Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g owoców dawka może być nawet do 4500mg kwasu askorbinowego, co jest absolutnym rekordem. To powoduje, że owoc aceroli zawiera 10 razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka, a także nawet do 100 razy więcej niż owoce cytrusowe.
Skład i działanie
Oprócz wspomnianej już witaminy C acerola zawiera spore ilości prowitaminy A, tiaminy (witamina B1), ryboflawiny (witamina B2) oraz niacyny (witamina PP). Ponadto w owocach tej rośliny znaleźć można minerały takie jak m.in. fosfor, żelazo oraz wapń.
Owoce aceroli są stosowane jako wspomaganie leczenia bądź terapii zapobiegawczej przeciwko szkorbutowi, a także przy schorzeniach spowodowanych niedoborem witaminy C, w profilaktyce chorób serca, zmianach miażdżycowych zlokalizowanych w tętnicach i naczyniach krwionośnych (arterioskleroza), przy zakrzepach i w profilaktyce chorób nowotworowych.
Znane są przypadki stosowania mikstury z owoców aceroli na rany, problemy z ciśnieniem, pękanie naczynek krwionośnych w gałce ocznej, przy próchnicy zębów, zapaleniu dziąseł, depresji, na katar sienny i zaburzenia kolagenowe. Sportowcy stosują acerolę celem poprawy wytrzymałości fizycznej.
Acerola jest bezpieczna w dawkowaniu dla większości dorosłych. Może jednak powodować pewne skutki uboczne, w tym nudności, zaburzenia pracy żołądka, bezsenność. Zbyt wysokie dawkowanie może powodować biegunkę.
Acerola i przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią. Nie ma konkretnych badań oraz tym samym wniosków dotyczących efektów ubocznych korzystania z aceroli w okresie ciąży i karmienia piersią, warto zatem unikać jej dawkowania.
- Dna moczanowa. witamina C zawarta w aceroli może zwiększyć poziomu kwasu moczowego, co nasila objawy artretyzmu.
- Kamica nerkowa. W dużych dawkach przyjmowana przez dłuższy czas acerola zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
Aceroli nie należy łączyć z takimi substancjami jak:
- Flufenazyna. Duże ilości witaminy C zawarte w aceroli mogą osłabić działanie flufenazyny, co obniża jej skuteczność przy leczeniu m.in autyzmu, schizofrenii.
- Warfaryna, która spowalnia proces krzepliwości krwi. Duże ilości witaminy C mogą zmniejszać skuteczność warfaryny, co przyczynia się z kolei zwiększenia ryzyka powstawania zakrzepów. Należy regularnie kontrolować parametry naszej krwi.
- Estrogeny. Zwiększając wchłanianie estrogenów może nastąpić nasilenie ich działania i skutków ubocznych estrogenów. Często osobom chorym na m.in osteoporozę podaje się estrogeny końskie, etynyloestradiol, estradiol (odpowiedzialny za regulację popędu płciowego).
Odpowiednie dawkowanie aceroli zależy od kilku czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, poziom witamin i minerałów itp. W chwili obecnej nie ma wystarczająco dużo informacji naukowych, aby określić odpowiedni zakres dawek aceroli. Należy pamiętać, że naturalne produkty nie zawsze są bezpieczne, co może skutkować hiperwitaminozą, która jest równie groźna jak awitaminoza. Należy stosować się do odpowiednich wskazówek na etykietach produktów i skonsultować się z farmaceutą albo lekarzem prowadzącym.