artretyzm

Artretyzm znany nam jest także pod pojęciami podagry, dny moczanowej lub skazy moczanowej. Chorobę tę kojarzymy najczęściej ze starszymi osobami, jednak artretyzm może zaatakować znacznie wcześniej. Co więcej: jest to choroba podstępna i przez wiele lat nie daje o sobie najmniejszego znaku, by nagle zaatakować bardzo silnym bólem.

Przyczyny artretyzmu i grupy ryzyka

Skąd bierze się artretyzm? W przypadku gdy kwasu moczanowego jest we krwi zbyt dużo, przestaje on się w niej rozpuszczać, a zaczyna krystalizować. I właśnie te kryształki osiadają w stawach i otaczającej je tkance. Wciąż rosnąc, stają się bardzo ostre i ranią tkankę, powodując ból i stan zapalny. W ten sposób rodzi się artretyzm.

Chociaż choroba dotyka osób obojga płci, to mężczyźni są narażeni na nią częściej i wcześniej, bo już około 40-ego roku życia. Panie zapadają na to schorzenie później, około 65-ego roku życia. Żeńskie hormony pozytywnie wpływają na poziom mocznika, utrzymując go w ryzach. Nie da się też zaprzeczyć, że panie w większym stopniu przestrzegają zdrowych nawyków, gdy tymczasem panowie lubią pofolgować sobie tłustymi potrawami czy alkoholem. A tryb życia, jaki wiedziemy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i nabyte schorzenia. Artretyzm nie jest tutaj wyjątkiem.

Rodzaje artretyzmu

Artretyzm dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich jest tzw. artretyzm pierwotny, który wiąże się z nieprawidłowym działaniem układu moczowego, a w szczególności nerek. Drugą grupą jest artretyzm wtórny, czyli powstały w wyniku komplikacji po chorobach takich, jak: czerwienica, choroby nerek, czy białaczka. Artretyzm wtórny może być także następstwem chemioterapii. Szacuje się jednak, że zaledwie 10% osób cierpiących na artretyzm, uskarżało się wcześniej na wspomniane schorzenia. 90% zdiagnozowanych pacjentów cierpi na artretyzm pierwotny. Może mieć on również podłoże reumatoidalne.

Leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Istnieją jednak sposoby, by schorzenie to zahamować i tym samym zapobiec jego rozwojowi. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć pojawiającego się bólu i jak najszybciej zjawić się u specjalisty, który zaleci zmianę diety i rozpocznie leczenie mające na celu zahamowanie rozwoju choroby. Przyjmowanie odpowiednich leków pomoże obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi i przyspieszyć jego wydalanie.

Artretyzm to schorzenie bolesne i dokuczliwe. Warto więc wyrobić w sobie kilka zdrowych nawyków, które mogą okazać się pomocne i zapobiec jego pojawieniu. Zaleca się szczególnie:
 • Pić przynajmniej dwa litry płynów dziennie, co pomoże wypłukać zbędny kwas moczowy z organizmu
 • Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, nie podnoszą one poziomu kwasu moczowego
 • Rezygnację z wywarów mięsnych, które zawierają puryny
 • Zakaz popijania wieprzowiny alkoholem, nawet z pozoru niewinnym piwkiem
 • Utrzymywanie stawów w dobrej kondycji fizycznej
 • Dbanie o szczupłą sylwetkę. Otyłość jest sporym obciążeniem dla chorujących stawów.
 • Spożywanie porcji mięsa nie większej niż 10g dziennie
 • Zjadanie ostatniego posiłku na 3-4 godziny przed snem
 • Rozsądne odchudzanie. Mała ilość kalorii wzmaga wydzielanie kwasu moczowego.

Klucze publikacji to:
 • artretyzm co to?
 • artretyzm to inaczej podagra, dna moczanowa, skaza moczanowa,
 • artretyzm objawy i przyczyny,
 • artretyzm jak leczyć,
 • artretyzm dieta,
 • artretyzm reumatoidalny.

Cenne źródło informacji na temat artretyzmu – http://www.dna-moczanowa.net/.

Publikacje powiązane z hasłem artretyzm. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
szpinak Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu
Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu animowanego. Dzielny Popeye po zjedzeniu puszki szpinaku nabierał niezwykłej siły i był w stanie bez problemu pokonywać nawet większych od siebie rywali. Bajka ... Więcej ... →
źródła krzemu Krzem – pierwiastek zdrowia
Krzem jest trzecim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na naszej planecie. Pierwszy jest azot, a zaraz po nim tlen. Krzem pełni ważne role – nie tylko w naturze, ale przede wszystkim w organizmach żywych. Zalicza się do go ... Więcej ... →