Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru

1

chlor - cenny makroelementWśród pierwiastków chemicznych, które zaliczają się do niemetali obecny jest chlor. Znajdziemy go w większości produktów, po które sięgamy, wypełniając obowiązki dnia codziennego. Pierwiastek ten znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle. Odgrywa również ogromną rolę w naszym organizmie, zapewniając mu prawidłowe funkcjonowanie. Warto poznać go nieco bliżej.

Funkcje chloru w organizmie

Nie można, mówiąc o roli chloru, nie wspominając przy tym sodu. Te dwa pierwiastki są nieodłączne i wspólnie czuwają nad tym, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Chlor sprawia, że:

  • poziom wody w komórkach organizmu znajduje się na właściwym poziomie;
  • możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej;
  • ciśnienie osmotyczne utrzymuje się na poziomie bezpiecznym dla organizmu;
  • gospodarka elektrolitowa jest prawidłowa;
  • możliwe staje się wchłanianie witaminy B12.

Źródła chloru

Z uwagi na pełnienie tak wielu istotnych funkcji nie należy doprowadzać do niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Znajdziemy go w sztucznych suplementach, które sprzedawane są zarówno w aptekach, jak i licznych drogeriach. O wiele rozsądniej jest jednak sięgać po produkty spożywcze, które dostarczają nam chloru w sposób w pełni naturalny. Pierwiastek ten znajduje się przede wszystkim w soli kuchennej, która stanowi również najlepsze źródło sodu. Znajdziemy go jednak również w:

  • żółtym serze;
  • sklepowych wędlinach;
  • wszystkich tych produktach, do których dodawana jest sól.
Inne Rankingi i Publikacje:  Brak potasu w organizmie? Sprawdź jak go uzupełnić!

Niedobór chloru w organizmie

Zbyt niska ilość chloru sprawia, że w organizmie dochodzi do szeregu negatywnych zjawisk. Pojawić mogą się:

  • nudności, które prowadzić będą do wystąpienia wymiotów;
  • zaburzenia pamięci (w tym nawet skleroza), objawiające się nie tylko trudnością z zapamiętywaniem nowych treści, ale również z przypomnieniem sobie tych, które już zostały zapisane;
  • obniżenie ilości kwasów żołądkowych, co prowadzi do nieprawidłowego procesu trawienia.

W skrajnych przypadkach, kiedy niedobór chloru utrzymuje się bardzo długo, rozwinąć może się obrzęk mózgu. Jest to stan, który sprowadza bezpośrednie zagrożenie życia. Rokowania są tutaj bardzo niepewne, a skuteczność leczenia może okazać się żadna.

Zbyt duża ilość (nadmiar) chloru w organizmie

Równie szkodliwy, jak niedobór, jest także nadmiar chloru. Skutkować może on pojawieniem się:

  • trudnej do opanowania biegunki;
  • silnego odwodnienia, które zagraża życiu;
  • nadciśnienia tętniczego krwi;
  • niewydolności nerek.

Chlor w postaci gazowej

Pierwiastek ten może występować nie tylko w postaci stałej, ale również gazowej. Trzeba jednak pamiętać, że taka postać chloru jest dla naszego organizmu bardzo szkodliwa. Działa on bowiem niezwykle drażniąco na cały układ oddechowy. Już kilka głębszych oddechów powietrzem nasyconym chlorem może skutkować powstaniem obrzędu płuc. Wdychanie chloru w wyjątkowo dużym stężeniu to pewna śmierć, która następuje błyskawicznie. To właśnie ten gaz wykorzystywany był w czasie I Wojny Światowej jako broń masowego rażenia.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina E - sięgnij po witaminę młodości

Zalecana dawka chloru

Dzienne, zalecane spożycie chloru jest różne w zależności od wieku. Najwięcej, bo aż ponad 2g, potrzebują osoby, które nie ukończyły pięćdziesiątego roku życia. Pomiędzy 50. a 70. rokiem życia dzienna dawka chloru nie powinna przekroczyć dwóch gram. Najmniejsze zapotrzebowanie na ten pierwiastek mają dzieci. W ich przypadku nie należy przekraczać 1,5 grama. Nieco więcej, 1,8g, mogą spożyć osoby w wieku podeszły, a więc te, które ukończyły siedemdziesiąt lat. Warto podkreślić, że nie należy solić potraw, aby zawierały odpowiednią ilość chloru. Znajduje się on bowiem we wszystkich tych produktach, które zawierają choćby odrobinę soli. Tyczy się to nawet chleba oraz wielu ziołowych mieszanek przypraw.

Chlor w suplementach diety

Chlor pierwiastek dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.

One thought on “Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru

  1. W środowisku naturalnym chlor to przede wszystkim oceany oraz jeziora słonowodne, jony chlorkowe obecne są także w solankach. Najwięcej chloru znajduje się natomiast w soli kamiennej, a co za tym idzie pierwiastek ten można spotkać w produktach spożywczych zawierających sól. Są to m.in. żółte sery, wędliny, sosy, przyprawy, zupy oraz potrawy instant. W naszym organizmie natomiast chlor to składnik soków trawiennych oraz osocza krwi, występuje również w ślinie. Przyjmuje się za śmiertelną dawkę poziom stężenia chloru 1000 ppm. Czy sam chlor jest ważny dla naszego organizmu? Jak każdy mikroelement, oczywiście że TAK. Zapewnia on wraz z jonami sodowymi oraz potasowymi równowagę kwasowo-zasadową i elektrolitową, przez co może być utrzymywany odpowiedni poziom płynów znajdujących się wewnątrz komórek oraz odpowiednie napięcie błon komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Selen jako wyjątkowy antyoksydant

śr. lip 2 , 2014
Selen, jako jeden z pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie, […]
selen - wartościowy antyoksydant

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY