ciśnienie tętnicze

W cyklu pracy serca naprzemiennie występują skurcze oraz rozkurcze mięśnia sercowego. Skurcz polega na wyrzuceniu krwi z komór do tętnic, a rozkurcz wręcz przeciwnie – tutaj krew spływa z przedsionków do komór. Serce człowieka jest w stanie wykonać od 60-80 skurczów w przeciągu minuty w warunkach normalnych.

Kiedy krew podczas skurczu dochodzi do komór, wówczas w ich obrębie wzrasta ciśnienie krwi. W fazie rozkurczu ciśnienie jest zdecydowanie mniejsze, a różnica ta przyczyniła się do powstania dwóch rodzajów ciśnień – skurczowego oraz rozkurczowego. W piśmiennictwie medycznym spotkać się możemy także z pojęciem ciśnienia górnego oraz dolnego (analogiczne do wcześniej wymienionych). Z zakresu ciśnienia tętniczego najważniejsze jest niewątpliwie:

Ciśnienie tętnicze krwi normy

  • pomiar ciśnienia przedstawiany jest jako milimetry słupa rtęci (mmHg)
  • prawidłowe ciśnienie tętnicze – wartość prawidłowego ciśnienia wynosi: poniżej 120mmHg (ciśnienie skurczowe) oraz 80mmHg(rozkurczowe). W przypadku dzieci wartość ta jest nieco niższa – za prawidłowe ciśnienie uznaje się wartości 110mmHg (ciśnienie skurczowe) oraz 75mmHg (rozkurczowe)
  • ciśnienie wyższe niż 140/90 klasyfikowane jest jako nadciśnienie (ciśnienie tętnicze krwi wysokie)
  • ciśnienie tętnicze krwi a cukrzyca – chorzy na cukrzycę oraz nerki bezwzględnie muszą utrzymywać ciśnienie poniżej 130/80mmHG

Nadciśnienie można nazwać jedną z chorób cywilizacyjnych – w samej Polsce jest ono problemem, z jakim boryka się aż 30% mieszkańców naszego kraju. Przy tym nadciśnienie zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet (zmienia się to jednak po wkroczeniu przez kobietę w okres menopauzy, kiedy to jest ona narażona na nadciśnienie w dokładnie takim samym stopniu jak mężczyźni w jej wieku).

Ciśnienie tętnicze zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Zwiększone ryzyko nadciśnienia związane jest z nadmiernym soleniem potraw, z życiem w dużym stresie psychicznym oraz społecznym, wysoką nadwagą i brakiem aktywności fizycznej, nadużywaniem alkoholu oraz za dużym spożyciem sodu, potasu i tłuszczów. Tymczasem utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi jest niezmiernie istotne dla naszego zdrowia. Osoby z nadciśnieniem muszą liczyć się z aż dwukrotnie wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu.

Jak zbadać i obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?

Do badania ciśnienia tętniczego krwi służy ciśnieniomierz. Informacje o tym, w jaki sposób mierzyć prawidłowo ciśnienie, można znaleźć pod adresem http://www.przychodnia.pl/nadcisnienie/index3.php3?s=3&d=3&t=3.

Istnieje wiele (nawet domowych) sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Do najważniejszych z nich można zaliczyć codzienną aktywność fizyczną, uzupełnienie naszej diety o potas oraz zrezygnowanie z soli. Ponadto warto wprowadzić do naszego menu czosnek, pić ziółka, a także zrezygnować z palenia papierosów. Dobroczynny wpływ na uregulowane ciśnienia krwi ma również gorzka czekolada.

Tętno

Ciśnienie tętnicze nieodłącznie związane jest z pojęciem tętna. Powstaje ono w wyniku skurczu komór serca, a jego częstość określa się jako ilość uderzeń serca w przeciągu minuty. W przypadku dorosłych jest to 60-80 uderzeń, a u dzieci jest wyższe i zależne od wieku.

Jak zbadać tętno?


Jeżeli chcesz zbadać swoje tętno, przyłóż opuszki palców do miejsca nad tętnicą promieniową (okolice nadgarstka). Po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości w ciśnieniu tętniczym natychmiast zgłoś się do lekarza, bowiem związane to być może z różnymi procesami chorobowymi. Jeżeli tętno jest małe, to możliwe że zastawka aortalna uległa zwężeniu, a jeżeli szybkie – możliwe, że zastawka nie domyka się do końca.

Poznaliśmy już zatem odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jak zbadać i obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno?
  • Czym jest ciśnienie skurczowe, rozkurczowe?
  • Ciśnienie tętnicze krwi normy – ciśnienie prawidłowe, niskie i wysokie (nadciśnienie)?
  • Ciśnienie tętnicze krwi normy u dzieci i młodzieży?

Publikacje powiązane z hasłem ciśnienie tętnicze. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
selen - wartościowy antyoksydant Selen jako wyjątkowy antyoksydant
Selen, jako jeden z pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie, ma dla nas szczególne znaczenie biologiczne. Przede wszystkim używa się go w celu wytworzenia enzymu stanowiącego naturalną barierę dla błon komórkowych i chroniących ... Więcej ... →
chlor - cenny makroelement Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru
Wśród pierwiastków chemicznych, które zaliczają się do niemetali obecny jest chlor. Znajdziemy go w większości produktów, po które sięgamy, wypełniając obowiązki dnia codziennego. Pierwiastek ten znajduje zastosowanie nie tylko ... Więcej ... →
Sód. Jaką rolę pełni ten pierwiastek? Sód. Jaką rolę pełni ten pierwiastek?
Jednym z pierwiastków istotnych dla zachowania zdrowia jest sód. Wiele osób przekonanych jest, że podnosi on ciśnienie krwi i sprzyja obrzękom, w związku z czym należy go z diety całkowicie wyeliminować. Tymczasem okazuje się, że ... Więcej ... →