kwas foliowy

Kwas foliowy, czyli witamina B9, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Choć potrzebujemy jej w niewielkich ilościach, musi być ona dostarczana na bieżąco, systematycznie. Niedobory tej witaminy, przy zróżnicowanej diecie, nie powinny wystąpić, zatem nie ma konieczności sięgania po dodatkowe preparaty uzupełniające codzienne menu. Kwas foliowy występuje także pod nazwą folacyna, kwas listny, witamina B9, witamina B11 albo witamina M.

Kwas foliowy niedobór i zalecenia oraz działanie

Tak ważna witamina, jaką jest kwas foliowy, wpływa na ogólną formę każdego z nas. Jest to witamina niezbędna przede wszystkim do prawidłowej pracy układu krwionośnego. Skutkiem niedoboru witaminy B9 jest m.in. niedokrwistość, a w przypadku stwierdzenia takiego problemu przez lekarze niezbędne staje się sięgnięcie po stosowne leki lub suplementy diety.

Kwas foliowy w większych ilościach potrzebny jest tym, którzy cierpią z powodu niedokrwistości, schorzeń jelitowych oraz chorób wątroby. Większe dawki witaminy B9 są potrzebne także alkoholikom oraz tym, którzy borykają się z długotrwałym stresem. Jest też kwas foliowy potrzebny kobietom w okresie zarówno ciąży, jak i karmienia piersią. Jego podawanie w postaci leków bywa czasem koniecznością w przypadku niemowląt z niską wagą urodzeniową oraz w przypadku niektórych chorób o charakterze przewlekłym (kobiety w ciąży mają większe zapotrzebowanie na kwas foliowy). O tym, że powinna być przyjmowana większa dawka witaminy B9 powinien jednak zadecydować lekarz.

Witamina B9 a dieta. Kwas foliowy występowanie

Zdrowa, urozmaicona dieta powinna zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy w przypadku każdej zdrowej osoby. Występuje on m.in. w warzywach (ze szczególnym uwzględnieniem warzyw zielonych) oraz w produktach zbożowych. Cennym źródłem witaminy B9 są również owoce oraz podroby.

Kwas foliowy przyjmowany w odpowiednich dawkach przed i w czasie ciąży zapobiega pewnym wadom wrodzonym, w tym rozszczepowi kręgosłupa. Kwas foliowy pomaga również zapobiegać anemii.

Niedobór kwasu foliowego może powodować:
 • biegunkę,
 • siwiznę włosów,
 • owrzodzenie jamy ustnej,
 • wrzody trawienne,
 • osłabienie wzrostu,
 • stan zapalny języka.

Może to również prowadzić do pewnych typów niedokrwistości.

Kwas foliowy działa wraz z witaminą B12 i witaminą C wspomagając tworzenie i funkcjonowanie nowych białek. Witamina B9 wspomaga funkcjonowanie czerwonych krwinek i produkcje DNA, budulca ludzkiego ciała, będącego nośnikiem informacji genetycznej.

Suplement kwasu foliowego może być stosowany przy stwierdzonym niedoborze kwasu foliowego, problemach menstruacyjnych i owrzodzeniach nóg.

Kwas foliowy źródła pokarmowe

Kwas foliowy występuje naturalnie w takich środkach spożywczych jak:
 • ciemnozielone warzywa liściaste,
 • suszona fasola i groch (rośliny strączkowe),
 • owoce cytrusowe i soki.

Wiele produktów spożywczych są obecnie często wzbogacane o kwas foliowy, m.in. pieczywo, płatki, mąki, makarony, ryż i inne produkty zbożowe.

Skutki uboczne nadmiaru kwasu foliowego

Zbyt duża ilość kwasu foliowego zwykle nie jest szkodliwa, ponieważ witamina regularnie jest usuwana z organizmu wraz z moczem.

Zalecenia dotyczące dziennego spożycia

Najlepszym sposobem, aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na niezbędne witaminy jest spożywanie różnorodnych pokarmów. Większość populacji w Stanach Zjednoczonych otrzymuje wystarczającej ilości kwasu foliowego w diecie.

Istnieją dowody na to, że kwas foliowy może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych wad wrodzonych (rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie). Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny otrzymywać co najmniej 400 mikrogramów (mcg) uzupełnienia kwasu foliowego dziennie. Kobiety w ciąży potrzebują jeszcze wyższego poziomu kwasu foliowego. Odnośnie norm dawkowania warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Dawkowanie witaminy jest uzależnione od wieku i płci. Inne czynniki, takie jak ciąża i choroby, są również istotne.

Zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego


Niemowlęta

 • 0 – 6 miesięcy: 65 mcg / dzień *
 • 7 – 12 miesięcy: 80 mcg / dzień *
* Dla dzieci od urodzenia do 12 miesięcy, norma ustanowiona dla kwasu foliowego, która jest równoważna do średniego spożycia folianów u zdrowych niemowląt karmionych piersią.

Dzieci

 • 1 – 3 lat: 150 mcg / dzień
 • 4 – 8 lat: 200 mcg / dzień
 • 9 – 13 lat: 300 mcg / dzień

Młodzież i dorośli

 • Mężczyźni w wieku 14 i więcej: 400 mcg / dzień
 • Kobiety w wieku 14 lat i więcej: 400 mcg / dzień
 • Nastolatki w ciąży 14-18 lat: 600 mcg / dzień
 • Kobiety w ciąży 19 i starsze: 500 mcg / dzień
 • Karmienie piersią – kobiety 14-18 lat: 600 mcg / dzień
 • Karmienie piersią – kobiety 19 lat i starsze: 500 mcg / dzień

Publikacje powiązane z hasłem kwas foliowy. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
witamina B9 - kwas foliowy Witamina B9 niezbędna dla organizmu
Witamina B9, czyli kwas foliowy, to jeden z najważniejszych składników, jakie organizmowi powinny dostarczać kobiety planujące ciążę oraz spodziewające się dziecka. Zalecana dawka dla osoby dorosłej to 400 µg dziennie. W czasie ciąży ... Więcej ... →
Witamina B4 - cholina Witamina B4 – gdzie jej szukać?
Witamina B4, zwana także choliną, jest bardzo ważna między innymi dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jedną z jej funkcji jest wspomaganie pamięci jako niezbędny element w produkcji lecytyny. Ze względu na takie działanie wykorzystywana ... Więcej ... →
cyjanokobalamina - witamina B12 zwana kobalaminą - źródła Cyjanokobalamina, czyli dlaczego warto jeść ryby
Cyjanokobalamina, nazywana także kobalaminą, albo po prostu witaminą B12, jest popularnym związkiem chemicznym, wspomagającym organizm człowieka. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest rozpuszczalny w wodzie, a ponadto odporny na ogrzewanie ... Więcej ... →
Produkty bogate w witaminę A - przegląd cennych źrodeł - część 1 [cz.1] Produkty bogate w witaminę A
Witamina A zaliczana jest do grupy silnych antyoksydantów. Dieta bogata w witaminę A pomaga zapobiegać ślepocie, stanom zapalnym oka oraz jego nadmiernemu przesuszaniu. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę A mierzy się w jednostkach międzynarodowych ... Więcej ... →