Jod. Częste objawy niedoboru i nadmiaru pierwiastka

1

W ciele człowieka jod znajduje swoje miejsce przede wszystkim w tarczycy. Dzięki niemu może ona wytwarzać dwa bardzo ważne hormony: tyroksynę oraz triodotyroninę. Działanie tych hormonów sprawia, że mózg rozwija się i funkcjonuje prawidłowo, tak samo jak układ nerwowy oraz kostny. Co oczywiste, braki jodu bezpośrednio przedkładają się na upośledzone funkcjonowanie wymienionych wcześniej układów i narządów. Hormony wspomagają przemiany różnych składników budulcowych naszego ciała, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy. Co więcej, komórki zawdzięczają im swój proces wzrostu i dojrzewania. Hormony tarczycy warunkują odpowiednią temperaturę ciała.

Jod silnym antyoksydantem

Jeżeli szukasz naprawdę silnego antyoksydanta, to sięgnij właśnie po jod. Skutecznie niszczy on wolne rodniki, wykazuje się także działaniem ochronnym przy procesach zapalnych i nowotworowych. Niestety, nie jest on w żaden sposób magazynowany w naszym ciele, musimy przyjmować go od zewnątrz. Znajduje się nie tylko w powszechnie dostępnym pożywieniu, ale także w powietrzu, skąd absorbujemy go przez układ oddechowy oraz skórę. Niedobory jodu mogą być bardzo przykro odczuwalne – warto raz na rok pojechać nad morze, by dosłownie „nawdychać” się jodu.

Objawy niedoboru jodu

Jak objawiają się niedobory jodu?

  • dochodzi do znacznego powiększenia tarczycy. Coraz częściej dana osoba zaczyna cierpieć na schorzenia związane z samą tarczycą, jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że zapadnie na raka tarczycy. Nadczynność tarczycy leczona jest natomiast radioaktywnym jodem, a terapia polega na doustnym podawaniu kapsułek (jod – leczenie tabletkami nadczynności powiększonej tarczycy),
  • według niektórych badań brak jodu może być powiązany z … większym ryzykiem zachorowania na raka żołądka. Ciężko znaleźć powiązanie pomiędzy tymi dwoma aspektami, jednakże ich częstość współwystępowania jest zastanawiająca,
  • są zdecydowanie niebezpieczne względem pracy mózgu. Braki jodu przejawiają się trudnością w uczeniu się, zapamiętywaniu oraz kojarzeniu. Kiedy kobieta w ciąży ma za mało jodu, wówczas u płodu może dojść do niedorozwoju mózgu oraz kretynizmu. Co więcej, niedobór jodu objawia się zaburzeniami rozrodczości oraz większą śmiertelnością wśród dzieci.
Inne Rankingi i Publikacje:  Fluor. Jego wpływ na zdrowe zęby i powstawanie próchicy

Niedobory jodu są niestety powszechne. Z tego powodu w wielu krajach można dostać na przykład sól kuchenną (w użyciu powszechnym) dodatkowo wzbogaconą o jod.

Niektórzy nie wiedzą, że tak naprawdę bardzo wiele ich problemów związanych jest właśnie z niedoborem jodu w diecie. Przykładem może być brak możliwości zrzucenia kilku kilogramów, bezsenność, stałe uczucie zimna. Charakterystyczna jest sucha skóra oraz osłabiona odporność. Jeżeli zauważyłeś u siebie którykolwiek z tych objawów to sam zastanów się, czy nie możesz zrzucić tego na karb nieodpowiedniej diety. Przedłużający się niedobór nie tylko odbiera radość i satysfakcję z życia, ale także może na późniejszych etapach doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Chcąc postawić się chorobom, postaw na suplementację.

Objawy nadmiaru jodu

Tak samo jak niedobory, nadmiar jodu również może okazać się niekorzystny. Spożywanie dużej ilości jodu w diecie i dodatkowo stosowanie suplementacji może doprowadzić do takich objawów, jak ślinotok, podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego, a także różnych zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym. W sporadycznych przypadkach dochodzi do powstania woli oraz nowotworów.

Źródła jodu i dieta. Produkty bogate w jod

Szukasz jodu i nie chcesz przesadzić z jego ilością? Spożywaj go przede wszystkim wraz z pożywieniem. Najlepszym źródłem jodu jest żywność pochodzenia morskiego. Jedz dużo ryb i owoców morza, pij mleko oraz stosuj wiele z jego przetworów. Obecnie produkowane są nawet pasze dla zwierząt z dodatkową zawartością jodu. Jod może być także przyjmowany w tabletkach.

Inne Rankingi i Publikacje:  Fosfor w diecie. Rola pierwiastka dla organizmu

Co powinniśmy wiedzieć?

    Jakie produkty są bogate w jod? Odpowiednia dieta jodowa?
    Jod może być przyjmowany w tabletkach.
    Jak przebiega leczenie jodem?
    Nadczynność tarczycy a jod?
    Jod objawy nadmiaru i niedoboru pierwiastka.

One thought on “Jod. Częste objawy niedoboru i nadmiaru pierwiastka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Molibden - objawy nadmiaru i niedoboru w organizmie

czw. lip 3 , 2014
Molibden występuje w ludzkim ciele w ilościach śladowych. Mimo to […]
molibden - nadmiar i niedobór - objawy

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY