Witamina D odpowiada w naszym organizmie za: regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej, […]
cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa diagnozowana jest wtedy, gdy we krwi kobiety ciężarnej stwierdzono wysoki poziom cukru, a w dodatku jest to pierwsza taka sytuacja w jej przypadku. Cukrzyca ciążowa pojawia się u kilku procent kobiet spodziewających się potomstwa. W wyniku zmian hormonalnych cukier może uzyskiwać nieco wyższy poziom już w pierwszych miesiącach ciąży. Jeśli w późniejszym okresie poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, mamy do czynienia z cukrzycą ciążową. Dolegliwość ta mija po porodzie, jednak u części kobiet może powtórzyć się w kolejnej ciąży. Nie należy mylić też cukrzycy ciążowej z chorobą stwierdzoną jeszcze przed poczęciem dziecka.
Czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa może pojawić się u kobiety, która nie miała problemów z poziomem glukozy. Istnieją czynniki, które podnoszą ryzyko pojawienia się cukrzycy w okresie ciąży. Częściej stwierdza się ją u kobiet po trzydziestym piątym roku życia. Istnieje też podniesione ryzyko wystąpienia objawów u kobiet otyłych, z nadciśnieniem tętniczym oraz tych, które wcześniej urodziły dziecko cięższe niż cztery kilogramy. Ponadto lekarze twierdzą, że występowanie cukrzycy w rodzinie również może oznaczać, że w czasie ciąży pojawi się zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Z ponownym zdiagnozowaniem cukrzycy ciążowej powinny liczyć się kobiety, u których taka sytuacja miała miejsce przy poprzednim dziecku.
Cukrzyca ciążowa normy
Szczegółowe wykazy norm oraz rozpoznanie choroby dostępne są na stronie http://cukrzyca.mp.pl/cukrzyca/inne/show.html?id=66438. W serwisie dostępne są również informacje na temat: kiedy mierzyć cukier? kiedy mija cukrzyca ciążowa i kiedy się pojawia najczęściej?
Cukrzyca ciążowa a zdrowie dziecka, leczenie i dieta
Stwierdzenie cukrzycy ciążowej pozwala podjąć leczenie. Niekontrolowana dolegliwość może doprowadzić nawet do poronienia. Aby rozpoznać cukrzycę, wykonuje się doustny test tolerancji glukozy, a następnie oznacza jej poziom. Kobiety kierowane są na badania w określonym czasie. Jeśli u matki wystąpiła cukrzyca ciążowa, rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka wad serca, nerek czy przewodu pokarmowego. Niewykryta cukrzyca ciążowa może stać się przyczyną zapalenia nerek czy zakażenia układu moczowego.
Jeśli u kobiety rozpoznano cukrzycę ciążową, jest ona zmuszona przestrzegać określonej diety. Ogranicza się tutaj produkty zawierające cukry proste, wprowadzając do jadłospisu większą ilość węglowodanów złożonych. Te ostatnie znajdują się w kaszach czy pieczywie pełnoziarnistym. Redukujemy ilość spożywanych słodyczy, tłustych mięs, śmietany czy masła. Ważną rolę odgrywa procentowy udział białka, tłuszczy oraz węglowodanów w diecie. Te ostatnie powinny mieć niski indeks glikemiczny. Wybieramy tylko owoce, które zawierają niewiele cukrów prostych. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw. Stawiamy szczególnie na te produkty, które zawierają błonnik.
Najważniejsze to odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, gdyż schorzenie stanowi zagrożenie życia dla dziecka. Powinniśmy zatem wiedzieć:
- cukrzyca ciążowa kiedy mija? kiedy się pojawia? kiedy mierzyć cukier?
- cukrzyca ciążowa wytyczne poziom cukru,
- cukrzyca ciążowa a zdrowie dziecka, leczenie i dieta,
- cukrzyca ciążowa przyczyny i objawy.
Witamina D ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jej wytwarzanie […]
Opinie użytkowników