W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a […]
zapalenie stawów
Niestety, leczenie bólu stawów to przede wszystkim niwelowanie dolegliwości bólowych. Możliwe jest to poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol, ale również dzięki stosowaniu odpowiednich opasek uciskowych na konkretne części ciała, np. kolana, kostki, nadgarstki. W przypadku silnego bólu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe na receptę. Do metod domowych zaliczamy przede wszystkim okładanie miejsc bolących woreczkami z lodem lub też zimnymi kompresami. Pozwala to przede wszystkim na zmniejszenie obrzęku w obrębie stawu.
Profilaktyka zapalenia stawów
Również w przypadku stawów możemy samodzielnie zmniejszać ryzyko ich uszkodzeń i stanów zapalnych. Jedną z podstawowych metod są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ukierunkowane powinny być przede wszystkim na uelastycznienie stawów, jak również wzmocnienie mięśni je okalających, aby mogły przejąć połowę obciążenia, np. podczas chodzenia czy wykonywania konkretnych czynności. Warto zapytać doświadczonego fizjoterapeutę o zestaw ćwiczeń, które wspomogą pracę tej części naszego organizmu. Do zaleceń profilaktycznych należy również odpowiednia dieta – lekarze coraz częściej zwracają uwagę na powiązanie tego zagadnienia ze zdrowiem naszych mięśni i stawów.
Osoby zdrowe również powinny dbać o to, aby nie dopuścić do zwyrodnień w obrębie stawów. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez aktywne i regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Warto wybrać taką dyscyplinę, która poza aspektami zdrowotnymi będzie nam również dawała satysfakcję oraz radość. Pamiętać należy przy tym, że takie sporty, jak bieganie mogą obciążać nasze stawy, wywołując tym samym dolegliwości bólowe.
Zapalenie stawów przyczyny
Główne przyczyny zapalenia stawów nie są do końca znane. Zakłada się, że często są to obciążenia dziedziczne. Czynnik genetyczny nie wywołuje choroby, ale osoby spokrewnione ze sobą często chorują na tą samą przypadłość. Nie bez znaczenia jest tu także płeć, szacuje się, że kobiety chorują około 3 razy częściej niż mężczyźni. W większym stopniu na tę chorobę oraz drastyczniejszy jej przebieg narażeni są nałogowi palacze. Nierzadko też zapalenie stawów pojawia się po doświadczeniu ciężkiego przeżycia. Najczęściej jednak przyczyny znajduje się w układzie immunologicznym, który błędnie odczytuje własne tkanki jako swojego wroga i wytwarza dla nich przeciwciała, które mają je zniszczyć.
Zapalenie stawów objawy
Objawy zapalenia stawów są często bagatelizowane, ponieważ początkowe jego stadia nie są dokuczliwe. Jednak jeśli dotyka nas ból, pojawiają się obrzęki oraz poranne sztywnienie stawów – głównie rąk i stóp – jest to znak, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.
Reumatoidalne zapalenie stawów przyczyny i objawy
W medycynie na zapalenie stawów składa się grupa schorzeń, które prowadzą do kalectwa, a nawet śmierci. Cierpią na nie głównie osoby w podeszłym wieku, jednak mogą się objawić już po 30 roku życia. Najczęstszym schorzeniem występującym wśród przebadanych osób jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS – dawniej tzw. gościec przewlekle postępujący). Jest to zapalna, przewlekła, zależna immunologicznie dolegliwość tkanki łącznej, której głównymi cechami są objawy nie przypisane na stałe żadnej jednostce chorobowej, tj. osłabienie, ból, stan podgorączkowy oraz symetryczne zapalenie stawów, uszkodzenie chrząstki budującej staw oraz zapalenie błony maziowej. Schorzenie to, popularnie nazywane artretyzmem, prowadzi do zniekształcenia i dysfunkcji kończyn, głównie dłoni, często skutkujące inwalidztwem..
Poza wspomnianymi wcześniej bólami i mrowieniem dłoni oraz stóp, w schorzeniu tym obserwuje się także, tzw. guzki reumatoidalne, które są bezbolesnymi, twardymi zgrubieniami, znajdującymi się zazwyczaj w tkance podskórnej. Zdarza się, że pojawiają się w narządach wewnętrznych: sercu, nerkach czy płucach. Ponadto w zaawansowanym stadium reumatoidalnego zapalenia stawów pojawia się dystrofia mięśniowa, wysięki w stawach mięśniowych, uszkodzenie nerwów, rdzenia kręgowego oraz stawów biodrowych. Skóra w tych miejscach jest wilgotna i chłodna.
Zespół cieśni nadgarstka
Ostatnio coraz częściej słyszy się o zespole cieśni nadgarstka. Jest to jeden objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Cechą tego schorzenia jest ucisk w okolicy nadgarstka prowadzący do zaniku mięśni, bólu stawu, zwłaszcza w nocy. Jedynym sposobem na pozbycie się utrudniającej życie dolegliwości jest ingerencja chirurgiczna.
Ta ciężka do wyleczenia choroba może także zaatakować narządy wewnętrzne i układy tj. nerki, serce, płuca, układ nerwowy oraz w przypadku długiego leczenia farmakologicznego układ pokarmowy. Problemem podczas przebiegu zapalenia stawów jest także niedokrwistość. Uważa się, że anemii sprzyja permanentny stan zapalny.
Pierwszymi symptomami są wspominane na początku objawy ogólne, do których należą: utrata masy ciała, zmęczenie, niechęć do podejmowania wysiłku. Zmęczenie może mieć dwa podłoża: niedokrwistość oraz proces zapalny powodujący ogólne osłabienie. Mogą to być też zmiany w narządach wewnętrznych np.: w sercu.
Zapalenie stawów leczenie
Leczenie zapalenia stawów jest bardzo trudne, ze względu na to, że jest to choroba przewlekła i nie da się jej całkowicie wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy. Jeśli zauważymy u siebie któreś z wymienionych wyżej objawów, natychmiast udajmy się po poradę lekarską. Specjalistą w dziedzinie leczenia tego typu schorzeń jest reumatolog. Kuracja, ze względu na indywidualizm choroby, powinna być prowadzana pod ścisłą opieką lekarza. Ważna jest tutaj terapia farmakologiczna, jednak największe znaczenie ma fizjoterapia. Bardzo istotny w leczeniu tego typu schorzeń jest ruch, który zapobiega wiotczeniu więzadeł i sztywnieniu stawów.
Nikt nie jest w stanie zapobiec wystąpieniu zapalenia stawów, ale można opóźnić nadejście choroby i złagodzić objawy. Przydatne do tego są głównie: aktywność fizyczna, niedopuszczenie do nadwagi, odpowiednia dieta – uboga w tłuszcze zwierzęce oraz unikanie sytuacji stresowych.
Fosfor to pierwiastek, którego stężenie w organizmie jest jednym z […]
Opinie użytkowników