Jednym z częściej spotykanych w Polsce krzewów jest dzika róża […]
kamica żółciowa
Kamica żółciowa (cholelithiasis), kamica pęcherzyka (woreczka) żółciowego. Istota kamicy żółciowej polega na tworzeniu się złogów w układzie żółciowym. Najczęściej powstają one w pęcherzyku żółciowym, znacznie rzadziej w przewodzie żółciowym wspólnym lub przewodach wątrobowych. Liczba kamieni bywa różna – od pojedynczych do kilkuset. Kamienie duże, w liczbie 1 – 3, bywają owalne lub okrągłe. Głównymi składnikami kamieni są: cholesterol, wapń i bilirubina. Około 50% złogów zawiera sole wapniowe w ilości wystarczającej do ujawnienia ich na kliszy rentgenowskiej.
Kamica żółciowa jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Występuje 4 – 5 razy częściej u kobiet, szczególnie po przebytych porodach, niż u mężczyzn. Klinicznie może się ujawnić w każdym wieku, rzadko jednak przed 20 rokiem życia, potem występuje ze zwiększającą się częstością. U wielu osób kamienie pozostają w pęcherzyku przez całe życie i nie sprawiają żadnych dolegliwości. Jeśli jednak dolegliwości związane z kamicą ujawnią się, wówczas cechuje je skłonność do nawrotów.
Wywód chorobowy kamicy żółciowej nie został dotąd ostatecznie wyjaśniony. Cholesterol i barwniki utrzymują się w żółci w roztworze dzięki działaniu ochronnemu soli kwasów żółciowych, fosfolipidów, a być może i lipoproteidów. Gdy ta równowaga fizykochemiczna ulegnie zakłóceniu wskutek zmian w żółci wątrobowej z powodu zaburzenia czynności śluzówki pęcherzyka żółciowego lub w następstwie zakażenia żółci, wówczas mogą się wytrącać cząstki cholesterolu, bilirubinianów, a czasem i soli wapniowych, stając się ośrodkami krystalizacyjnymi konkrementów.
Kamica żółciowa przyczyny
Ważnym czynnikiem jest zastój żółci, któremu sprzyja mało ruchliwy tryb życia, nieodpowiednie ubranie, opadnięcie trzew, otyłość, ciąża oraz zaburzenia dyskinetyczne w drogach żółciowych. Nie można również pominąć dziedzicznych skłonności znajdujących pewien wykładnik w zaburzeniach przemiany cholesterolu.
Pod pojęciem kolki wątrobowej (żółciowej) kryje się silny napad bólów w okolicy prawego podżebra bądź nadbrzusza. Jako przyczynę bezpośrednią podaje się stany kurczowe dróg żółciowych – przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego, czego powodem jest podrażnienie dróg żółciowych np. przez kamienie żółciowe przemieszczające się.
Kamica żółciowa. Kolka żółciowa przyczyny i objawy
Jest to silny ból o nagłym wystąpieniu, który z podżebra prawego lub nadbrzusza promieniuje do prawej łopatki oraz dołka podsercowego, pojawia się on czasami także w górnej części jamy brzusznej. Owy ból często powstaje na skutek spożywania produktów smażonych, tłustych, pieczonych, sosów czy też wędlin tłustych.
U osób cierpiących na kamicę żółciową w przypadku napadu bólowego należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Do momentu jego przybycia osobie uskarżającej się na ból można:
- podać lek przeciwbólowy przy bardzo silnych bólach kurczowych, jeżeli czas oczekiwania na lekarza wydłuża się,
- podać delikatne środki uspokajające,
- położyć kompres wysychający z odstanej wody w okolicy prawego podżebra.
Kamica żółciowa przyczyny i dieta
Ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej zwiększają:
- hiperlipidemie,
- zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych i zbyt małe nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- otyłość,
- posiłki spożywane nieregularnie,
- jadłospis bogaty w cukier i słodycze,
- choroby przewlekłe jelita cienkiego i grubego,
- farmakoterapia,
- średni oraz starszy wiek,
- uwarunkowania hormonalne, m.in. ciąża przebyta,
- interwencje chirurgiczne w postaci resekcji jelita i żołądka.
Dieta w kamicy żółciowej
- zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych przy jednoczesnym zwiększeniu roli w jadłospisie tłuszczów pochodzenia roślinnego,
- dieta musi być lekkostrawna,
- ograniczenie spożycia margaryny oraz masła,
- zwiększenie roli warzyw i owoców w diecie (najlepiej gotowanych), bogatych w beta-karoten m.in. dynia, pomidory oraz marchew,
- wprowadzenie do jadłospisu witamin będącym silnymi antyoksydantami, np. witamina C, E oraz beta-karoten,
- regularne spożywanie posiłków lekkich i ciepłych,
- spożywanie świeżych produktów.
Kamica żółciowa leczenie
Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia kamicy żółciowej jest interwencja chirurgiczna (chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami) tradycyjna lub laporoskopowa. W przypadku niemożności jej przeprowadzenia ze względu na stan chorego stosuje się farmakoterapię podając pacjentowi kwas ursodeoksucholowy, która charakteryzuje się wysoką skutecznością przy małych kamieniach (do 1,5 cm średnicy).
Opinie użytkowników