zapalenie gardła

Ból, pieczenie i problemy z przełykaniem to główne objawy zapalenia gardła. Pomimo tego, że świadomość ludzka odnośnie pewnych chorób ulega zmianie i to w dobrym znaczeniu, wciąż jednak kierujemy się dawnymi przekonaniami. Nie twierdzimy już, że HIV to choroba przenoszona również przez dotyk i powietrze, a przeziębienie to nie kwestia przemarznięcia organizmu, tylko działanie wirusów. Wciąż jednak wiele osób uważa, że zapalenie gardła to wynik spożywania zbyt zimnych napojów i potraw, zwłaszcza w zimniejsze dni. Chociaż jest to raczej błędne podejście, nie oznacza to, że pijąc zimną colę w 10-stopniowym mrozie nic nam nie grozi. Zapalenie gardła i migdałków to często spotykane schorzenie u dzieci.

Przyczyny i objawy zapalenia gardła

Zapalenie gardła może być wywołane przez wirusy, bakterie, jak również grzyby. Dolegliwościom bólowym, pieczeniu, a nawet swędzeniu niejednokrotnie towarzyszy także gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Ponadto ostre zapalenie gardła może przebiegać razem z innymi chorobami zakaźnymi takimi, jak np.: grypa, odra, ospa, czy różyczka.

Zapalenie gardła wirusowe, bakteryjne i grzybicze

W medycynie odróżnia się trzy rodzaje zapalenia gardła, te wywoływane przez wirusy, bakterie lub grzyb. Diagnoza odnośnie grzybiczego zapalenia gardła jest wyjątkowo prosta, gdyż na błonie migdałków znajdują się białe lub kremowe, lśniące naloty. Czasami pokrywają się skórką, której oderwanie może powodować krwawienie. Zwykle grzybica obejmuje całą jamę ustną.

Dużo trudniejszym zadaniem jest rozpoznanie, czy zapalenie gardła zostało wywołane przez wirusy czy przez bakterie. W większości przypadków zapalenie gardła wywoływane jest przez wirusy, niemniej jednak czasem zdarza się, że przyczyną takich zmian w jamie ustnej, jak zaczerwienie, pieczenie, drapanie, ból podczas mówienia, chrypka, suchość oraz obrzęk błony śluzowej, jest działanie bakterii. Jak więc rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z rzadszą przypadłością, a kiedy z bakteryjnym zapaleniem gardła? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. Jeśli jednak nie możemy w danej chwili udać się do specjalisty, rozwiązaniem jest wgląd w gardło, najlepiej przez inną osobę, przy dobrym świetle. Jeśli na błonie widać ciemne zabarwienia, a migdałki są przekrwione i pokryte nalotem, a na samym języku ma on kolor szary, to wtedy najprawdopodobniej problemy ze zdrowiem jamy ustnej wywołały bakterie. Zwyczajowo bakteryjne zapalenie gardła nazywane jest anginą. Ponadto najczęściej takim objawom towarzyszy dość wysoka temperatura.

Zapalenie gardła leczenie

Zwykle na ból gardła pomagają tabletki, które można dostać bez recepty w każdej aptece, a nawet w sklepach spożywczych. Jeśli objawy nie ustępują, nie warto zwlekać, gdyż nieleczone zapalenie gardła może skutkować m.in. zapaleniem oskrzeli. Niebezpieczne jest szczególnie zapalenie gardła i migdałków u kobiet w ciąży.

Jeśli jednak typowym objawom zapalenia gardła nie towarzyszy temperatura, zbędne jest faszerowanie się antybiotykami, które jeszcze bardziej osłabiają ludzki organizm. W takim więc wypadku warto zastosować tabletki lub sprawdzone domowe metody, stosowane niegdyś przez naszych przodków, którzy nie żyli w czasach wielkich firm farmaceutycznych.

Jakie sposoby załagodzą ból gardła? Bardzo dobrze działają przede wszystkim napary z ziół oraz herbatki. Dobre efekty przyniosą też płukanki z soli, jak również lody. Jeszcze kilka lat temu twierdzono, że lody są główną przyczyną problemów z gardłem. Okazuje się jednak, że znacznie zmniejszają one obrzęk gardła i łagodzą ból. Ponadto są szczególnie polecane osobom po operacji wycięcia migdałków. Pamiętajmy jednak, aby kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli objawy nie ustępują, a my nie możemy wydać z siebie żadnego dźwięku, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Publikacje powiązane z hasłem zapalenie gardła. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
berberys Berberys. Na zdrowie
W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a choroby leczone były wyłącznie za pomocą naturalnych metod, jednymi z najbardziej zasłużonych były właśnie owoce berberysu. Krzew ten, rosnący głównie w lasach, ... Więcej ... →
Brukselka. Niesłusznie pomijana na polskich stołach?
Brukselka jeszcze do niedawna kojarzyła nam się niezbyt przyjemnie, podobnie jak szpinak. Serwowany na stołówkach i źle przyprawiony, nie zachęcał raczej dzieci do zachwycania się nim. Na szczęście mody się zmieniają, a warzywa pokroju ... Więcej ... →
chrzan Chrzan. Nie tylko od święta
Chrzan jest nieodłącznym elementem wielkanocnej tradycji. Wkładany do świątecznego koszyczka w formie całego korzenia i skrapiany wodą święconą ma być symbolem z jednej strony wszelakiej siły i fizycznej krzepy, z drugiej zaś – ... Więcej ... →