kolagen

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej i podstawowym białkiem naszego organizmu. Stanowi około 30% wszystkich białek organizmu, przy czym jego zawartość w gałce ocznej to 90% białek a w skórze 70% z czego 40% w skórze właściwej. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego (colla geno) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘klejorodny’. Kolagen należy do białek włóknistych, tzw. skleroprotein fibrylarnych a w tkankach i narządach, które tworzy lub współtworzy odpowiada za ich elastyczność i wytrzymałość. Poza tkanką łączną znajdziemy go również w kościach, włosach i paznokciach. Kolagen obecny w skórze odpowiedzialny jest za jędrność, sprężystość, właściwe nawilżenie oraz odnowę komórek skóry.

Kolagen naturalny niedobór

W młodym organizmie kolagen jest produkowany stale, jednak po 25 roku życia proces ten zaczyna powoli słabnąć a poziom kolagenu w organizmie spada, powodując pojawienie się pierwszych oznak starzenia organizmu. Efekt postępującego zaniku kolagenu w organizmie to pojawiające się zmarszczki, przebarwienia, cellulitis, suchość skóry oraz matowienie włosów i paznokci. Skutki niedoboru kolagenu zauważalne są głównie na twarzy, której rysy z wiekiem zmieniają się dość wyraźnie. Gwałtowne nasilenie tego procesu następuje po 50 roku życia. Problem nadmiernej utraty kolagenu może dotyczyć również osób młodych lubiących się nadmiernie opalać.

Nic wiec dziwnego, że kolagen znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Firmy kosmetyczne prześcigają się w produkcji kremów zawierających to dobroczynne białko. Kolagen wspomaga nawilżenie i ujędrnienie skóry, przyspiesza regenerację tkanki skórnej oraz spowalnia procesy starzenia zachodzące w skórze. Dostarczając skórze niezbędnych protein przyczynia się w ten sposób do odbudowy jej struktury.

Naturalny kolagen w kosmetyce

Czy jednak rzeczywiście kremy z kolagenem to taka rewolucja, która pozwoli nam zachować wieczną młodość? Rzeczywiście nie można nie docenić dobroczynnego działania kosmetyków zawierających kolagen na naszą skórę, jednak jest to głównie działanie pielęgnacyjne i regenerujące, korzystnie wpływające na sprężystość i nawilżenie skóry. Efekt jaki przynosi stosowanie tego typu kosmetyków to przede wszystkim gładka i nawilżona cera, gdyż kremy z zawartością kolagenu pobudzają komórki skóry do regularnej odnowy, a także usuwają obumarły naskórek.

Dlaczego aż tyle i tylko tyle? Podstawowym problemem jest przenikanie kolagenu przez naskórek do skóry właściwej, gdyż cząsteczki kolagenu zawarte w kremach są zbyt duże. Kosmetyki z zawartością kolagenu działają więc głównie na powierzchni skóry.

Można jednak wykorzystać dobrodziejstwa medycyny estetycznej i poddać się zabiegowi wstrzykiwania kolagenu. Kuracje takie dają trwałe efekty, które utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Zabieg taki usuwa zmarszczki oraz uszkodzenia skóry, zmniejsza blizny i rozstępy. Pamiętajmy jednak aby zabiegów takich dokonywać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych, gdzie kolagen aplikowany jest za pomocą specjalnych urządzeń, w odpowiedniej temperaturze. Są to jednak zabiegi dość kosztowne i zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu zapalnego.

Naturalny kolagen w tabletkach

Dobrym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji przyjmowanie kolagenu w postaci tabletek. Jest to bardzo skuteczny i przede wszystkim wygodny sposób dostarczenia tego białka organizmowi. Ostatnio dzięki opracowaniu metody delikatnej ekstrakcji bardzo popularny stał się kolagen pochodzący od ryb morskich. Dzięki tej metodzie pozyskiwania zachowuje on swoją naturalna strukturę potrójnej helisy, dzięki czemu jest łatwo przyswajalny. Najczęściej dostępne na rynku doustne preparaty kolagenowe wzbogaca się witaminą C i E oraz wyciągiem z winogron, które wspomagają naturalną syntezę kolagenu i jego przyswajanie oraz działają jako naturalne przeciwutleniacze. Preparaty z kolagenem odbudowują skórę od wewnątrz zapobiegając efektom jej starzenia, mają również zbawienny wpływ na włosy i paznokcie. Kolagen wzmacnia włosy i paznokcie sprawiając, że przestają być one kruche i łamliwe. Włosy stają się gęstsze, zyskują objętość i połysk, są lepiej odżywione. Kolagen wspomaga również walkę z uporczywym łupieżem.

Publikacje powiązane z hasłem kolagen. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
witamina C Witamina C w walce z przeziębieniem
Witamina C od zawsze uznawana jest za jeden z najcenniejszych składników, jakie możemy znaleźć w produktach spożywczych. Występuje obficie w owocach cytrusowych i jagodowych. Warto więc wprowadzić do diety cytryny, pomarańcze, truskawki ... Więcej ... →
wlaściwości retinolu i jego wpływ na urodę Retinol – najskuteczniejsza broń w drodze do piękna
Retinol, czyli po prostu witamina A w czystej postaci, to jeden z najskuteczniejszych środków pielęgnacyjnych. Takie krótkie stwierdzenie wystarczy, aby zainteresować rzesze kobiet. I słusznie! Nie ma chyba bardziej wszechstronnego, a ... Więcej ... →
Witamina C dla zdrowia i urody Witamina C – źródło gładkiej i pięknej skóry w każdym wieku
Witamina C jest głównie znana ze wspomagania układu odpornościowego oraz układu krążenia, ale mało kto wie o jej właściwościach odmładzających. Tak, tak, witamina C to źródło młodości! Coraz częściej na sklepowych półkach ... Więcej ... →
skuteczne nawilżenie skóry Dlaczego nawilżanie skóry jest ważne dla całego organizmu?
Ciało człowieka w głównej mierze składa się z wody i wynosi ona nawet 75% naszej wagi, a już nawet niewielkie jego odwodnienie, w granicach 1-2% powoduje, że zaczynamy odczuwać pragnienie i dyskomfort suchej skóry. Szczególnie dotyczy ... Więcej ... →