Witaminy ukryte w bakaliach

Witaminy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka; biorą udział w reakcjach biochemicznych, budują enzymy i koenzymy. Ich dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 20 mg, a źródło stanowią rośliny i tkanki zwierzęce. Taką naturalną, witaminową suplementację dostarczają właśnie suszone owoce, które ze względu na wyjątkowe zagęszczenie stanowią ich wyjątkowe źródło.

Każda z 17 dotychczas poznanych witamin wykazuje inne właściwości bioaktywne, dlatego ważna jest odpowiednia różnorodność w ich dostarczaniu. Warto wspomnieć, że klasyfikujemy je w zależności od rozpuszczania, dlatego wit. C i z grupy B rozpuszczają się w wodzie; wit. A, D, E, K – w tłuszczach. Aby zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, pomocna będzie charakterystyka suszonych owoców właśnie pod względem zawartości witamin.

  • Śliwki suszone – to bardzo dobre źródło witaminy E, cennego przeciwutleniacza zapobiegającego działaniu wolnych rodników a także wit. A.
  • Morele suszone – bogactwo wit. C (1 mg) i witamin z grypy B. Ponad to, to jedyne owoce suszone dozwolone dla cukrzyków, dzięki odpowiednim stosunku cukrów.
  • Daktyle suszone – wit. z grupy B i niacyna. Dodatkowo wyjątkowo wysoka zawartość potasu zbawiennie wpływającego na ciśnienie krwi.
  • Żurawina suszona – źródło witaminy C, wit. B1 i B2. Wyjątkowe wartości prozdrowotne, szczególnie w profilaktyce chorób układu moczowego

bakalie

Owoce suszone stanowią alternatywę dla produktów sezonowych, szczególnie w okresie zimowym kiedy dostępność do świeżych produktów jest wyjątkowo ograniczona. Ich uniwersalność zapewnia szerokie wykorzystanie w przygotowaniu potraw. Odpowiednio dobrane do dania stanowią ciekawy dodatek dań obiadowych, zarówno mięsnych jak i warzywnych. Stały się również popularnym składnikiem owsianek czy jaglanek. Dzięki dużej zawartości błonnika, suszone owoce to świetny regulator pracy układu pokarmowego. Słodki smak przekonuje do stosowania ich w formie zamiennika słodyczy, szczególnie z uwagi na fakt, że cukier w nich zawarty (fruktoza) nie powoduje próchnicy. Pamiętajmy jednak, że suszone owoce z racji wysokiego skoncentrowania suchej masy charakteryzują się dosyć wysoką kalorycznością, dlatego ich stosowanie w diecie na odchudzanie powinno być umiarkowane.

Inne Rankingi i Publikacje:  Natka pietruszki cenna nie tylko w kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Angina – objawy i sposoby leczenia

śr. lip 27 , 2016
Angina jest nieprzyjemną chorobą gardła, która pojawia się przede wszystkim […]
objawy i leczenie anginy

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY