Nie od dziś wiadomo, że witaminy są bardzo istotne dla […]
migrena
Co warto wiedzieć o migrenie? Co to jest migrena? Migrena, czyli wyjątkowy ból głowy i towarzysząca mu 'aura’, jest problemem dość często występującym we współczesnym świecie. Kto choruje na nią najczęściej? Na czym polega specyfika tej dolegliwości?
Migrena a młodość
Migrena najczęściej dopada ludzi młodych, zaś wśród pacjentów borykających się z taką przypadłością najliczniejszą grupę stanowią osoby pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Nie jest to jednak reguła. Wśród dotkniętych migreną osób znaleźć można również dzieci oraz osoby w bardziej podeszłym wieku. Najrzadziej zdarzają się wśród chorych osoby, które ukończyły 50 lat.
Przyczyny migreny
Przypuszczalnie bóle migrenowe są spowodowane nadmiernym wydzielaniem serotoniny, który jako neuroprzekaźnik ma za zadanie zapewnić odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych. Nadmierny i gwałtowny skurcz oraz rozkurcz naczyń odczuwalny jest jako ból głowy – najbardziej uciążliwy objaw migreny. Za uzasadnioną przyczynę uznaje się również czynniki genetyczne. Osoby cierpiące na otyłość, niedoczynność tarczycy, zaburzenia snu oraz nadciśnienie tętnicze są bardziej podatne na występowanie objawów migreny.
Objawy migreny
Migrena jest specyficznym bólem głowy, i jako taki ma swe cechy charakterystyczne. Najczęściej atakuje jedną stronę głowy, czasami pojawia się naprzemiennie to z prawej, to z lewej strony. Sporadycznie zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których pojawia się obustronny ból. Choć sam ból głowy nie jest szczególnie mocny, towarzyszy mu zazwyczaj szereg innych, przykrych dolegliwości. Mdłości oraz zaburzenia percepcji to najczęściej występujące problemy. Brak apetytu, rozdrażnienie oraz nagłe zmiany nastroju to kolejni 'towarzysze’ migren. Najczęściej migrena atakuje nagle. Trudno określić jej konkretne przyczyny oraz czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie ataku.
Migrena jest problemem dość skomplikowanym. Zazwyczaj atakuje znienacka, a jej atak jest trudny do przewidzenia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest pulsujący ból głowy, najsilniej odczuwany w skroniach. Ból może być tak silny, że w wielu przypadkach można wyczuć nabrzmiałą i pulsującą tętnicę. Atakowi migreny często towarzyszą również wymioty, zawroty głowy oraz związane z tym faktem kłopoty z zachowaniem równowagi oraz zdrętwienie lub mrowienie w ramieniu ustach bądź nodze (migrena skojarzona lub inaczej porażenna).
Migrenowe bóle głowy mogą powodować intensywne pulsowanie lub uczucie pulsowania w jednym obszarze głowy. Z reguły towarzyszą temu nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Przyjmowane leki mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie migreny. Odpowiednie preparaty, w połączeniu ze środkami samopomocy i zmianą w stylu życia, mogą mieć duże znaczenie w zmniejszeniu czy nawet wyleczeniu dolegliwości.
Migrena z aurą – inaczej migrena oczna lub migrena klasyczna
Migrena może występować w dwóch formach: z aurą lub bez niej. Czym jest owa tajemnicza aura? Aura, która towarzyszy atakom migreny, najczęściej przybiera postać zaburzeń wzrokowych. Wielu chorych uskarża się na takie problemy, jak pojawiające się przed oczami mroczki lub kolorowe błyski, wielu narzeka również na problemy pojawiające się w trakcie czytania, w trakcie którego niektóre słowa uciekają czytającemu.
Zdarza się, że przed atakiem migreny pojawiają się problemy z mówieniem bądź też pisaniem. Innymi sygnałami nadchodzącego ataku bywają napady lęku oraz poczucie zagubienia w przestrzeni. Migrena z aurą (oczna) najczęściej dotyczy najmłodszych pacjentów. Zdarza się również, że przed atakiem chory odczuwa dziwne zapachy lub smaki, choć taka aura występuje stosunkowo rzadko.
Co to jest migrena brzuszna?
U dzieci w wieku od 3 do 15 lat pojawić się może migrena brzuszna, objawiająca się nasilonym bólem brzucha w okolicach pępka, niezidentyfikowanym i nieskojarzonym z żadną chorobą. Objawami migreny brzusznej są silne bóle głowy po jednaj stronie, wymioty i nudności, aura, brak łaknienia, światłowstręt oraz bladość skóry.
Przy ataku migreny można zastosować środek przeciwbólowy, napar z rumianku, olejki aromatyczne, napar z kozłka lekarskiego. Warto poszukać zaciemnionego i przewietrzonego miejsca oraz położyć się wygodnie. Jeżeli ból głowy jest wyjątkowo dokuczliwy, należy skonsultować się z lekarzem.
Od najmłodszych lat mamy i babcie mawiały nam, że powinniśmy […]
Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie […]
Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy […]
Opinie użytkowników