Metody leczenia ziarniniaka grzybiastego

Jest jednym z chłoniaków i jednocześnie chorobą rzadką, dotykającą mniej niż 5 na 10 tysięcy osób. Nie wiadomo konkretnie, jakie są podłoże rozwoju ziarniniaka grzybiastego, choć lista potencjalnych czynników sprzyjających jego rozwojowi jest dość obszerna. W jaki sposób współczesna medycyna radzi sobie z terapią ziarniniaka grzybiastego? Jakie są rokowania? Sprawdźmy!


Czym jest ziarniniak grzybiasty?

Ziarniniak grzybiasty (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/choroby/ziarniniak-grzybiasty-mf-lac-mycosis-fungoides/) to chłoniak skóry o przewlekłym przebiegu, który jest nowotworem złośliwym. W skórze chorego dochodzi do rozrostu limfocytów T i choć ziarniniak wywodzi się z układu chłonnego, to jego główne objawy przypominają raczej popularne dermatozy. Przez to łatwo pomylić go z innymi chorobami, a przez to rozpoznać i tym samym nie rozpocząć terapii.


Jakie są objawy ziarniniaka grzybiastego?

Początkowe symptomy ziarniniaka grzybiastego obejmują głównie skórę – pojawiają się swędzące zmiany skórne, grudki i pęcherzyki, wysypka, wypryski na tułowiu, łuszczenie się skóry w niektórych obszarach. Później widoczne staje się powiększenie węzłów chłonnych, nowotwór zaczyna również atakować szpik kostny, płuca, śledzionę, wątrobę. Pojawiają się problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, spada apetyt, dochodzi do spadku masy ciała. Osłabiony układ immunologiczny staje się również bardziej podatny na infekcje.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking wyciskarek do soków kuvings - Jaka najlepsza?

Ziarniniak grzybiasty – leczenie

Sposób terapii ziarniniaka grzybiastego jest ściśle powiązany ze stadium choroby, wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Przyjmowane środki pozwalają przede wszystkim złagodzić ból, ale nie hamują rozwoju choroby. Jedną z metod leczenia ziarniniaka grzybiastego w jego początkowym stadium jest naświetlanie przy pomocy promieniowania UVA oraz UVB. Glikokortykosteroidy, stosowane miejscowo, umożliwiają natomiast uzyskanie długotrwałej remisji. Terapie z użyciem promieniowania UVA bywają łączone z przyjmowaniem medykamentów, których celem jest uwrażliwienie skóry na oddziałujące promieniowanie. W przypadku zaawansowanego stadium ziarniniaka grzybiastego leczenie przede wszystkim polega na chemioterapii farmakologicznej. Konieczne może być również przeszczepienie szpiku.

Szczyt zachorowań na ziarniniaka grzybiastego przypada na 5. i 6. dekadę życia. Choroba ma charakter przewlekły, ale jego złośliwość jest niewielka co przekłada się zwykle na wieloletnią przeżywalność. Ważne jest jednak stadium, w którym ziarniniak został zdiagnozowany. Im później, tym rokowania są gorsze i z przeżywalności około 25 lat w stadium wczesnym spadają do zaledwie roku czy dwóch w okresie guzowatym.


Ziarniniak grzybiasty – przykład choroby rzadkiej

Diagnostyka chorób rzadkich to wciąż żmudny i niesamowicie trudny proces. Cierpi na tym nie tylko konkretny pacjent, konkretna jednostka, ale również społeczeństwo – wielu chorych, którzy mogliby z powodzeniem prowadzić życie zawodowe i towarzyskie, niestety nie ma na to szansy. Fundacja Saventic chce zmieniać smutne statystyki dotyczące czasu, który jest potrzebny do zdiagnozowania choroby rzadkiej. Jeśli podejrzewasz u siebie takie schorzenie lub od dawna borykasz się z problemem zdrowotnym, który wciąż nie został rozwiązany – zgłoś się do Fundacji. Całkowicie bezpłatnie możesz skorzystać z pomocy Fundacyjnych specjalistów, którzy przeanalizują Twoją historię medyczną, korzystając przy tym ze zdobyczy technologii. Wszystkie informacje, których potrzebujesz na ten temat, znajdziesz na stronie Fundacji.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking blenderów ręcznych braun - Jaki najlepszy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Odżywki białkowe - dlaczego warto je używać, jakie rodzaje istnieją?

pon. sty 15 , 2024
Dawno minęły czasy, gdy tylko sportowcy czy kulturyści sięgali po […]

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY