Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew

rokitnik zwyczajnyPrzechadzając się po piaszczystych urwiskach położonych nad morzem, dostrzeżemy dwupienny, ciernisty krzew, który może osiągać nawet dziesięć metrów wysokości. Pokrywają go lancetowane liście, które od spodniej strony są pokryte włoskami w kolorze srebrnym. Mowa o rokitniku zwyczajnym, zwanym także rokitnikiem pospolitym (Hippophae rhamnoides).


Składniki lecznicze i właściwości

Tybetańskie rękopisy pochodzące z VIII wieku wskazują, że już wówczas znano lecznicze właściwości tej rośliny i bardzo chętnie je wykorzystywano. Do dnia dzisiejszego rokitnik stanowi jedną z podstawowych roślin w tradycyjnej medycynie tybetańskiej. Stosuje się go również w Rosji, Mongolii i Chinach.

Rokitnik zwyczajny jest nieocenionym źródłem witaminy C. W owocach znajduje się około 400mg tego cennego składnika. Aby bardziej wyobrazić sobie, jak duża jest to ilość, warto wiedzieć, że w cytrynie witaminy C jest około dziesięć razy mniej. Już trzy łyżki soku z rokitnika zwyczajnego zaspokajają dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwas askorbinowy.

Rokitnik pospolity zawiera również duże ilości flawonoidów oraz witamin:

  • A;
  • E;
  • z grupy B.
Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B12. Czerwona witamina na dobry wzrok i dobry humor

Cenna jest również frakcja olejowa, na którą składają się przede wszystkim nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczone. Kwas palmitynowy to najcenniejszy tego rodzaju składnik, który sprawdza się doskonale w pielęgnacji skóry suchej, zranionej i podrażnionej.

Nasiona rokitnika pospolitego bogate są w kwasy tłuszczowe wielonienasycone: linolowy oraz linolenowy. Zawarta jest w nich również witamina E. Z tego powodu sprawdzą się w pielęgnacji problematycznej skóry.

Roślina bogata jest również w następujące składniki mineralne:


Surowiec leczniczy w owocach rokitnika

Surowcem, który wykorzystywany jest w lecznictwie są owoce rokitnika zwyczajnego. Zawarty w nich miąższ oraz nasiona zawierają bardzo dużo oleju, który jest z nich wytłaczany. Z owoców przygotowuje się również sok, który można spożywać w stanie surowym, nierozcieńczonym, ale nadaje się on także do przygotowania syropu.


Właściwości i zastosowanie rokitnika zwyczajnego

Sok pozyskiwany z rokitnika zwyczajnego to ogromne źródło witaminy C. W związku z tym okazuje się on cenną bronią w walce z najróżniejszymi infekcjami, zarówno wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Wpływa on również na syntezę kolagenu, a także proces wchłaniania żelaza w układzie pokarmowym.

Witamina C, karoten, witamina E, flawonoidy to ogromny zespół substancji o działaniu przeciwutleniającym. Sprawiają one, że z naszego organizmu usuwane są szkodliwe wolne rodniki.

Olej z rokitnika sprawdza się w leczeniu chorób skóry. Jego działanie opiera się na regulowaniu czynności skóry, ale również błon śluzowych, które znajdują się w naszym ciele.

Inne Rankingi i Publikacje:  Brukselka. Niesłusznie pomijana na polskich stołach?

Rokitnik w Delikatesy

Rokitnik dostępny w sklepach internetowych w kategorii Delikatesy.


Wskazania do zastosowania

Po sok z rokitnika pospolitego warto sięgać wtedy, kiedy naszym celem jest wzmocnienie organizmu. Okresy przemęczenia, przeziębienia, zmniejszonej odporności oraz rekonwalescencji to więc czas, kiedy rokitnik sprawdzi się świetnie. Osoby, które z powodu ciąży, palenia tytoniu lub uprawiania sportu mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C również powinny pamiętać o tej roślinie.

Sucha, łuszcząca się skóra to wskazania do stosowania oleju z rokitnika. Warto sięgać po niego również wtedy, kiedy na powierzchni skóry obecne są skaleczenia i różnego rodzaju rany. Jego zastosowanie sprawi, że ból zostanie uśmierzony, a proces gojenia znacznie się skróci.

Środki powstałe na bazie oleju okazują się być bardzo skuteczne w przypadku leczenia choroby wrzodowej zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Procesy leczenia stanów zapalnych narządów wewnętrznych również warto wspomóc olejem z tej rośliny.

Napar przygotowany na liściach z rokitnika zwyczajnego pomaga przy zwalczaniu dolegliwości bólowych, które towarzyszą osobom cierpiącym na gościec stawowy. Stosuje się je również w przypadku stanów zapalnych, które obejmują różne części układu pokarmowego. Warto dodawać napar do kąpieli przygotowywanych z myślą o osobach, które cierpią na łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry.


Działania niepożądane

Inne Rankingi i Publikacje:  Acerola potężnym źródłem witaminy C

Po sok z rokitnika mogą sięgać wszyscy. Nie wskazuje się na żadne ograniczenia co do jego stosowania. Ci, którzy mają problemy z zasypianiem powinny jednak zrezygnować z jego spożywania przed snem. Zawarta w nim witamina C może bowiem sprawić, że zaśnięcie będzie jeszcze bardziej utrudnione.

Stosowanie oleju zarezerwowane jest jedynie dla osób ze skórą suchą, podrażnioną, poranioną. Ci, których cera jest tłusta lub mieszana powinni zrezygnować ze stosowania tego środka.


Stosowanie

Osoby, które zamierzają wzmocnić swój organizm powinny sięgać po sok lub syrop z owoców rokitnika. Zaleca się rozpuszczanie jednej (maksymalnie trzech łyżek) specyfiku w szklance wody. Wystarczy wypijać codziennie porcję takiej mikstury, aby zauważyć wyraźne efekty.

W przypadku leczenia skaleczeń, ran, owrzodzeń czy pielęgnacji skóry suchej należy przynajmniej raz dziennie smarować zmienione miejsce czystym olejem. Możliwe jest także stosowanie środków, które w swoim składzie olej ten zawierają. Bez problemu kupimy je w aptece lub dobrym sklepie zielarskim.

Liście rokitnika można poddać procesowi suszenia, a następnie przygotować z nich napar. Gorący zaleca się pić w czasie przeziębienia. Działa on lekko napotnie, rozgrzewa, dostarcza ogromnych ilości witaminy C, działa bakteriobójczo i przyspiesza powrót do zdrowia. Może to być również świetna alternatywa dla zwykłej, czarnej herbaty.


Rokitnik w Zdrowie

Rokitnik dostępny w sklepach internetowych w kategorii Zdrowie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wyciskarka do soków i sokowirówka – co wybrać?

pon. cze 25 , 2018
Każdej wiosny i każdego lata sprzedaż wyciskarek do soków i […]
wyciskarka-do-sokow-i-sokowirowka-–-co-wybrac1

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY