Na całym świecie natka pietruszki powszechnie znana jest jako ziołowy […]
kamica nerkowa
Terminem kamica nerkowa określa się cztery schorzenia, które występują w obrębie układu moczowego. Ich objawy są bardzo podobne, ale różnią się one przyczynami, które prowadzą do ich powstania. Kamica cystynowa jest wadą o charakterze wrodzonym, kamica fosforanowa, moczanowa oraz szczawianowa powstają na skutek nieprawidłowej diety.
Przyczyny i objawy kamicy nerkowej
Kamica nerkowa objawiać może się na różne sposoby. Do najczęstszych symptomów, które pojawiają się u osób zaatakowanych przez tą chorobę zalicza się:
- kolkę nerkową – wiąże się z niezwykle silnym bólem, który wymaga podania środków o działaniu rozkurczowym;
- krwiomocz;
- parcie na pęcherz.
Nie wszyscy cierpiący na kamicę nerkową odczuwają jednak wymienione dolegliwości. Bardzo często charakteryzuje się ona przebiegiem bezobjawowym. Odkrywana jest wtedy przypadkiem, przy okazji badań, które wykonywane są z całkiem innych przesłanek.
Kamica nerkowa zdecydowanie częściej atakuje mężczyzn. Zazwyczaj zapadają na nią panowie między 30. a 50. rokiem życia. W przypadku kobiet choroba rozpoczyna się często w okresie ciąży. Jest to spowodowane zastojem moczu oraz powtarzającymi się infekcjami dróg moczowych.
Kamica nerkowa leczenie
Leczenie jest różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Na szczęście około siedemdziesiąt procent chorych udaje się wyleczyć przy pomocy metod farmakologicznych. W pozostałych przypadkach niezbędny okazuje się zabieg operacyjny. W dużych ośrodkach nie stosuje się już jednak tradycyjnej operacji, która związana jest z koniecznością przecięcia powłok brzusznych. Złogi usuwa się za pomocą laparoskopii, która nie wymaga nawet długiego pobytu w szpitalu. Jeżeli w trakcie zabiegu nie pojawią się żadne komplikacje, pacjent może wyjść do domu już na drugi dzień.
W przypadku kobiet w ciąży leczenie przebiega nieco inaczej. Podczas terapii leczniczej podaje się leki rozkurczowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Przed wdrożeniem leczenia lekarz musi mieć pewność, że pacjent cierpi właśnie na kamicę nerkową. Wykonuje się w tym celu szereg badań diagnostycznych. Za najbardziej przydatne w procesie diagnozy kamicy nerkowej uważane jest badanie USG. Jego wielkim plusem jest pełne bezpieczeństwo dla pacjenta. Nie wiąże się ono również z żadnymi dolegliwościami bólowymi. W nietypowych przypadkach, kiedy lekarz chce mieć lepsze rozeznanie, zleca się wykonanie tomografii komputerowej. Jest ona zasadna zwłaszcza wtedy, kiedy podejrzewa się, że kamienie nie zawierają wapnia. Takich nie ukaże bowiem ani badanie USG, ani zdjęcie RTG. Z uwagi jednak na to, że jest to badanie drogie lekarze opóźniają jego wykonanie, próbując diagnozować kamicę nerkową tańszymi metodami, które jednak nie zawsze okazują się być skuteczne.
Kamica nerkowa dieta
Kluczową rolę odgrywa dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu – warto spożywać m.in. soki z czarnej porzeczki, aronii (soki z dużą ilością witaminy C), preparaty z żurawiną. Dieta powinna uwzględnić mniejsze spożycie na produkty bogate w wapń – np. mleko, twaróg, śmietana czy ser żółty. W naszym jadłospisie powinniśmy uwzględnić owoce oraz warzywa, natomiast należy zrezygnować m.in. z wątróbki, baraniny, śledzi, czekolady, kakao, kawy, mocnej herbaty, wieprzowiny.
Kamica nerkowa zapobieganie i profilaktyka
- picie sporej ilości płynów – ilość oddawanego w ciągu dnia moczu powinna wynosić przynajmniej 2 litry,
- zmniejszenie ilości spożywanych produktów bogatych w białko,
- należy ograniczyć spożywanie soku grejpfrutowego oraz przetworów mlecznych i mleka,
- codzienny wysiłek fizyczny,
- ograniczenie ilości spożywanych szczawianów w przypadku kamicy szczawianowej.
Warto wiedzieć więcej …
- kamica nerkowa (moczowa) przyczyna i objawy,
- kamica nerkowa leczenie i dieta,
- kamica moczowa profilaktyka i zapobieganie,
- kamica nerkowa dieta.
Nie od dziś wiadomo, że witaminy są bardzo istotne dla […]
Od najmłodszych lat mamy i babcie mawiały nam, że powinniśmy […]
Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g […]
Chrom stał się popularny przede wszystkim dzięki jednej właściwości – […]
Wapń to najważniejszy składnik tworzący nasz układ kostny. Kiedy zaczyna […]
Opinie użytkowników