skóry zalicza się do schorzeń zarówno naskórka, jak i właściwej warstwy skóry. Ma ono charakter przewlekły i powracający. Do najbardziej typowych objawów zalicza się bardzo silny świąd.

W ciągu ostatnich kilku lat w alergologii i dermatologii dokonał się olbrzymi postęp. Mimo to do dnia dzisiejszego nie udało się jednoznacznie ustalić etiologii AZS. Uważa się, że istotną rolę w pojawieniu się tej choroby pełną czynniki genetyczne. Zalicza się do nich:
 • nieprawidłową odczynnowość komórkową oraz humoralną;
 • niewłaściwy przebieg metabolizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych;
 • nadmierną produkcję przeciwciał IgE.

Wskazuje się również na rolę czynników środowiskowych w rozwoju tej choroby. Jej pojawieniu się mogą sprzyjać:
 • klimat;
 • stopień zanieczyszczenia powietrza;
 • alergeny znajdujące się w powietrzu;
 • alergeny dostające się do organizmu wraz z pożywieniem.

Związki chemiczne, które pojawiają się w atmosferze na skutek spalania paliwa, tworzyw sztucznych, a także pochodzą z oprysków rolniczych sprawiają, że mechanizmy odpornościowe naszego ciała zostają poważnie uszkodzone. Droga dostawania się alergenów do organizmu jest znacznie ułatwiona.

Alergia pokarmowa odgrywa najpoważniejszą rolę w powstawaniu AZS. Chodzi o wspomnianą już nadmierną produkcję przeciwciał IgE. Zdecydowana większość dzieci borykających się z atopowym zapaleniem skóry cierpi również na alergię pokarmową. Do najczęściej uczulających produktów zalicza się:
 • mleko krowie;
 • soję;
 • pszenicę;
 • orzechy (zwłaszcza włoskie oraz ziemne);
 • kurze jajka.

Alergia pokarmowa jest z czasem zastępowana przez powietrznopochodną. W wypadku najczęściej uczulają:
 • pyłki roślin;
 • roztocza;
 • zwierzęta domowe (psy, koty).

Atopowe zapalenie skóry wiąże się z pojawieniem na jej powierzchni wykwitów skórnych o różnym charakterze. Zmiany, które mają charakter ostry przyjmują postać grudek i pęcherzy, które bardzo silnie swędzą. Pojawić mogą się nadżerki, a wydzielina gromadząca się w pęcherzach może z nich wyciekać. Zmiany o charakterze podostrym to przede wszystkim silne zaczerwienie skóry oraz jej łuszczenie się. W przypadku tych o charakterze przewlekłym skóra staje się zgrubiała, twarda, grudki są zwłókniałe.

AZS przebiega przez trzy charakterystyczne fazy:
 • Pierwsza to wyprysk o charakterze atopowym, który pojawia się do drugiego roku życia.
 • Druga określana jest mianem wyprysku atopowego okresu późnego dzieciństwa. Ta faza pojawia się między 2. a 12. rokiem życia.
 • Ostatni okres rozwoju choroby dotyczy osób w wieku dojrzewania oraz ludzi dorosłych.

Osoby, które rozpoznały u siebie objawy choroby, powinny się dowiedzieć o niej jak najwięcej. Najważniejsze kwestie to wiedzieć, czym się charakteryzuje:
 • atopowe zapalenie skóry głowy, twarzy, oczu na powiece,
 • atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt,
 • atopowe zapalenie skóry objawy i leczenie,
 • atopowe zapalenie skóry maść, kosmetyki i dieta.

 • Wszystkie te informacje można uzyskać konsultując się z dermatologiem. Można posiłkować się także wiadomościami zaczerpniętymi na zaufanych portalach takich jak http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/show.html?id=59313.

  Publikacje powiązane z hasłem atopowe zapalenie skóry. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
  rokitnik zwyczajny Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew
  Przechadzając się po piaszczystych urwiskach położonych nad morzem, dostrzeżemy dwupienny, ciernisty krzew, który może osiągać nawet dziesięć metrów wysokości. Pokrywają go lancetowane liście, które od spodniej strony są pokryte ... Więcej ... →
  witamina B7 - biotyna i jej wpływ na zdrowie Witamina B7 na włosy i paznokcie
  Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych bakterii jelitowych. Jej rola w organizmie jest znaczna. Bierze udział w procesach syntezy kwasów tłuszczowych, odpowiada za procesy przemiany białek, uczestniczy ... Więcej ... →
  Witamina D - właściwości i źródła witaminy Witamina D i jej funkcje, właściwości oraz skutki niedoboru
  Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie przez skórę wskutek działania promieni słonecznych możliwe jest w naszym klimacie jedynie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Latem pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach, ... Więcej ... →
  witamina b6 Witamina B6 i jej funkcje oraz właściwości
  Witamina B6, należąca do rozpuszczalnej w wodzie grupy witaminowej B, jest jedną z najważniejszych substancji, jakich powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Jest to grupa złożona z 6 organicznych związków chemicznych, o podobnych ... Więcej ... →
  witamina b3 Witamina B3 (niacyna) ważnym składnikiem przeciw chorobom
  Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy witaminowej B, której cechą charakterystyczną jest rozpuszczalność w wodzie. Witaminy z tej grupy, posiadają oprócz tego jeszcze kilka cech wspólnych, warto jednak nadmienić, ... Więcej ... →
  witamina b2 Witamina B2 na poprawę wzroku
  Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych korzyści, niesie ze sobą także szereg zagrożeń, także tych dotyczących zdrowia. Stale powstają nowe centra badawcze, w których specjaliści opracowują ... Więcej ... →