Chrom. Objawy jego niedoboru i cenne źródła

źródła pokarmowe chromuChrom stał się popularny przede wszystkim dzięki jednej właściwości – wspomaganiu odchudzania. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy myślą tylko o tym jak osiągnąć zgrabną sylwetkę, taka właściwość przysporzyła mu całą rzeszę miłośników. Chrom:

  • przyspiesza spalanie tłuszczów,
  • jest w stanie zahamować nawet najsilniejszy apetyt,
  • reguluje poziom cholesterolu,
  • jest w stanie załagodzić bóle głowy (a to niestety bardzo powszechny objaw u osób, które ograniczają racje żywnościowe).

Chrom jako ochrona przed cukrzycą

Mimo, że znamy chrom jedynie z tego, że pomaga nam w odchudzaniu, to wykazuje się on również innymi właściwościami. Przede wszystkim stanowi naturalną barierę przed niebezpieczną chorobą, jaką jest cukrzyca typu 2. Reguluje stężenie glukozy we krwi i sprawia, że nasz organizm zdecydowanie lepiej gospodaruje insulinę. Jeżeli twoje ciało niedostatecznie radzi sobie z gospodarką insuliny to szybko docenisz odpowiednią ilość chromu.

Chrom i jego właściwości zdrowotne

Chrom działa także na kwasy tłuszczowe oraz wspomaga transport aminokwasów do poszczególnych komórek. Jest także składnikiem niektórych enzymów trawiennych. Spożywając go, zmniejszamy ryzyko zachorowania na miażdżycę i umożliwiamy utrzymanie pełnej równowagi w proporcji cholesterolu. Jesteś rozdrażniony? Łykaj chrom! Nie tylko szybciej schudniesz i zaczniesz przychylniej spoglądać na swoje oblicze w lustrze, ale także przestaniesz się denerwować drobnymi niepowodzeniami.

Inne Rankingi i Publikacje:  Bardzo zdrowa dzika róża

Chrom nie będzie jednak działał odchudzająco, jeżeli mu w tym nie pomożemy. Samo łykanie suplementu nie wystarczy do tego, by uzyskać wymarzoną sylwetkę. Należy to połączyć z właściwą dietą oraz aktywnością fizyczną. W ten sposób bardzo szybko przyspieszymy proces spalania tłuszczu. Nawet po intensywnych ćwiczeniach nie rzucimy się w szale na jedzenie – chrom nas przed tym powstrzyma.

Niedobór oraz nadmiar chromu i zapotrzebowanie

Zajmijmy się teraz innym aspektem – niedoborem chromu w organizmie. Które objawy mogą nam podpowiedzieć, że w rzeczywistości mamy ten problem?

  • Nie istnieje ścisła norma określająca, jak wiele chromu powinniśmy przyjmować na co dzień. Generalnie jednak przyjmuje się, że dla osoby dorosłej będzie to od 0,05-0,2mg na dzień
  • Chromu więcej powinny jeść te osoby, które ciężko pracują fizycznie bądź uprawiają naprawdę wyczynowy sport
  • Niedobory chromu okazują się problemem wszystkich ludzi będących na intensywnej diecie, pijących za dużą ilość alkoholu, cierpiących na schorzenia nerek oraz układu pokarmowego.
  • Najczęstszymi objawami są bóle głowy, zmienne nastroje, pojawiające się irracjonalne lęki, zmęczenie i wzrost poziomu cukru we krwi. Jeżeli występują wszystkie te objawy to możesz być pewny, że przyjmowanie dodatkowego chromu mogłoby rozwiązać Twoje problemy.

Źródła chromu

Gdzie można znaleźć chrom? Przede wszystkim szukaj go w drożdżach oraz gruboziarnistych kaszach czy płatkach. Dużo chromu ma pieczywo pełnoziarniste oraz chude mięso, szczególnie te pochodzące od drobiu. Chrom zawierają w sobie ryby i owoce morza, a także groszek, brokuły czy tez zioła.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina E - sięgnij po witaminę młodości

Przyjmując chrom uważaj, by nie przesadzić z ilością. Nadmiar bywa naprawdę szkodliwy! Zamiast polepszyć kontrolę nad poziomem cukry we krwi i nad insuliną, może zdecydowanie pogorszyć poziom przyswajania takich ważnych mikroelementów jak cynk i żelazo. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie suplementacji pod ścisłą kontrolą lekarską. Jest to zalecenie najbardziej istotne dla cukrzyków, którzy powinni mieć pełną kontrolę nad swoim ciałem. Najlepiej spożywać chrom razem z witaminą C, ponieważ zdecydowanie ułatwia ona jego lepsze przyswajanie.

Chrom w suplementach diety

Chrom pierwiastek dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru

śr. lip 2 , 2014
Wśród pierwiastków chemicznych, które zaliczają się do niemetali obecny jest […]
chlor - cenny makroelement

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY