Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych […]
paznokcie
Wszelkie niekorzystne zmiany związane z naszymi paznokciami spowodowane są w zdecydowanej większości przypadków niedoborami minerałów oraz witamin, przez co mamy do czynienia z ich łamliwością, charakterystycznymi białymi plamkami na płytce. Paznokcie w dodatku tracą swój naturalny połysk, są matowe i podatne na różnego rodzaju schorzenia. Naszym zadaniem jest zatem dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji, aby należycie zadbać o nasze paznokcie.
Kuracja witaminowa na paznokcie
Suplementy witaminowe oraz pokarmy bogate w odpowiednie witaminy należy przyjmować przez okres przynajmniej kilku miesięcy, aby móc cieszyć się zdrowym wyglądem naszych paznokci przez dłuższy okres. Przede wszystkim powinniśmy przyjmować:
- biotynę
- wapń – jego niedobór powoduje łamliwość oraz kruchość paznokci, a także ich rozwarstwienie i tendencję do zadzierania. Produktami bogatymi w wapń są przede wszystkim mleczne wyroby – zwłaszcza sery żółte, mleko oraz maślanka (bogata w żywe kultury bakterii w naturalnej postaci).
- kwas foliowy – szczególnie pomocny przy efekcie rozdwajających się paznokci.
- witaminę z grupy A i B – szczególnie ważne są tu witaminy B1, B2 i B6, które w dużych ilościach zawarte są w ciemnozielonych warzywach – m.in. fasola szparagowa, cukinia, ogórki zielone – oraz inne produkty m.in. mleko, drożdże, wątróbka, sery, mleko, ziemniaki czy banany.
- żelazo – jest odpowiedzialny za odpowiednią moc paznokcia, zabezpieczając przed ich nadmierną łamliwością oraz rozwarstwieniem. Produkty bogate w żelazo to zielone warzywa (zwłaszcza zielony groszek, szparagi, szpinak i brokuły) i mięso czerwone (zwłaszcza wołowina).
- kwasy tłuszczowe nienasycone
- magnez, krzem oraz cynk – niedobór tych minerałów powoduje rozdwajanie i osłabienie paznokci, a także powstawanie białych plamek (niedobór cynku). Ich przyjmowanie w kuracji witaminowej przyczynia się do pobudzania oraz odżywienia struktury. Magnez, cynk i krzem obecne są w żelatynie (zwłaszcza galaretki owocowe, rybne i mięsne) oraz w niektórych herbatkach ziołowych (m.in. napar ze skrzypu polnego). W walce z białymi plamkami na płytce paznokciowej pomocne będzie uzupełnienie diety o suszone morele, rodzynki, płatki owsiane, siemię lniane, drób, kaszę, ostrygi, pieczywo pełnoziarniste.
Pielęgnacja paznokci
Za odpowiednie ich odżywiane odpowiedzialny jest system naczyń krwionośnych naszej skóry, dlatego właśnie konieczna jest odpowiednia kuracja witamin poprzez ich wewnętrzne oddziaływanie.
Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry dłoni, natłuszczaniu płytki paznokciowej, dzięki czemu uzyskamy przy systematycznej pielęgnacji efekt mocnych, zdrowych i zadbanych paznokci.
Jak dbać o paznokcie i jak wzmocnić paznokcie?
- smarowanie rąk kremem do rąk, a stóp odpowiednią maścią.
- nie należy używać suszarek elektrycznych, gdyż skóra rąk oraz paznokcie źle tolerują gorące powietrze.
- peeling dłoni.
- rezygnacja z malowania paznokci kolorowym lakierem, który wpływa niekorzystnie na zdrowie samych paznokci.
- stosowanie odżywek oraz olejków do zmywania paznokci na noc.
Deszczowe poranki, coraz krótsze dni, wietrzne wieczory i chłodne noce. […]
Często słyszymy o tym, jak ważne jest przyjmowanie w codziennej […]
Krzem jest trzecim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na naszej […]
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Suplementy diety zawierające miedź stosowane są w celu poprawy myślenia, […]
Opinie użytkowników