Witamina D2 z roślin i grzybów

Witamina D2 - występowanieNie od dziś wiadomo, że witaminy są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety nie każda witamina obecna jest w produktach spożywczych w takiej ilości, która pokryłaby dzienne zapotrzebowanie. Jedną z witamin, na której niedobór cierpi ogromna ilość osób, jest witamina D2. Lekarze apelują, aby zadbać o właściwy jej poziom, ponieważ w wielu krajach obserwuje się bardzo niskie ilości w organizmach dzieci i osób dorosłych.


Występowanie witaminy D

Witamina D3 wytwarzana jest przez nasz organizm wskutek działania promieni słonecznych. Zaleca się zatem wystawianie skóry na słońce i nie stosowanie kremów z filtrem chociaż przez kilkanaście minut dziennie. W naszym klimacie słonecznych dni jest jednak za mało, aby systematycznie dostarczać organizmowi cenną witaminę. Odmiana D1 obecna jest w tranie, który to staje się głównym jej źródłem. Zawiera duże ilości witaminy D, dzięki czemu pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Występuje ona głównie w organizmach zwierzęcych, przez co unikają jej wegetarianie, chłonący promienie słoneczne w równym stopniu jak osoby jedzące mięso i produkty pochodzące od zwierząt. Witamina D występuje bowiem w mleku, serach, maśle, śmietanie czy przetworach mlecznych. Okazuje się, że źródłem tej cennej witaminy są także rośliny. Mowa tutaj o witaminie D2, która powstaje wskutek naświetlania niektórych organizmów roślinnych.

Inne Rankingi i Publikacje:  Ergokalcyferol i jego funkcje oraz właściwości

Suplementy z witaminą D

Na rynku znajdziemy różne preparaty, których zadaniem jest dostarczenie nam odpowiednich dawek witaminy D. Wśród nich znajdują się właśnie produkty oparte na witaminie D2, po które chętnie sięgają weganie i wegetarianie, nie spożywający na co dzień produktów bogatych w witaminę D. Warto pamiętać, że obecność w suplemencie to jedno, a wchłanianie przez organizm to zupełnie inna sprawa.

Znaczne pogorszenie wchłaniania witaminy D przez organizm można zaobserwować u osób pijących sporo alkoholu. Zapotrzebowanie na witaminę to od 5 do 15 µg w ciągu dnia. Ilość ta zmienia się wraz z wiekiem. Stosowanie suplementów z witaminą D2 lub innymi pochodnymi witaminy D koniecznie skonsultujmy z lekarzem, jeśli spodziewamy się dziecka. Kobietom w tym stanie nie poleca się nadużywania preparatów witaminowych.


Skutki przedawkowania, czyli na co uważać podczas stosowania suplementów

  • Weganie korzystają z produktów, które wkroczyły na rynek. Ich skład oparty jest na witaminie D2, która ma pochodzenie roślinne. Podobnie jak przy stosowaniu witaminy D pochodzenia zwierzęcego, poleca się zażywanie suplementów podczas posiłku. Ilość pigułek zależy od tego, jaką zawartość witaminy D2 posiada każda z nich. Warto uważać podczas kuracji i przestrzegać zaleceń producenta.
  • Przedawkowanie witaminy D2 jest możliwe, a objawami są biegunki, nudności i świąd skóry. Pojawia się brak apetytu, migrena oraz bóle stawowe. Przedawkowanie podczas ciąży może objawić się wadami rozwojowymi u dziecka.
  • Jeśli planujemy korzystanie z preparatów bazujących na witaminie D2, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Zaleca się to szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia nerek, trzustki czy wątroby. Środki ostrożności wskazane są też w przypadku padaczki.
Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina D1 i jej obecność w tranie

Witamina D2 w suplementach diety

Witamina D2 dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Ergokalcyferol i jego funkcje oraz właściwości

pt. kwi 27 , 2018
Witamina D odpowiada w naszym organizmie za: regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej, […]
ergokalcyferol - funkcje witaminy D2

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY