Krzem jest trzecim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na naszej planecie. Pierwszy jest azot, a zaraz po nim tlen. Krzem pełni ważne role – nie tylko w naturze, ale przede wszystkim w organizmach żywych. Zalicza się do go do pierwiastków życia, bez jego obecności ludzkie ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niedobory prowadzą do groźnych zaburzeń, a w wyniku nich do chorób. Niezwykle ważne jest, by zapewniać organizmowi optymalną dzienną dawkę tego minerału.
Zapotrzebowanie organizmu na krzem
Szacuje się, że dzienne zapotrzebowania na ten pierwiastek wynosi 20-30mg. Oczywiście liczba ta uzależniona jest od płci, wieku, sytuacji zdrowotnej i trybu życia, jaki wiedzie człowiek. Niektóre stany wymagają zwiększonych podaży krzemu. Tak dzieje się w wypadku kobiet w ciąży i rekonwalescentów po operacjach kostnych. Także osoby w starszym wieku muszą otrzymywać większe dawki tego minerału, gdyż jego ilość w narządach zmniejsza się wraz z wiekiem.
Funkcje i właściwości krzemu
Krzem wywiera wielki wpływ na ludzki organizm, a jego działanie jest niezwykle wszechstronne. Jest on poniekąd uzupełnieniem wapnia. Wapń odpowiada za twarde części układu kostno-stawowego, a krzem jest głównym składnikiem części miękkich, takich jak: tkanki łączne, ścięgna, naczynia krwionośne, chrząstki, błony śluzowe i tym podobne. Kiedy krzem zanika w strukturach miękkich, jego miejsce zajmuje wapń i dochodzi do ich stwardnienia, a w efekcie do chorób typu: arterioskleroza, osteochondroza, poliartretyzm, zwapnienie zastawek serca. Niedobory krzemu wpływają na choroby moczowe, kondycję układu sercowo-naczyniowego, zdrowie kości i stawów.
Krzem odgrywa kluczową rolę w walce z zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi. Dzięki niezwykłej zdolności adsorpcyjnej przyciąga do siebie organizmy chorobotwórcze, a następnie pomaga je wydalić z organizmu. Odpowiedni poziom krzemu ogranicza więc ryzyko poważnych chorób, z którymi każdego roku borykają się ludzie. Poza tym minerał wykazuje także właściwości wzmacniające i regenerujące. Skutecznie leczy stany zapalne, łagodzi podrażnienia, wspomaga zasklepianie się ran i ich gojenie. Ma także ogromne znaczenie dla kondycji skóry, skutecznie zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu.
Prawidłowy poziom krzemu jest niezwykle ważny dla stanu skóry, włosów i paznokci. Jeśli dotykają ich jakieś nieprawidłowości lub dolegliwości, wysoce prawdopodobne jest, że ma to związek z niedoborami krzemu. W wypadku deficytu pierwiastka paznokcie zaczynają się łamać, włosy wypadają i tracą połysk, a skóra staje się wiotka, ze skłonnościami do zmarszczek. Badania na temat wpływu krzemu na urodę wykazały, że osoby przyjmujące regularnie suplement diety z krzemem zauważają wyraźne spłycenie zmarszczek i cofniecie się wieku biologicznego skóry.
Krzem w jedzeniu i pożywieniu. Występowanie krzemu
Niedobory krzemu w organizmie można uzupełniać na różne sposoby. Codzienna dieta, która dostarcza optymalną porcję krzemu powinna zawierać w sobie otręby ryżowe, owsiane oraz pszenne, mączkę sojową, ryż brązowy, owies, białą cebulę, kapustę, rzodkiewki czy ogórki. Innym sposobem na dostarczanie krzemu jest spożywanie glinki kaolinowej lub wody krzemowej. Glinkę kupuje się w sklepach ze zdrową żywością, z jej udziałem przygotowuje się roztwór do picia. Wodę krzemową przygotowuje się poprzez zalewanie kamieni czarnego krzemu wodą źródlaną. Już po trzech dniach „odstania” można spożywać napój będący bogatym źródłem krzemu. Z wysokiej zawartości minerału słynie także skrzyp polny. Napary ze skrzypu można stosować jako płukanki do gardła, czy włosów, można dodawać do kąpieli lub po prostu spożywać.
Krzem w suplementach diety
Krzem pierwiastek dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.
napar nie wyciąga ze skrzypu zbyt wielkich ilości krzemu. potrzebna jest wyższa temperatura i dekokt
Pierwszym pod względem występowania jest azot, wiec krzem może być trzecim najpowszechniejszym pierwiastkiem. A oprócz tego, artykuł bardzo dobry?