Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki organizm wykazuje dzienne zapotrzebowanie względem tego składnika poniżej 100mg. Na temat dokładnej ilości niklu, jaka powinna trafiać do ciała człowieka, wciąż toczą się dysputy, jednak uznaje się, że jest to około 0,3 mg, czyli ilość naprawdę niewielka.
Zastosowanie niklu w przemyśle
Nikiel uchodzi za pierwiastek toksyczny, a twierdzenie to podsyca fakt, że jest on używany w przemyśle ciężkim, między innymi do ochrony żelaza i stali przed korozją, w przemyśle samochodowym, czy przy produkcji taniej biżuterii. Zbyt duże spożycie minerału może prowadzić do kłopotów zdrowotnych i nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Właściwości i występowanie niklu w ludzkim organizmie
W ludzkim organizmie nikiel znajduje się przede wszystkim w skórze. Wysokie stężenie pierwiastka wykryto także w szpiku kostnym, jądrach oraz węzłach chłonnych. Jest on także ważnym składnikiem wielu enzymów wytwarzających się w organizmie człowieka. Nikiel wspomaga zaopatrzenie komórek w tlen oraz uczestniczy w przemianie składników odżywczych: węglowodanów, tłuszczy i białek. Jak widać, niewielkie zapotrzebowanie na spożycie tego pierwiastka nie ogranicza jego roli w ludzkim ciele i ma on do odegrania swoje istotne role. Należy nadmienić także, że nad działaniem niklu prowadzone są ciągłe badania. Naukowcy pragną poznać odpowiedź na pytanie, czy rola niklu ogranicza się do znanych już właściwości, czy może pierwiastek ten kryje w sobie jakiś nieodkryty potencjał leczniczy.
Skutki niedoboru i nadmiaru niklu
Niedobory niklu w organizmie człowieka niosą za sobą nieprzyjemne dolegliwości. Mogą występować problemy z pojawiającym się niepokojem lub uczuciem znużenia bądź zmęczenia. Organizm wykazuje także nadmierną potliwość. Mogą przydarzyć się także zaburzenia pracy układu pokarmowego i trawienia. Niedobory niklu oddziałują także na kondycję serca i całego układu sercowo- naczyniowego. Mogą pojawić się problemy z niedokrwistością i zaburzenia rytmu i pracy serca. Brak niklu nie jest obojętny także dla pracy nerek, może dojść także do zaburzeń i dolegliwości układu moczowego. Popularnym objawem niedoboru niklu jest anemia.
Występowanie niklu w produktach spożywczych
Stosunkowo łatwo jest doprowadzić do zbyt dużego stężenia tego pierwiastka w organizmie, co może zakończyć się reakcją alergiczną. Uznaje się, że nikiel uwalnia się z rur metalowych i dostaje się do ciała człowieka wraz z wodą pitną. Pierwiastek jest obecny także w produktach pochodzenia naturalnego, które spożywa się w codziennym jadłospisie. Duże ilości niklu stwierdzono w ziarnach zbóż, orzechach, nasionach, czekoladzie, rybach i owocach morza – w szczególności w ostrygach – oraz w warzywach strączkowych. Zachowując optymalną i urozmaiconą dietę nie powinno się mieć problemu z niedoborami tego minerału.
Alergia na nikiel objawy
Nikiel jest dość powszechnym alergenem, szacuje się, że na alergię względem tego pierwiastka cierpi aż 17% dorosłych i około 8% dzieci. Wyróżnia się dwa typy alergii na nikiel: alergię pokarmową i alergię kontaktową. Problem z alergią kontaktową objawia się głównie wysypką w miejscu, gdzie niklowany przedmiot dotyka skóry. Może być to kontakt z biżuterią, guzikiem czy przedmiotami użytku codziennego. W wypadku alergii pokarmowej może dojść do kataru i alergicznego zapalenia spojówek, a nawet do ataku astmy czy wstrząsu anafilaktycznego.
Nadmiar niklu w organizmie nie pozostaje obojętny na działanie innych minerałów. Obniża poziom magnezu i cynku w organach miąższowych, może także niekorzystnie oddziaływać na przyswajanie niektórych składników mineralnych. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości należy bacznie przestrzegać norm spożycia, by unikać zarówno nadmiarów jak i niedoboru pierwiastka.