Brak potasu w organizmie? Sprawdź jak go uzupełnić!

Potas to – obok sodu i chloru – jeden z głównych elektrolitów, umiejscowionych w komórkach ludzkiego organizmu. Dostarcza istotnych substancji odżywczych i odprowadza zbędne produkty przemiany materii. Stymuluje wydzielanie insuliny, bierze udział w spalaniu węglowodanów i białek. Wreszcie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (pracy mięśni i mózgu), regulacji gospodarki wodnej, ciśnienia krwi i pracy nerek.

Walory prozdrowotne potasu można by wymieniać bez końca. Wszystkie świadczą o tym, jak ważny to pierwiastek. Niedobory potasowe powinny być niwelowanie tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Za sygnały alarmujące możemy uznać takie symptomy, jak: puchnące nogi i ręce, nadciśnienie, nieregularne bicie serca czy występujące spontanicznie skurcze mięśni. Brak potasu sprzyja też nerwowości i poczuciu zmęczenia.

Czy wiesz co jesz?

Stałą dostawę potasu powinny nam zapewniać codzienne posiłki. Według uśrednionych szacunków, dorosła osoba musi zaopatrywać organizm w około 2000-3000 mg potasu na dobę” – relacjonuje farmaceuta apteki MIRO przy pl. Mirowskim w Warszawie.

W jakich produktach znajdziemy potas? Właściwie we wszystkich, z wyjątkiem tłuszczów i cukrów. Za szczególnie obfite źródło pierwiastka uchodzą owoce suszone – morele, figi, rodzynki, a także dobrze znane jabłka i banany. Wadą tych produktów jest ich stosunkowo wysoka kaloryczność. Za dobrych ,,dostawców” możemy też uznać ziemniaki, cytrusy, zielone warzywa liściaste. Na koniec, nie sposób nie wspomnieć o pomidorach, które powszechnie uznaje się za najlepsze źródło potasu (ok. 280 mg/100 g).

Inne Rankingi i Publikacje:  Żelazo. Zapotrzebowanie i przyswajalność pierwiastka przez organizm

potas

Uzyskaj pomoc w aptece

Niestety, niekiedy nawet najlepiej zbilansowana dieta okazuje się nieskuteczna. Na niedobór potasu są narażone osoby, sięgające po środki moczopędne, przeczyszczające i niektóre leki nasercowe (powodują one wzmożone wydzielanie pierwiastka z organizmu, np. z moczem). ,”Osoby przechodzące kurację lekową, sprzyjającą utracie potasu, powinny uzupełniać jego niedobory odpowiednio dobranymi suplementami” – radzi przedstawiciel apteki MIRO.

O wybór preparatów powinien zadbać nasz lekarz prowadzący, choć zawsze możemy skorzystać z pomocy farmaceuty. „Najczęściej spotyka się potas w tabletkach, łączony z magnezem. Jego stosowanie zaleca się zwłaszcza w stanach zmęczenia, stresu oraz w przypadku występowania kurczliwości mięśni. Niekiedy, suplementy rekomenduje się również cukrzykom, aby poprawić ich wrażliwość na insulinę” – podsumowuje ekspert apteki MIRO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pielęgnacja skóry naczynkowej - sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

pt. wrz 9 , 2016
Pojawiające się na skórze nieestetyczne pajączki lub powracający rumień to […]
Tagomago - pielęgnacja skóry twarzy

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY