Brukselka jeszcze do niedawna kojarzyła nam się niezbyt przyjemnie, podobnie […]
rak żołądka
Choroby nowotworowe to zmora naszych czasów. Lekarze alarmują, aby badać się systematycznie, ponieważ tylko wczesne wykrycie nowotworu pozwala na efektywne leczenie i powrót do zdrowia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie badania powinien wykonać lub nie dostaje na nie skierowana od swojego lekarza rodzinnego. Pozostają wizyty prywatne. Nowotwór może jednak rozwijać się w tak wielu miejscach w naszym organizmie, że trudno zapobiec jego rozwojowi. Alarmujące powinny być choroby nowotworowe w rodzinie. Jeśli zdarzyło się, że ktoś z naszych bliskich zmagał się z chorobą lub zmarł w jej wyniku, warto zwiększyć częstotliwość wizyt u specjalisty. Jedną z najczęściej wykrywanych chorób nowotworowych jest rak żołądka.
Rak żołądka a wiek i objawy
Rak żołądka nie daje objawów, które mogłyby jednoznacznie wskazywać na jego występowanie. Chory może pomylić objawy z inną chorobą i nie zareagować w porę. Niestety, wiele osób pojawia się u lekarza w momencie, gdy leczenie nie jest w stanie zapewnić powrotu do zdrowia. Rak żołądka to bardzo częsta przyczyna zgonów wśród osób, u których zdiagnozowano nowotwór. Chorują osoby w różnym wieku, jednak specjaliści zwracają uwagę na to, że zaawansowany wiek zwiększa ryzyko zapadnięcia na tę chorobę.
Ryzyko wzrasta, jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na nowotwór żołądka. Według ekspertów, niektóre nawyki żywieniowe mogą podnosić szanse na zachorowanie na nowotwór żołądka. Grupą, która narażona jest na jego występowanie, są między innymi mieszkańcy Europy Wschodniej oraz Chin czy Japonii. Jeśli spożywamy dużo produktów wędzonych czy marynowanych, mamy większe szanse na zachorowanie. Niekorzystne jest też spożywanie zbyt małych ilości witaminy C. Jak przy większości chorób, szkodliwe jest palenie tytoniu.
Rozpoznanie raka żołądka i leczenie oraz rokowania
Lekarz rozpoznaje raka żołądka na podstawie badania panendoskopowego. Dopiero badanie histopatologiczne wyciętego elementu pozwala jednak stwierdzić, czy mieliśmy do czynienia ze złośliwym nowotworem. Jeśli u pacjenta stwierdzono raka żołądka, leczenie polega na przeprowadzeniu operacji. Jej celem jest wycięcie sporej części żołądka, a niejednokrotnie jego całości. Nowotwór ten nie zawsze wykazuje wrażliwość na chemioterapię, dlatego operacja wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Osoby, które nie poddały się operacji, mogą przeżyć od kilku miesięcy do kilku lat.
Rak żołądka a przerzuty
Przerzuty mogą wystąpić do wątroby, wtedy pojawiają się problemy z trawieniem, bóle w nadbrzuszu, zmniejszony apetyt oraz żółtaczka w zaawansowanym stadium. Przerzuty do kości mogą natomiast powodować bóle kości, a przerzuty do płuc objawy niedotlenienia i duszności.
Niepokojące objawy w kierunku raka żołądka
Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim pieczenie w żołądku, które się nasila i często powraca. Chorzy skarżą się na delikatne bóle brzucha, wzdęcia oraz nudności. Wielu z nich traci apetyt już na samym początku choroby. Są to objawy, które pozwalają wykryć wczesne stadium raka żołądka, jeśli zwrócimy się po pomoc do specjalisty. W późniejszym czasie można zauważyć spadek wagi ciała oraz widoczne osłabienie organizmu. Pojawia się też krew w stolcu, a ból brzucha staje się coraz mocniejszy. Również wymioty, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą być objawem rozwoju raka żołądka. Konieczna jest wczesna wizyta u lekarza, który zareaguje odpowiednio oraz szybko.
Witamina B17, czyli amigdalina, to związek organiczny, którego właściwości mają […]
Jeśli po przeczytaniu nazwy „witamina B17” Twoją pierwszą reakcją było […]
Witamina B6, należąca do rozpuszczalnej w wodzie grupy witaminowej B, […]
W ciele człowieka jod znajduje swoje miejsce przede wszystkim w […]
Opinie użytkowników