Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
rutyna
Na rynku dostępne są liczne suplementy diety oraz leki, których celem jest pomoc w łagodzeniu objawów licznych dolegliwości oraz ich zapobieganie. Część substancji, jakie wykorzystuje się do tworzenia produktów leczniczych, budzi wątpliwości specjalistów. Niektóre wykorzystywane są jedynie przez medycynę alternatywną, inne spotkamy tylko w lekach dostępnych w aptece. Wśród wielu składników, które odnajdziemy na ulotkach, znajduje się rutyna. Jest to organiczny związek chemiczny, który zaliczymy do grupy flawonoidów. Niektórzy nazywają rutynę witaminą P, co jest błędnym skojarzeniem.
Zastosowanie i właściwości rutyny
Rutyna wykorzystywana jest zarówno w lekach, jak też w suplementach diety. Wiele leków z zawartością rutyny dostaniemy w aptece bez recepty. Rutyna znalazła swoje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem kosmetyków, które mają wpłynąć na kondycję naczynek krwionośnych.
Właściwości rutyny, które czynią ją popularnym składnikiem leków i suplementów, to właśnie wzmocnienie i uszczelnienie nawet najmniejszych naczynek krwionośnych. Ponadto rutyna wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, które niszczą zdrowe komórki. Wpływa korzystnie na tkankę łączną oraz proces gojenia się ran. Rutyna działa przeciwzapalnie. Przedłuża działanie witaminy C, dlatego niejednokrotnie znajdziemy preparat będący połączeniem witaminy C oraz rutyny.
Historia rutyny
Rutyna jest znana i powszechnie stosowana w medycynie już od dziewiętnastego wieku. Nazwa wywodzi się od ruty ogrodowej, z której liści po raz pierwszy uzyskano związek chemiczny wzmacniający naczynka krwionośne. Obecnie rutynę pozyskuje się przede wszystkim z perłowca japońskiego oraz z ziela gryki. Znajduje zastosowanie także w tych lekach, które mają pomóc nam w zwalczeniu objawów przeziębienia czy grypy. Wynika to z faktu, że tworzy znakomity związek z witaminą C.
Rutyna źródła naturalne i produkty
W codziennej diecie rutynę znajdujemy między innymi w cebuli czy pomidorach. Jest obecna w szczawiu, mięcie pieprzowej, czarnym bzie i podbiale. Flawonoidy ten pozyskuje się też z dziurawca. Rutyna obecna jest w cytrynach, limonkach, wiśniach, pomarańczach i jagodach. Jej bogatym źródłem są też winogrona. Od tego, skąd czerpiemy rutynę, zależy prędkość jej wchłaniania się w organizmie.
Rutyna na wspomaganie leczenia
Rutynę wykorzystuje się przy leczeniu zaburzeń krążenia, ponieważ jej obecność wpływa korzystnie na szczelność naczyń krwionośnych. Rutyna wzmacnia naczynia włosowate, dzięki czemu unikamy tworzenia się nieestetycznie wyglądających pajączków. Z tego powodu związek ten wykorzystuje się też w kremach dla sery naczynkowej ze skłonnością do pękających naczynek.
Wzmocnienie naczyń krwionośnych wspomaga pozbycie się obrzęków. Żylaki czy obrzęki pojawiają się, gdy w naszym organizmie występuje niedobór rutyny. Dzięki rutynie organizm może też blokować reakcje alergiczne. Rutynę wykorzystuje się też przy leczeniu opryszczki oraz nadciśnienia. Stosowana jest też przy łagodzeniu objawów choroby popromiennej. Jej spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku serca oraz udaru.
Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące […]
Smorodynia, świętojanki, pankracina, smorodzina, bździuch. Pod tymi wszystkimi nazwami kryje […]
Opinie użytkowników