grypa

Grypa to choroba, która może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Naukowcy informują o częstych mutacjach wirusów, które mogą stawać się odporne na szczepionki, jakie pojawiają się na rynku. Nie każdy jednak chce skorzystać z odkryć ekspertów i zaszczepić się przeciwko grypie. Dlaczego? Badania pokazują, że wiele osób nie wierzy w skuteczność szczepionek. Takie twierdzenia opierają na informacji, że wirus może ulec mutacji, a także na znanych sobie przypadkach, kiedy osoba zaszczepiona zachorowała. Zaleca się nie tylko szczepienie, ale tez unikanie kontaktu z chorymi, którzy mogą zarażać.

Badania pokazują, że część osób, które nie korzystają ze szczepionek, uparcie wierzy, że nie zachoruje na grypę. Ponadto spora część badanych boi się powikłań, jakie mogłyby pojawić się po poddaniu się szczepieniu. Okazuje się jednak, że część osób w ogóle nie myślała o szczepieniu i nie chce zawracać sobie nim głowy. Mimo, że grypa to dość popularna choroba i głośno o niej w mediach, nie wszyscy chcą się o niej czegoś dowiedzieć i poznać sposoby walki z wirusem.

Wirus grypy

W klasyfikacji wirusów grypy wyróżnia się trzy rodzaje:
  • wirus grypy typu A – powoduje pandemie – m.in. świńska grypa, ptasia grypa oraz hiszpanka,
  • wirus grypy typu B – powoduje infekcje u ludzi oraz fok,
  • wirus grypy typu C – powoduje infekcje u świni oraz ludzi.

Objawy grypy

Początki grypy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Pojawiają się tutaj uporczywe bóle głowy i gardła, a także kaszel. Niejednokrotnie osoba chorująca na grypę nie chce jeść i odczuwa ciągłe zmęczenie. Charakterystyczne są bóle stawowo-mięśniowe, nazywane potocznie „łamaniem w kościach”. Pojawia się również wysoka gorączka. Niekiedy mamy do czynienia z wymiotami czy biegunką. Wiele osób stara się leczyć grypę domowymi sposobami. Najważniejszym, co możemy zrobić, jest leżenie w łóżku. Badania pokazują, że najlepszym sposobem na pozbycie się grypy jest nieprzerwany odpoczynek. Jak jeszcze rozprawić się z objawami?

Grypa leczenie

Przede wszystkim zaopatrzmy się w leki przeciwgorączkowe oraz łagodzące ból gardła. Bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów. Poleca się płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub tymianku. Pomocne mogą być też ziołowe inhalacje. Można wykorzystać olejki eteryczne. Jeśli rozprawimy się z grypą, warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Powikłaniem niedoleczonej choroby może być zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie opon mózgowych oraz mięśnia sercowego.

Grypa żołądkowa (jelitowa) i jej objawy

Odmianą grypy jest grypa żołądkowa (inaczej grypa jelitowa), która często bywa mylona z zatruciem pokarmowym. W każdym przypadku mamy do czynienia z wymiotami, biegunką oraz bólem brzucha. Podczas grypy żołądkowej temperatura może być bliska czterdziestu stopniom Celsjusza. Towarzysz nam też brak sił oraz bóle mięśniowe. Grypę żołądkową możemy podejrzewać, gdy nie potrafimy ustalić potencjalnej przyczyny zatrucia pokarmowego.

W przypadku stwierdzenia grypy jelitowej terapia lecznicza polega na podawaniu choremu dużej ilości płynów z wyłączeniem napojów gazowanych, mleka, soku oraz kawy. Objawy grypy żołądkowej łagodzą m.in. ziemniaki gotowane, kleik na wodzie oraz ryż. Jeżeli występuje dodatkowo gorączka, należy podawać leki przeciwgorączkowe.

Grypa – najważniejsze zagadnienia

  • grypa, grypa żołądkowa (jelitowa),
  • przyczyny i objawy grypy
  • grypa a przeziębienie
  • grypa i grypa żołądkowa leczenie

Publikacje powiązane z hasłem grypa. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
dzika róza Bardzo zdrowa dzika róża
Jednym z częściej spotykanych w Polsce krzewów jest dzika róża (Rosa canina L.). Dorasta ona do około czterech metrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są gałęzie, które pokryte są kolcami mającymi kształt haczyków. Liście ... Więcej ... →