Brukselka jeszcze do niedawna kojarzyła nam się niezbyt przyjemnie, podobnie […]
astma
Kaszel, świsty przy oddychaniu, duszności – to podstawowe objawy astmy, często lekceważone przez pacjentów. Wina zrzucana jest wtedy na przemęczenie, przeziębienie, kiepską kondycję, wiek, ciężką pracę. A tymczasem badania pokazują, że w Polsce nawet cztery miliony osób mogą cierpieć na astmę. Znakomita część z nich nie zgłosiła się jednak do lekarza, w związku z czym nie ma prawidłowo postawionej diagnozy, zleconego leczenia. Żyje, nie wiedząc, że w ogóle jest chora.
Rodzaje astmy
Astma, nazywana także dychawicą, objawia się przede wszystkim ostrą dusznością i towarzyszącym jej świszczącym oddechem. Najczęstsze jej formy to astma oskrzelowa (nazywana zwykle po prostu astmą) oraz astma sercowa, występująca jako jeden z objawów przewlekłej niewydolności krążenia pochodzenia sercowego.
Jakie mogą być rodzaje astmy:
- astma dychawica oskrzelowa,
- astma dychawica sercowa,
- astma dychawica alergiczna,
- astma dychawica aspirynowa.
Astma może się pojawić w każdym wieku, chociaż zwykle dotyczy dzieci i młodzieży. Może być przy tym dziedziczona, a za jej przyczyny uważa się alergie, częste infekcje dróg oddechowych, wysiłek fizyczny, stres, noszona ciąża, a nawet zanieczyszczenia atmosferyczne czy też dym tytoniowy. Leczenie z kolei opiera się zwykle na przyjmowaniu środków farmakologicznych.
- astma a stres,
- astma a sport,
- astma a ciąża.
Kiedy do lekarza?
Jeżeli zauważymy u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, powinnyśmy diagnozować się pod kątem astmy. Zdarza się jednak, że jedynym objawem jest kaszel, a pacjenci bagatelizują go, rozpoznając w nim lekkie i niegroźne przeziębienie. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, który – dzięki odpowiednio przeprowadzonemu wywiadowi – sam zadecyduje, co jest jego przyczyną i jak należy z nim postępować. Zdarza się także, że za objawami podobnymi do objawów astmy stoją inne schorzenia, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność serca czy nawet rak płuc. Dlatego właściwe rozpoznanie objawów to tutaj absolutna konieczność.
Objawy astmy powodowane są stanem zapalnym, powstałym bądź to po kontakcie z uczulającymi alergenami bądź też jako efekt przewlekających się infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Główna jej cecha opiera się na wrażliwości oskrzeli na czynniki obojętne dla osób zdrowych. Równie dobrze może to być kontakt z intensywnymi zapachami, dymem papierosowym czy choćby z zimnym powietrzem, jak i nadmierny wysiłek fizyczny bądź silne emocje. Nazywamy to wtedy nadreaktywnością oskrzeli.
Wspomnieć tutaj należy, że w przypadku astmy bezwzględnie zabronione jest palenie tytoniu, które niepotrzebnie zwiększa ową nadreaktywność i uniemożliwia palaczom pozbycie się objawów choroby.
Jak leczy się astmę?
W przypadku astmy oskrzelowej podstawą są steroidy wziewne, zmniejszające stan zapalny w układzie oddechowym. Równie ważne są b2-mimetyki, czyli leki rozszerzające oskrzela. Przy ich pomocy udaje się ograniczyć objawy, zmniejszając kaszel oraz niwelując uczucie duszności. Wspierająco stosowane są także leki antyleukotrienowe, teofilina oraz leki zwalczające nieżyt nosa.
W przypadku astmy alergicznej z kolei zaleca się, aby chorzy unikali kontaktu ze szkodzącymi im alerganami oraz – jeżeli istnieje taka możliwość – poddali się immunoterapii, zwanej popularnie odczulaniem.
Cenne źródło informacji o astmie – polecamy http://astma.mp.pl/.
Witamina D odpowiada w naszym organizmie za: regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej, […]
Nikiel zaliczany jest do pierwiastków śladowych, co oznacza, że ludzki […]
Opinie użytkowników