Natka pietruszki cenna nie tylko w kuchni

natka pietruszkiNa całym świecie natka pietruszki powszechnie znana jest jako ziołowy dodatek do wszelkiego rodzaju dań. Jej specyficzny zapach i smak podkreślają i wzmacniają ich charakter, a żywy, zielony kolor urozmaica ich wygląd. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z jej innych, o wiele cenniejszych właściwości. Okazuje się, że wykorzystanie natki pietruszki może mieć zbawienny wpływ na cały nasz organizm – nie tylko bowiem ma ona działanie wzmacniające i oczyszczające, ale także jest w stanie poprawić stan naszej cery, a nawet nasz humor.


Źródło minerałów i witamin

Sekret natki pietruszki tkwi w jej bogatym i docenianym od setek lat składzie. Wspomnieć tylko wystarczy, że zawiera ona w sobie tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu elementy jak potas, magnez, żelazo, sód, wapń, fosfor i fluor. Dla niektórych zaskoczeniem będzie także fakt, że zielone listki pietruszki zawierają aż cztery razy więcej witaminy C, niż cytrusy. A przecież jej niedobór odpowiedzialny jest za zmęczenie, podatność na infekcje czy problemy z dziąsłami.

Pietruszka to witaminy i żelazo

Potas, żelazo, magnez, sód, wapń, fosfor, fluor to tylko niektóre minerały występujące w zielonych listkach pietruszki. Ich zbawienny wpływ na nasze zdrowie zawdzięczamy także całej serii flawonoidów, aminokwasów, witamin i soli mineralnych. To także cenne źródło błonnika, niezbędnego dla prawidłowego metabolizmu. Razem stanowią one dla naszego organizmu solidną bombę odżywczą i pomagają w zwalczaniu szeregu dolegliwości.


Właściwości lecznicze naci pietruszki

Okazuje się, że zbawienne właściwości natki pietruszki znane są ludzkości od ponad dwóch tysięcy lat. To nie tylko świetny sposób na urozmaicenie diety, ale także interesująca alternatywa dla farmakologicznych sposobów zwiększania odporności. Spożywana regularnie natka pietruszki pomaga bowiem w zwalczaniu przeziębienia, gorączki i infekcji, ma właściwości moczopędne i pomaga w zwalczaniu chorób nerek.

Dzięki wysokiej zawartości żelaza i kwasu foliowego okazuje się niezastąpiona w walce z anemią, a do tego zapobiega próchnicy i nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Co więcej, działa przeciwzapalnie, reguluje cykl menstruacyjny i niweluje ból, wspomaga trawienie, oczyszcza krew, a nawet zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu stosowana jest w zapobieganiu procesom starzenia się, a także chorobom układu krążenia czy nowotworowym.

Zawarty w niej beta karoten to z kolei mocny przeciwutleniacz, zapobiegający chorobom oczu, a witamina B12 wspomaga nasz układ nerwowy. Chlorofil z kolei wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne.


Zastosowanie pietruszki

Natka pietruszki najczęściej stosowana bywa jako dodatek do rozmaitych sałatek czy zup. Ale równie dobrze komponuje się z kaszami, ryżem, jajkami, sosami, daniami mięsnymi, a nawet jako dekoracja kanapek, placków i omletów bądź składnik wyśmienitych past. Najlepiej sięgać wtedy po natkę świeżą i taką dodawać ją do już gotowych potraw, ponieważ gotowanie pozbawi ją cennego smaku.

Na jej podstawie można przygotowywać także napary, herbaty oraz zdrowotne koktajle. Drobno posiekaną nać pietruszki, skropioną sokiem z cytryny, dodawać można do świeżych lub grillowanych warzyw. W połączeniu z sokiem z marchewki, buraków czy pomarańczy, pozwoli uzyskać ożywczy, cenny w witaminy i minerały sok. W połączeniu z cytryną, imbirem i czosnkiem – smaczną pastę, idealną do marynowania ryb. Można przygotowywać z niej także masła i twarożki ziołowe. Jedyne, co nas tutaj ogranicza, to nasza własna wyobraźnia.


Jak przechowywać pietruszkę?

Aby natka pietruszki jak najdłużej zachowywała swoją świeżość oraz walory odżywcze, nie powinna być zbyt wilgotna. Dlatego po umyciu i oczyszczeniu powinna zostać osuszona za pomocą papierowego ręcznika i przechowywana w lodówce choćby do siedmiu dni. Można też wstawić ją do szklanki z wodą bądź trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od światła. Ostatecznie można ją także wysuszyć bądź włożyć do woreczka foliowego i zamrozić. O wiele bardziej wartościowa będzie jednak natka świeża. Pietruszkę bez problemu znajdziemy w każdym warzywniaku. Sięgając po konkretne pączki, warto uważać, by łodygi były twarde, a listki niezwiędnięte.

Oczywiście możemy też samodzielnie zająć się jej uprawą, ciesząc się świeżą i łatwo dostępną pietruszką każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy przydomowym ogródkiem, wystarczy choćby parapet. Do głębokiej doniczki, wypełnionej ziemią, wystarczy włożyć korzenie pietruszki, ustawić ją w słonecznym miejscu i podlewać, ilekroć ziemia się lekko wysuszy. Pietruszkę można także wysiewać z nasion, wtedy jednak na zbiory trzeba będzie nieco dłużej poczekać.


Kiedy nie nadużywać?

Chociaż przyjęło się, że pietruszka ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w niektórych przypadkach nie powinna być nadużywana. Mowa tu na przykład o kobietach w ciąży – zawarte w natce pietruszki składniki mogą mieć negatywny wpływ na skurcze mięśni macicy. Kolejny przypadek to osoby narażone na choroby nerek. Ze względu na spore ilości szczawianów, mogących odpowiadać na powstawanie kamieni nerkowych, lepiej zachować tutaj ostrożność.


Natka pietruszki online

Nać pietruszki jako przyprawa dostępna w sklepach internetowych w kategorii Delikatesy.


Inne Rankingi i Publikacje:  Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni

pt. maj 11 , 2018
Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące […]
czerwona papryka

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY