Odżywki białkowe – dlaczego warto je używać, jakie rodzaje istnieją?

Dawno minęły czasy, gdy tylko sportowcy czy kulturyści sięgali po odżywki białkowe zapewniające rozrost mięśni. Obecnie odżywka białkowa służy nie tylko do budowania masy mięśniowej ale także do suplementacji protein w codziennej diecie. Dzięki temu można uniknąć niedoborów tego biopolimeru, który odpowiada za budowę wielu elementów w ludzkim organizmie. Do czego zatem są potrzebne białka? Jakie jest optymalne zapotrzebowanie u osób, które trenują? Kiedy warto spożywać odżywkę – przed czy po treningu?


Po co ludziom białko – do czego jest potrzebne?

Białko występuje w całym ludzkim ciele – jest obecne w ścięgnach, mięśniach, we włosach. Występuje w skórze, płynach ustrojowych czy w paznokciach. Białko jest budulcem każdej komórki ludzkiego ciała, można je znaleźć także w narządach wewnętrznych. Warto wiedzieć, że stanowią one do 20% całkowitej masy ciała – czyli prawie 56% suchej masy ciała. Białko jest więc niezbędne do życia.


Optymalne zapotrzebowanie białka u osób, które trenują?

Jakie jest zapotrzebowanie na białko u różnych ludzi? Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzą. Osoby, które nie prowadzą aktywnego życia powinny spożywać około grama białka na każdy kilogram masy ciała – ktoś, kto waży 60 kilogramów, powinien więc zjadać dziennie 60 gram białka. U osób, które trenują (szczególnie sporty kulturystyczne, kiedy trzeba rozbudować masę mięśniową) podaż powinna być wyższa – 2 gramy na kilogram.

Inne Rankingi i Publikacje:  Krzem – pierwiastek zdrowia

Kiedy warto wykorzystywać odżywki białkowe – przed czy po treningu?

Kiedy warto stosować preparaty białkowe; przed czy po treningu? Tutaj także wszystko zależy od tego, jakie jest zapotrzebowanie i co chce się osiągnąć za pomocą źródła białka. Spożywając odżywkę przed treningiem można ochronić swoje mięśnie przed nadmiernymi uszkodzeniami. Jest to doskonały sposób dla tych, którzy rano nie jedzą posiłków albo chcą wydłużyć o kilka godzin okno pomiędzy posiłkami. Z kolei picie odżywki po treningu pozwala na szybszą regenerację mięśni i ich rozrost.


Od redukcji tkanki tłuszczowej do budowy masy mięśniowej – co zyskasz spożywając odżywkę?

Stosowanie odżywek białkowych pozwala nie tylko na schudnięcie z masy tłuszczowej i rozbudowanie masy mięśniowej ale także na szereg innych rzeczy. Regularne spożywanie białka pozwoli na zwiększenie wytrzymałości, na uchronienie mięśni przed uszkodzeniami. Osoby aktywne fizycznie będą w stanie więcej trenować, co z kolei przełoży się na ich wyniki w sporcie. W ten sposób można także uzupełnić ilość białka, którą trzeba dostarczać swojemu organizmowi na co dzień – jedzenie takich ilości w innych produktach może być trudniejsze do wykonania.


Jakie są rodzaje białek dla osób trenujących?

Białko roślinne takie, jak białko sojowe, ryżowe, owsiane, pszeniczne. Doskonałe dla osób, które są na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej. Białko wołowe lub drobiowe (czyli pochodzenia zwierzęcego) – koncentraty, hydrolizaty i izolaty z mięsa wołowego bądź drobiowego – tego rodzaju białko jest pełnowartościowe i zawiera w sobie aminokwasy. Oprócz tych dwóch typów, istnieje także białko serwatkowe – izolat białka serwatkowego, koncentrat oraz hydrolizat. Białko serwatki jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji sera.

Inne Rankingi i Publikacje:  Jod. Częste objawy niedoboru i nadmiaru pierwiastka

[Artykuł sponsorowany]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Najlepsze Brytfanny - subiektywny Ranking TOP12! Rodzaje brytfann oraz ich zalety w codziennym użytkowaniu.

czw. lut 15 , 2024
Brytfanna jest przydatnym naczyniem, w którym piecze się mięsa, warzywa […]

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY