Niezbędne witaminy i minerały do prawidłowego funkcjonowania

3

XXI wiek jest okresem, w którym to coraz to więcej można usłyszeć na temat chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga czy otyłość. Jest to związane bezpośrednio z jedzeniem, które spożywamy. Jest ono najczęściej wyjałowione, przez co nie posiada w swoim składzie odpowiednich mikroskładników – witamin oraz minerałów. To one mają kluczowe znaczenie w kontekście zdrowia.


Rola witamin oraz minerałów

Jak zostało wspomniane zarówno witaminy, jak i minerały są niezwykle ważne jeśli mówimy o poprawnym funkcjonowaniu organizmu jako całości. Należy mieć na uwadze, że mikroskładniki odpowiadają między innymi za budowę tkanki kostnej, a ponadto są składnikiem płynów ustrojowych, a także odpowiadają za dobre funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Tak naprawdę witaminy i minerały odpowiadają za każdy element w naszym organizmie.


Niedobór mikroskładników

Biorąc pod uwagę, że mikroskładniki są kluczowe pod kątem prawidłowego funkcjonowanie organizmu to niedobór owych składników może okazać się opłakany w skutkach. Niedobór witamin i minerałów można poznać przede wszystkim po gorszym samopoczuciu, ospałości, częstych bólach głowy, braku siły fizycznej, niechęci do codziennych aktywności czy chronicznym zmęczeniu. Jak więc można łatwo zauważyć niedobory są sytuacją wręcz niedopuszczalną i o ten aspekt należy szczególnie dbać.

Inne Rankingi i Publikacje:  Cechy i przydatne funkcje grilla kontaktowego. Jakie modele można znaleźć w rankingu?

Witaminy

Jakie witaminy warto brać pod uwagę w codziennej diecie by zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie?

  • Pierwszą z nich jest naturalnie witamina A, która ma wpływ przede wszystkim na wzrok i jego poprawne funkcjonowanie. Ponadto witamina ta jest szczególnie ważna w wieku dorastaniaodpowiada za wzrost oraz rozwój kości. Regularne przyjmowanie witaminy A pozwala również poprawić jakość skóry oraz błon śluzowych, których głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych.
  • Kolejną istotnym mikroskładnikiem jest witamina B, która odpowiada przede wszystkim za poprawne działanie układu nerwowego, co przekłada się bezpośrednio na stan psychiczny. Witaminy z grupy B są ważne także pod kątem zachowania dobrego nastroju oraz możliwości intelektualnych. Witamina B to również mikroskładnik, który reguluje trawienie i metabolizowanie węglowodanów co w znacznym stopniu ma znaczenie jeśli mówimy o zachowaniu poprawnej wagi ciała.
  • Następną z witamin jest witamina C, która nie może być wytworzona przez organizm, a jedynie może zostać dostarczona z jedzeniem. Ma ona przede wszystkim działanie wzmacniające dla organizmu, ale także wspomaga układ krążenia oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
  • Witamina D jest szczególnie ważna i tego już mikroskładnika nie może zabraknąć w naszej codziennej suplementacji. Jest ona dostarczana naturalnie z promieni słonecznych w porze letniej, jednak w czasie jesieni oraz zimy musi być ona przyjmowana w postaci suplementu. Jest ona odpowiedzialna za działanie układu immunologicznego, ma również duże znaczenie pod kątem utraty masy ciała, wykazuje działanie antynowotworowe oraz ma wpływ na układ mięśniowy i nerwowy.
  • Ostatnią już jest witamina K, która ma znaczenie pod kątem gojenia się wszelkiego rodzaju ran czy zadrapań. Ma ona również wpływ na trwałość kości i wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Jak więc można zauważyć ten mikroskładnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Inne Rankingi i Publikacje:  Kobalamina – przeciwdziałaj anemii i ciągłemu napięciu!
warzywa i owoce stanowią cenne źródło witamin oraz minerałów
warzywa i owoce stanowią cenne źródło witamin oraz minerałów

Wiek oraz płeć

W zależności od płci oraz wieku dobór konkretnych witamin oraz minerałów może być różny i ma także nieco inną rolę. Witaminy dla mężczyzn to przede wszystkim te z grupy A, B, C, D. Ponadto istotne są również minerały takie jak selen oraz cynk, które to wspierają funkcje seksualne i mają za zadanie utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. W celu lepszego radzenia sobie ze stresem i przemęczeniem zaleca się przyjmować również magnez oraz potas.

Witaminy dla kobiet zbyt wiele nie różnią się pomiędzy tymi występującymi dla mężczyzn. Wszystkie wyżej wymienione są konieczne bez względu na płeć. Szczególnie ważną dla kobiet może okazać się zaś witamina B9, która jest niezwykle ważna dla pań planujących dziecko. Witamina ta uczestniczy podczas procesu kształtowania układu nerwowego u dziecka.

Ostatnią grupą są dzieci, które wymagają szczególnie kompleksowej opieki jeśli chodzi o dostarczanie witamin i minerałów. Jest to wiek podczas którego dziecko rozwija się pod każdym kątem, dlatego też dostarczanie witamin z każdej grupy jest wskazane, a wręcz wymagane. Witaminy dla dzieci najlepiej jeśli będą podawane wraz z jedzeniem, a nie na bazie suplementu. Spowodowane jest to lepszą wchłanialnością.


Dawkowanie witamin i minerałów

Ostatnim już aspektem jest samo dawkowanie mikroskładników w postaci suplementu diety. Praktycznie na każdym produkcie z tyłu można odnaleźć odpowiedni zapis informujący o sugerowanej dawce dziennej. Dużo jest również zależne od wagi ciała oraz aktywności fizycznej w ciągu dnia. Nie mniej kapsułki czy tabletki powinny być jedynie dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej diety, która jest najlepszym sposobem by zapobiec jakimkolwiek niedoborom.

Inne Rankingi i Publikacje:  Ranking brytfann do pieczenia chleba – Jaka najlepsza?

Witaminy i minerały RANKING suplementów

Najchętniej wybierane witaminy i minerały, dostępne w sklepach internetowych, najczęściej występujące w postaci tabletek i kapsułek. Ranking suplementów jest aktualizowany każdego dnia.


Wasze zapytania witaminowe:

  • witamina A B C D E K

3 thoughts on “Niezbędne witaminy i minerały do prawidłowego funkcjonowania

  1. I tak jestem zdania, że wszelkie suplementy w postaci chociażby tabletek są człowiekowi niepotrzebne. Grunt to dobra dieta bogata w najważniejsze witaminki 🙂

  2. Witaminy witaminami, ale kluczowym aspektem jest ich przyswajalność. I nie mówię tutaj o substancjach zawartych w tabletkach z suplementami, ale o zwykłych czynnikach środowiskowych oraz codziennym jadłospisie czy też przyjmowanych przez nas lekach. Wystarczy wpisać w google Co utrudnia wchłanianie witamin – poczytajcie, bo warto 🙂

  3. A jakie konkretnie suplementy polecacie? Bo z takich zawierających kompleks witamin to centrum podobno jest ok, a z takich zawierających magnez + jakąś dodatkową witaminę, to magne b6. Coś jeszcze Wam wpadło do głowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czy 200 zł wystarczy na dobrą suszarkę do grzybów?

śr. sie 7 , 2019
Suszyć warzywa oraz owoce możemy na kilka sposobów, wykorzystując do […]
Suszarki do grzybów do 200 zł - suszarka do warzyw MPM MSG-10

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY