Każdej wiosny i każdego lata sprzedaż wyciskarek do soków i sokowirówek wzrasta. Nic w tym dziwnego. Gdy robi się gorąco, bardziej niż jeść chce nam się pić. Mamy ochotę odżywiać się nieco lepiej, zadbać o witalność, móc się pokazać na plaży. Które z tych urządzeń wybrać, by przysłużyło się nam lepiej?
Wyciskarka do soków i sokowirówka – jak działają?
Sokowirówka i wyciskarka do soków służą do tego samego – wytwarzania domowych soków ze świeżych owoców. Ich działanie i moce przerobowe są jednak trochę inne.
Popularniejsza i większa sokowirówka najpierw rozdrabnia produkty – owoce, ale również warzywa – a dopiero późnej wyciska z uzyskanej pulpy sok. Część soku nie zostaje odwirowana, ponieważ urządzenie pozyskuje sok tylko z miejsc przecięcia. Dzięki wysokim obrotom sokowirówka podgrzewa owocową masę, co niekorzystnie wpływa na zawarte w niej witaminy i enzymy – zamiast trafić do naszego organizmu, zostają usunięte. Sprawia to również, że uzyskany w efekcie sok oznacza się niższą wartość odżywczą w odniesieniu do soków ze świeżych owoców czy warzyw.
Wyciskarka do owoców działa z mniejszą liczbą obrotów na minutę, co sprawia, że uzyskany z niej sok nie traci na wartościach odżywczych i ma komplet witamin. Wyciskarka nie rozcina owoców ani warzyw, zamiast tego je zgniata. Napój przepływa przez elementy – najczęściej z plastiku – obojętne dla jego wartości.
Sokowirówki – zalety i wady
Sokowirówki pozwalają na znacznie szybsze i mniej pracochłonne wytwarzanie soku. Napoju powstałego w wyniku użytkowania sokowirówki jest więcej – to ważna kwestia, jeśli przygotowuje się sok dla dużej rodziny lub na przyjęciu. Ponadto sokowirówka lepiej niż wyciskarka do soków sprawdzi się podczas zastosować komercyjnych – w kawiarniach, barach, restauracjach, na targach.
Z uwagi na utratę wartości odżywczych w procesie przygotowywania soku, jakość napoju jest niższa. Smakuje mniej wyraziście, a góra jest spieniona. Mało tego, nadaje się spożycia wyłącznie tuż po zrobieniu – przechowywanie go się nie sprawdzi. Jeśli zamiast napoju owocowego mamy ochotę na warzywny, nie zrobimy go z warzyw liściastych takich jak szpinak czy natka pietruszki.
Po wyciśnięciu soku oczyszczenie urządzenia będzie wymagało dużego nakładu pracy i czasu. Sokowirówka ma wiele zakamarków, a jej budowa jest skomplikowana. Niedokładne oczyszczenie którejś z części może grozić powstaniem pleśni. Sama praca jest dość głośna i ma ograniczenie do kilku minut.
Wyciskarki do soków – zalety i wady
Wyciskarki do soków mają szereg zalet – wszędzie tam, gdzie sokowirówkom zostały wytknięte wady. Przede wszystkim jakość soku jest lepsza: ma lepszą konsystencję, więcej witamin i smakuj lepiej. Można go wypić od razu lub zostawić w lodówce nawet na 72 godziny. W urządzeniu można zrobić napój z większości owoców i warzyw, także liściastych. Łatwo oczyścić je po wykonaniu pracy, bo mają prostą budowę. Są trwałe i wytrzymalsze od sokowirówek.
Do głównych wad wyciskarek do soków należą krótka praca – do 30 minut bez przerwy, co i tak jest lepszym wynikiem względem sokowirówek. Ponadto soki przygotuje się znacznie dłużej, więc na imprezie urządzenie sprawdzi się gorzej, chyba że napoje przygotujemy wcześniej.
Które urządzenie wybrać? – podsumowanie
Nie budzi wątpliwości stwierdzenie, że jeśli zależy nam na urządzeniu, które dostarczy nam napoju o wysokich wartościach odżywczych oraz korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i urodę, powinniśmy wybrać wyciskarkę do soków. Sokowirówka zaś jest lepszym rozwiązaniem, jeśli sok chcemy produkować szybciej i na większą skalę, a smak czy jakość pozostają drugorzędne (co nieznaczny, że nieważne!).
Sokowirówka jest tańsza, wyciskarka do soków wydajniejsza – zrobi się w niej także… roślinne mleko, klasyczne lody, sorbety, masło orzechowe oraz tofu!