Witamina B6, należąca do rozpuszczalnej w wodzie grupy witaminowej B, […]
astygmatyzm
Astygmatyzm zalicza się do trzech najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Jego przyczyny należy szukać w nieprawidłowej budowie oka.
Przyczyny i objawy astygmatyzmu
Pierwszym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie. Kontury widzianych przedmiotów rozmazują się, zacierają. Osoba dotknięta astygmatyzmem bardzo często mruży oczy, instynktownie chcąc poprawić widziany obraz, pociera je, przekrzywia głowę. W większości przypadków astygmatyzm występuje od urodzenia, dlatego tak ważne jest, by zaobserwować wymienione objawy u dzieci i w odpowiednim momencie zdiagnozować wadę i zapobiec jej rozwojowi.
Astygmatyzm oka co to jest? Przyczyny i objawy
Za występowania astygmatyzmu odpowiada nieprawidłowa budowa oka. Zdrowe oko zachowuje odpowiednie proporcje wielkości i szerokości wszystkich swoich elementów. Astygmatyzm oka pojawia się najczęściej w chwili, gdy rogówka przybiera kształt spłaszczonej elipsy zamiast kuli. Sprawia to, że światło wpadające do oka jest ogniskowane w wielu miejscach, nie tylko na siatkówce. Przypuszcza się, że astygmatyzm jest wadą dziedziczoną.
Rozpoznanie astygmatyzmu
- Astygmatyzm oka test
Podejrzenie astygmatyzmu wymaga konsultacji okulistycznej. Lekarz przeprowadzi szereg badań, które mają na celu zdiagnozowanie wady. Stopień zmian odpowiedzialnych za astygmatyzm lekarz sprawdza na oftalmometrze Javala. Badanie polega na tym, że na siatkówkę oka rzucane są obrazy, które odbijają się jak zwierciadła. Do pacjenta należy ułożenie obrazków, co staje się odzwierciedleniem krzywizny rogówki. Jednak za najbardziej miarodajne badanie uznaje się wideokeratografię komputerową, wykorzystującą obraz krążka Placido rzucanego na powierzchnię rogówki. Zarejestrowany przez kamerę obraz, zostaje przeanalizowany przez komputer. Otrzymuje się barwną mapę rogówki, jej przekrój, a także cyfrową mapę wartości krzywizn rogówki.
Leczenie astygmatyzmu
Istnieje wiele sposobów leczenia astygmatyzmu:
- Korekcja za pomocą specjalnie dobranych okularów to jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia astygmatyzmu.
- Korekcja za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych.
- Technika „Wave front” uważana za jedną z najnowocześniejszych i pozwalająca na indywidualną korektę każdego punktu rogówki.
- Ortokorekcja – często stosowana w wypadku dzieci i młodzieży.
- Metoda RINGI (ICR) polegająca na wszczepieniu plastykowych obręczy, które korygują kształt rogówki.
- Leczenia za pomocą lasera. Zastosowanie lasera w okulistyce stworzyło zupełnie nowe możliwości naprawy wad wzroku, w tym także i astygmatyzmu. Dzięki wcześniejszym badaniom i wyliczeniom laser jest w stanie bardzo dokładnie skorygować kształt rogówki i tym samym przywrócić jej zdolność prawidłowego załamywania promieni.
- Zastosowanie chirurgii refrakcyjnej.
- PRK – keraktektomia fotorefrakcyjna.
- Keratotomia promienista, najtańsza ale i najbardziej ryzykowna metoda, od której powoli odchodzi się już i w Polsce i na świecie.
Astygmatyzm jest schorzeniem, które bardzo utrudnia codzienne życie. Dlatego tak ważne jest, by przy najmniejszym podejrzeniu udać się na konsultację okulistyczną i poddać odpowiedniemu leczeniu, aby zapewnić sobie niezbędny komfort przy pracy i odpoczynku.
Po zapoznaniu się z informacjami o astygmatyzmie czytelnik powinien znać odpowiedź na takie pytania i zagadnienia, jak:
- astygmatyzm oka co to jest?
- astygmatyzm oka test,
- astygmatyzm a soczewki,
- astygmatyzm operacja,
- astygmatyzm u dzieci,
- astygmatyzm leczenie laserem.
Cenne źródło informacji o astygmatyzmie – http://astygmatyzm.net/.
Opinie użytkowników