Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
artretyzm
Artretyzm znany nam jest także pod pojęciami podagry, dny moczanowej lub skazy moczanowej. Chorobę tę kojarzymy najczęściej ze starszymi osobami, jednak artretyzm może zaatakować znacznie wcześniej. Co więcej: jest to choroba podstępna i przez wiele lat nie daje o sobie najmniejszego znaku, by nagle zaatakować bardzo silnym bólem.
Przyczyny artretyzmu i grupy ryzyka
Skąd bierze się artretyzm? W przypadku gdy kwasu moczanowego jest we krwi zbyt dużo, przestaje on się w niej rozpuszczać, a zaczyna krystalizować. I właśnie te kryształki osiadają w stawach i otaczającej je tkance. Wciąż rosnąc, stają się bardzo ostre i ranią tkankę, powodując ból i stan zapalny. W ten sposób rodzi się artretyzm.
Chociaż choroba dotyka osób obojga płci, to mężczyźni są narażeni na nią częściej i wcześniej, bo już około 40-ego roku życia. Panie zapadają na to schorzenie później, około 65-ego roku życia. Żeńskie hormony pozytywnie wpływają na poziom mocznika, utrzymując go w ryzach. Nie da się też zaprzeczyć, że panie w większym stopniu przestrzegają zdrowych nawyków, gdy tymczasem panowie lubią pofolgować sobie tłustymi potrawami czy alkoholem. A tryb życia, jaki wiedziemy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i nabyte schorzenia. Artretyzm nie jest tutaj wyjątkiem.
Rodzaje artretyzmu
Artretyzm dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich jest tzw. artretyzm pierwotny, który wiąże się z nieprawidłowym działaniem układu moczowego, a w szczególności nerek. Drugą grupą jest artretyzm wtórny, czyli powstały w wyniku komplikacji po chorobach takich, jak: czerwienica, choroby nerek, czy białaczka. Artretyzm wtórny może być także następstwem chemioterapii. Szacuje się jednak, że zaledwie 10% osób cierpiących na artretyzm, uskarżało się wcześniej na wspomniane schorzenia. 90% zdiagnozowanych pacjentów cierpi na artretyzm pierwotny. Może mieć on również podłoże reumatoidalne.
Leczenie dny moczanowej
Dna moczanowa uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Istnieją jednak sposoby, by schorzenie to zahamować i tym samym zapobiec jego rozwojowi. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć pojawiającego się bólu i jak najszybciej zjawić się u specjalisty, który zaleci zmianę diety i rozpocznie leczenie mające na celu zahamowanie rozwoju choroby. Przyjmowanie odpowiednich leków pomoże obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi i przyspieszyć jego wydalanie.
Artretyzm to schorzenie bolesne i dokuczliwe. Warto więc wyrobić w sobie kilka zdrowych nawyków, które mogą okazać się pomocne i zapobiec jego pojawieniu. Zaleca się szczególnie:
- Pić przynajmniej dwa litry płynów dziennie, co pomoże wypłukać zbędny kwas moczowy z organizmu
- Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, nie podnoszą one poziomu kwasu moczowego
- Rezygnację z wywarów mięsnych, które zawierają puryny
- Zakaz popijania wieprzowiny alkoholem, nawet z pozoru niewinnym piwkiem
- Utrzymywanie stawów w dobrej kondycji fizycznej
- Dbanie o szczupłą sylwetkę. Otyłość jest sporym obciążeniem dla chorujących stawów.
- Spożywanie porcji mięsa nie większej niż 10g dziennie
- Zjadanie ostatniego posiłku na 3-4 godziny przed snem
- Rozsądne odchudzanie. Mała ilość kalorii wzmaga wydzielanie kwasu moczowego.
Klucze publikacji to:
- artretyzm co to?
- artretyzm to inaczej podagra, dna moczanowa, skaza moczanowa,
- artretyzm objawy i przyczyny,
- artretyzm jak leczyć,
- artretyzm dieta,
- artretyzm reumatoidalny.
Cenne źródło informacji na temat artretyzmu – http://www.dna-moczanowa.net/.
Krzem jest trzecim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na naszej […]
Opinie użytkowników