Witamina B12. Czerwona witamina na dobry wzrok i dobry humor

2

Witamina B12, o której często słyszymy w telewizyjnych reklamach, nie bez powodu jest tak szeroko dyskutowana w mediach. Posiada unikalne właściwości, wpływające na produkcję w organizmie erytrocytów, czyli krwinek czerwonych.

Z tego powodu nazywa się ją często czerwoną witaminą. Na co wpływa, czym grozi niedobór i jak przyjmować? Poniżej znajdziesz kompendium najpotrzebniejszej wiedzy.


Witamina B12 – zapotrzebowanie i dawkowanie

Średnia, dzienna ilość witaminy, jakiej powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi, wynosi od 3 do 30 mg. Dawka jest uzależniona od tego, ile nasz organizm produkuje czerwonych krwinek w sposób naturalny i na ile dodatkowej stymulacji potrzebuje.

Dzieci wykazują nieco mniejsze zapotrzebowanie na tę witaminę, jednak nie można całkowicie go zaniechać, ponieważ jest niezbędna podczas procesu wzrostu. Zwiększone zapotrzebowanie wykazują za to kobiety w ciąży oraz osoby po 40-tym roku życia.


Witamina B12 – źródła występowania i produkty

witamina b12Witamina B12 jest nazywana czerwoną jeszcze z jednego powodu. Występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym w czerwonym mięsie. Oprócz tego, witamina ta znajduje się m.in. w jajkach, mleku i jego przetworach, a także w mięsie białym – drobiowym i rybnym.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina C w walce z przeziębieniem

Na rynku dostępnych jest także mnóstwo suplementów diety, bogatych w tę witaminę, które regulują jej poziom w organizmie. Stanowią dobre rozwiązanie dla osób na diecie wegetariańskiej lub jarskiej, którym brakuje naturalnych źródeł witaminy. Oprócz tego, wit B12 często dodaje się do produktów sojowych, tak chętnie wybieranych przez wegan.


Niedobór witaminy B12 – objawy

Jak już wspomnieliśmy, witamina B12 ma wpływ na produkcję czerwonych krwinek. Kiedy produkcja ta jest zaburzona, erytrocytów jest w organizmie zbyt mało i synteza komórkowa nie przebiega prawidłowo, może pojawić się problem anemii. Choroba ta objawia się m.in.:

  • ogólnym osłabieniem,
  • bladością cery,
  • wypadaniem włosów,
  • problemami skórnymi,
  • utratą przytomności.

Rozwiązaniem, przynajmniej w części wypadków, może być zwiększone przyjmowanie witaminy B12 oraz żelaza. Oprócz zagrożenia anemią, chroniczny niedobór B12 może prowadzić także do innych chorób. Większość ma charakter neurologiczny i  jest możliwa do wyleczenia. Należą tutaj m.in. zaburzenia czucia w kończynach czy niepewność chodu. Wśród najpoważniejszych dolegliwości, lekarze wymieniają problemy ze wzrokiem, w najcięższych przypadkach prowadzące do całkowitej ślepoty.

Niestety, to nie wszystko. Witamina B12, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Do najlżejszych objawów należą apatia, otępienie i ogólne rozdrażnienie. W skrajnych sytuacjach symptomy te mogą się nasilić i w efekcie przypominać objawy schizofrenii oraz zaburzenia świadomości. Medycyna zna także przypadki, kiedy niedobór witaminy B12 (połączony z innymi czynnikami chorobowymi) doprowadził do stanów głębokiej depresji.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B - podstawowe fakty i przydatne wskazówki dla grupy

Witamina B12 w suplementach

Zestawienie uwzględniające najczęściej wybierane suplementy z witaminą B12, dostępne w dziale Witaminy i minerały.


Nadmiar witaminy B12. Na co pomaga?

Spoglądając jednak na omawianą witaminę z drugiej strony, widzimy skuteczny środek poprawiający humor! Lekarze są zgodni co do faktu, że zwiększone dawki przyjmowane okresowo pomagają uwolnić się od stanów przygnębienia i apatii.

Mimo, że witamina B12 nie jest toksyczna i nie wykazuje konkretnych skutków przedawkowania, zwiększone przyjmowanie rozsądniej jest skonsultować z lekarzem. Przy nadmiarze witaminy B12 mogą wystąpić objawy uczuleniowe oraz okresowe krwotoki z nosa.


2 thoughts on “Witamina B12. Czerwona witamina na dobry wzrok i dobry humor

  1. Dobrze wiedzieć z czym wiąże się niedobór witaminy b12. Ja zawsze stosuję jakieś preparaty, żeby nie dopuścić do tego. Dużo jest różnego rodzaju kompleksów witamin i bez problemu można je uzupełnić 🙂

  2. Przez jakiś czas miałem problem z bladą cerą i po prostu byłem słaby w ciągu dnia. Kupiłem tabletki z witaminą b12 i od tej pory zacząłem uzupełniać braki i czuje się znacznie lepiej, widocznie wkradł się jakiś spory niedobór. Trzeba na to szybko reagować bo to nie przelewki, a tym bardziej uczucie zmęczenia było bardzo frustrujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Mąka bez glutenu - Jakie są rodzaje?

pon. mar 26 , 2018
Cierpisz na celiakię, czyli tzw. chorobę trzewną? A może po […]
mąka gryczana zielony skład

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY