Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu

szpinakChyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu animowanego. Dzielny Popeye po zjedzeniu puszki szpinaku nabierał niezwykłej siły i był w stanie bez problemu pokonywać nawet większych od siebie rywali. Bajka powstała najprawdopodobniej zresztą właśnie po to, aby spopularyzować wśród dzieci ideę jedzenia świeżego szpinaku i przekonać je do tego – bądź co bądź – znienawidzonego przez nie warzywa. Na szczęście od tamtej pory sporo się zmieniło, a szpinak na dobre zagościł także w polskiej kuchni.

Szpinak znany był już wieki temu, a jako jedni z pierwszych poznali się na nich Arabowie, przywożąc go ze sobą z wyprawy do Persji. Europejczycy zmuszeni byli nieco dłużej na niego poczekać. Z czasem zauważono, że osłabione osoby, którym podawano wywar z jego liści, szybciej powracały do sił. Wkrótce po tym zainteresowały się nim Stany Zjednoczone, a tamtejsi specjaliści wykonali szereg badań, rzeczywiście potwierdzających jego niezwykłe właściwości.


Szpinak – właściwości i składniki odżywcze

Inne Rankingi i Publikacje:  Czarna porzeczka a zdrowie

Przede wszystkim, szpinak to bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza. Informacja ta jest szczególnie ważna dla osób pozostających na diecie wegańskiej bądź wegetariańskiej lub zmagających się z anemią. Niestety, szpinak nie posiada go w sobie aż tyle, jak pierwotnie sądzono. Wiąże się z tym ciekawa anegdota, której sedno leży w źle postawiony przecinku. Chociaż błąd został ostatecznie wykryty, a szpinak nieco utracił na świetności, to nadal okazuje się niezwykle bogaty w przeróżne składniki odżywcze.

Wspomniane wcześniej żelazo odpowiedzialne jest za transport tlenu do organizmu. Odgrywa także istotną rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek. Oprócz tego szpinak jest bogatym źródłem magnezu, nieocenionego jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Utrzymanie go na właściwym poziomie pozwala poprawiać pamięć i koncentrację, obniża podatność na stres, ma właściwości uspokajające i zapobiega bólom głowy. Potas obniża z kolei ciśnienie, zaś w połączeniu z magnezem zbawiennie wpływa na regulację pracy serca.

Ponadto szpinak zawiera spore ilości beta-karotenu, witaminy C i luteiny, a zatem przeciwutleniaczy, wykazujących właściwości przeciwnowotworowe i chroniące przed miażdżycą. Wspierają one także naturalne mechanizmy obronne organizmu i dobroczynnie wpływają na pamięć. Dzięki temu przyjęło się, że szpinak przeciwdziała rozwojowi chorób okresu starczego, takich jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona.

Zalecany bywa także kobietom w ciąży, ponieważ w jego skład wchodzi kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Zawiera także witaminy z grupy B, obniżające poziom złego cholesterolu, witaminę K odgrywającą niezwykle ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, a także witaminę E, nie bez powodu nazywaną witaminą młodości i skutecznie opóźniającą procesy starzenia się komórek. Witamina PP poprawia z kolei ukrwienie skóry i kondycję włosów, a przy okazji reguluje poziom cholesterolu.

Inne Rankingi i Publikacje:  [cz.1] Produkty bogate w witaminę A

Szpinak świeży zalecany bywa także jako środek pomagający w leczeniu zaparć, ponieważ skutecznie pobudza procesy trawienne. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaniku mięśni, a wchodząca w jego skład cholina zapobiega otłuszczeniu wątroby i reguluje odkładanie się tłuszczu w organizmie człowieka.

Szpinak chętnie wykorzystywany bywa także przez osoby dbające o atrakcyjny wygląd sylwetki. Nie dość, że jest niezwykle niskokaloryczny, to do tego wspomniane już witaminy z grupy B oraz potas pomagają w spalaniu węglowodanów i tłuszczów i przyspieszają metabolizm.


Szpinak w Zdrowa żywność

Szpinak dostępny w sklepach internetowych w kategorii Delikatesy / Zdrowa żywność.


Lepiej nie przesadzić

Podobnie jak ze wszystkim, tak i w jedzeniu szpinaku lepiej zachować umiar. Tym bardziej, że zawiera on znaczne ilości kwasu szczawiowego. Duża zawartość żelaza może być z kolei szkodliwa w przypadku osób starszych, u których istotą zachowania dobrego stanu zdrowia musi być jednak rozsądna, dobrze zbilansowana dieta. Nie za często powinny sięgać po szpinak także osoby chore na artretyzm i reumatyzm bądź zmagające się z problemami nerek, wątroby czy układu pokarmowego. Szpinak w połączeniu z czosnkiem nie jest także zalecany kobietom w zaawansowanej ciąży.


Jak jeść, czyli szpinak w diecie i w daniach. Przepisy oraz propozycje kulinarne

Przyczyną niechęci do szpinaku i jego złej sławy było przede wszystkim niewłaściwe przyrządzanie. Źle przyprawione dania nie zachęcały smakiem, a wątpliwa niekiedy ich konsystencja skutecznie zniechęcała do konsumpcji. Aktualnie świeży szpinak króluje jednak w menu zarówno pań domu, jak i najlepszych restauracji. Doskonale sprawdza się w zestawieniu z rybami i owocami morza, składając się na wykwintną i przepyszną potrawę.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina K niezbędna dla niemowląt

Bywa także stosowany jako farsz do naleśników i pierogów, zwłaszcza w połączeniu z fetą oraz czosnkiem. Tworzy doskonały duet z jajkiem, może być stosowany jako alternatywa dla klasycznych sałat jako dodatek do kanapek bądź baza do przeróżnego rodzaju sałatek. Idealnie pasuje do zapiekanek oraz lasagne.

Wzbogacone o niego omlety i makarony nabierają nowego, ciekawego smaku oraz pięknego wyglądu. Możliwości są tutaj niemal nieograniczone, a efekt – zawsze równie satysfakcjonujący i zdolny zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta.


Szpinak w Hodowla roślin

Szpinak dostępny w sklepach internetowych w kategorii Dom i ogród / Hodowla roślin.


Wasze zapytania witaminowe:

  • rutyna właściwości lecznicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew

czw. maj 31 , 2018
Przechadzając się po piaszczystych urwiskach położonych nad morzem, dostrzeżemy dwupienny, […]
rokitnik zwyczajny

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY