Aż 90% osób w sezonie zimowym cierpi na niedobór witaminy D!

Nawet 90% z nas o tej porze roku cierpi na niedobór witaminy D i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto wiedzieć, że jedynie 20% tej witaminy jesteśmy w stanie pobrać z codziennej diety – resztę musimy sami wytworzyć przez ekspozycję słoneczną, która w tym okresie jest wybitnie utrudniona. Mało czasu spędzonego na dworze, grube ubrania i kremy z filtrem, którymi smarujemy twarz i ręce to czynniki, które wpływają na te braki. Jak sobie pomóc?

słońce a witamina D

Dlaczego witamina D jest taka ważna?

Witamina D ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wpływa na stan kości i zębów, jest niezbędna w procesie regeneracji komórek nerwowych i wątroby, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, zawał i nadciśnienie. Jej braki zwiększają tempo starzenia się, opóźniają utratę kilogramów, są groźne dla kobiet w ciąży i noworodków. Brak witaminy D może powodować również spadek samopoczucia, zaburzenia snu, stany depresyjne – co może być błędnie odczytane jako depresja jesienna.

Unikaj przetworzonej żywności

W codziennej diecie unikaj wysoko przetworzonych produktów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, sięgaj po sprawdzony nabiał (jaja od kur z wolnego wybiegu  i mleko od zdrowych i szczęśliwych kur i krów) i staraj się urozmaicać sobie dietę, jak tylko się da. Jeden owoc dziennie, 2-3 szklanki gotowanych i świeżych różnokolorowych warzyw, pełne ziarna, mała garść orzechów, białko i 2 litry wody mineralnej to recepta na zdrowie i 20% witaminy D.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina D i jej funkcje, właściwości oraz skutki niedoboru

Wychodź na dwór chociaż na godzinę dziennie

Korzystaj z promieni słonecznych każdego dnia, wystawiając twarz nie wysmarowaną kremem z filtrem na chociaż 20 minut, najlepiej w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 15.

Skorzystaj z mocy suplementów

Kiedy w naszym obszarze geograficznym brakuje słońca i nie możemy sobie pozwolić na wyjazd do kraju egzotycznego na co najmniej 2 tygodnie, musimy wybrać inną metodę sztuczną, a więc suplementację. Na rynku znajdziemy wiele suplementów z witaminą D lub multiwitamin, które również ją zawierają.

Postaw na leki na wzmocnienie

W porównaniu do suplementów, lek ma udowodnioną skuteczność terapeutyczną w przeprowadzonym szeregu badań, które potwierdzają jego dobroczynny wpływ na zdrowie. Na rynku znajduje się szereg leków na wzmocnienie (więcej na vitabuerlecithin.pl), które zawierają szereg witamin, w tym właśnie witaminę D, które mogą okazać się skuteczne także w cięższych okresach spadku odporności, rekonwalescencji, u osób starszych itd.

Witamina D ważna dla wegetarian i wegan

Witamina D znajduje się praktycznie wyłącznie w nabiale i rybach, więc w szczególności weganie nie są w stanie przyswoić nawet tych 20% z pożywienia. Dla nich stworzone są specjalne suplementy z witaminą D dla wegan – warto mieć świadomość, że większość dostępnych w sprzedaży preparatów z witaminą D czerpie ją z ryb lub lanoliny, więc należy poszukać odpowiednika wegańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Dlaczego warto jeść soczewicę?

wt. cze 27 , 2017
Soczewica to jedna z najpopularniejszych roślin strączkowych. Jeszcze kilka dekad […]
dlaczego warto jeść soczewicę

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY