zapalenie spojówek

Nasze oczy składają się z kilkunastu elementów. Wśród nich znajduje się spojówka, która u wielu osób bardzo często pada ofiarą bolesnego zapalenia.

Czym jest zapalenie spojówek?

Jest to stan zapalny, który obejmuje spojówkę, a więc przezroczystą błonę, która wypełnia nie tylko powieki, ale również gałkę oczną. Stan ten na ogół nie jest groźny dla naszego wzroku, ale wiąże się z bólem i pieczeniem. Trzeba również pamiętać, że może być spowodowany infekcją, a wtedy ryzyko zarażenia innych osób jest niezwykle wysokie.

Co prowadzi do powstania zapalenia spojówek?

Najczęściej za powstanie zapalenia spojówek odpowiada infekcja o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. W takim wypadku choroba jest zaraźliwa i należy bardzo uważać, aby nie przeniosła się na inne osoby. Za jej pojawienie się może jednak odpowiadać również reakcja alergiczna bądź kontakt z substancjami chemicznymi. Wdrażane leczenie zawsze uzależnione jest od przyczyn powstania choroby.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Najbardziej typowym objawem jest czerwone zabarwienie oka. Osoby cierpiące na zapalenie spojówek mogą również:
 • mieć poczucie, że w ich oku znajduje się ciało obce;
 • odczuwać nieprzyjemne swędzenie i uporczywe pieczenie;
 • borykać się z żółtawą, ropną wydzieliną, która może nawet prowadzić do sklejania się powiek;
 • doświadczać bardzo silnego łzawienia oczu;
 • borykać się z silnym obrzękiem powiek.

Zapalenie spojówek u dzieci jest często diagnozowanym schorzeniem.

Zapalenie spojówek o podłożu wirusowym przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek o podłożu wirusowym pojawia się najczęściej jesienią lub wczesną wiosną. Odpowiadają za nie adenowirusy. W początkowym okresie choroby zainfekowana jest jedynie spojówka. Po upływie mniej więcej ośmiu dni choroba przenosi się także na rogówkę. Stan ten wiąże się ze zmętnieniem oka, światłowstrętem oraz bardzo silnym bólem, który trudno jest opanować. Możliwe jest również powiększenie węzłów chłonnych, które zlokalizowane są w okolicach żuchwy.

Wirusowe zapalenie spojówek wymaga zastosowania leków o działaniu antywirusowym. Dodatkowo okuliści zalecają środki zmniejszające obrzęk oraz przeciwzapalne. Istotne jest pamiętanie o środkach odkażających, które chronią przed wtórną infekcją. Profilaktycznie można podawać antybiotyk, w przypadku dzieci – o słabszym działaniu.

Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym przyczyny, objawy i leczenie

Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem spojówek wywołanym przez infekcję bakteryjną. W takim wypadku zaatakowane zostaje oboje oczu. Do typowych objawów zalicza się wydzielinę ropną, która gromadzi się w worku spojówkowym i łzowym. Pojawia się również przekrwienie i obrzęk spojówek, który czasem może przenieść się na całe powieki. Jeżeli w porę nie trafimy do okulisty i nie rozpoczniemy leczenia, może dojść do powstania krwistych wybroczyn.

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu sulfonamidów oraz antybiotyków, które aplikowane są w postaci kropli. Brak poprawy wymaga wykonania posiewu i określenia antybiogramu.

Uczuleniowe zapalenie spojówek przyczyny, objawy i leczenie

Wzrost liczby osób cierpiących na alergię sprawił, że coraz częściej spotykamy się z zapaleniem spojówek o podłożu uczuleniowym. Do jego wystąpienia prowadzą:
 • pyłki roślin;
 • kurz;
 • drobinki odzwierzęce;
 • kosmetyki;
 • lekarstwa;
 • inne substancje chemiczne.

Alergiczne zapalenie spojówek ma zazwyczaj ostry przebieg. Pojawia się wyjątkowo nasilony obrzęk spojówek, który obejmuje również powieki. Obfita wydzielina może je sklejać i utrudniać otwieranie oczu. Do tego dochodzi świąt i pieczenie oraz bardzo duża ilość łez. Typowa jest także nadwrażliwość na światło.

Leczenie polega w tym wypadku przede wszystkim na zidentyfikowaniu czynnika, który wywołał reakcję alergiczną oraz jego usunięciu z otoczenia osoby chorej. Okulista musi tutaj ściśle współpracować z alergologiem.

Publikacje powiązane z hasłem zapalenie spojówek. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
berberys Berberys. Na zdrowie
W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a choroby leczone były wyłącznie za pomocą naturalnych metod, jednymi z najbardziej zasłużonych były właśnie owoce berberysu. Krzew ten, rosnący głównie w lasach, ... Więcej ... →
Witamina D - właściwości i źródła witaminy Witamina D i jej funkcje, właściwości oraz skutki niedoboru
Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie przez skórę wskutek działania promieni słonecznych możliwe jest w naszym klimacie jedynie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Latem pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach, ... Więcej ... →
orzechy źródłem niklu Nikiel – pierwiastek śladowy o dużym znaczeniu
Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki organizm wykazuje dzienne zapotrzebowanie względem tego składnika poniżej 100mg. Na temat dokładnej ilości niklu, jaka powinna trafiać do ciała człowieka, wciąż ... Więcej ... →